آخرین فرصت برای بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲

1402/08/22
12 بازدید

بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲

بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲ بعد از مدتی متوقف خواهد شد. پایان دوره پشتیبانی محصولات ویندوز سرور ۲۰۱۲ در اکتبر ۲۰۲۳، فرصت اندکی برای ارتقای سرورهای‌تان باقی مانده است. ویندوز سرور ۲۰۱۲ در ماه آینده از چرخه پشتیبانی خارج می‌شود. اکنون زمان آن فرا رسیده که برای حفظ امنیت و کارایی سیستم‌هایتان، اقدامات لازم را انجام دهید. مایکروسافت اعلام کرد که پشتیبانی از تمامی نسخه‌های ویندوز سرور ۲۰۱۲ و ۲۰۱۲ R2 در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا به بررسی راهنمای بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲ و عواقب عدم بروز رسانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

آخرین فرصت برای بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲

ویندوز سرور ۲۰۱۲ (به انگلیسی: Windows Server 2012) یک سیستم‌عامل از خانواده مایکروسافت ویندوز و از گروه ویندوز سرور تولید شده از شرکت مایکروسافت و برای سرور است. مهمترین ویژگی این نسخه نسبت به نسخه‌های قبلی رابط کاربری جدید مترو است. اولین نسخه از این سیستم عامل در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۱ برای کاربران عرضه شد و پس از آن در ۱ مارس ۲۰۱۲ مایکروسافت نسخه آزمایشی (ساخت ۸۲۵۰) آن را منتشر کرد. در ۱ آگوست ۲۰۱۲ (ساخت ۹۲۰۰) نسخه نهایی سیستم عامل عرضه شد.

پایان دوره پشتیبانی محصولات ویندوز سرور ۲۰۱۲ در اکتبر ۲۰۲۳، فرصت اندکی برای ارتقای سرورهای‌تان باقی مانده است ویندوز سرور ۲۰۱۲ در ماه آینده از چرخه پشتیبانی خارج می‌شود. اکنون زمان آن فرا رسیده که برای حفظ امنیت و کارایی سیستم‌هایتان، اقدامات لازم را انجام دهید. مایکروسافت اعلام کرد که پشتیبانی از تمامی نسخه‌های ویندوز سرور ۲۰۱۲ و ۲۰۱۲ R2 در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید.

آخرین فراخوان مایکروسافت برای به‌روزرسانی سرورها

این اتفاق چندان غیرمنتظره نیست، چرا که مایکروسافت در ابتدای سال ۲۰۲۳ یک یادآوری در این خصوص منتشر کرده بود. حمایت اصلی از ویندوز سرور ۲۰۱۲ نیز در سال ۲۰۱۸ به پایان رسیده بود. لازم به ذکر است که ویندوز سرور ۲۰۱۲ اولین نسخه از سرورهای ویندوز بود که از ویژگی Hyper-V پشتیبانی می‌کرد. بنابراین بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲ در آینده ممکن نخواهد بود.

آخرین فرصت برای بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲
آخرین فرصت برای بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲

عواقب تمدید استفاده از سرورهای قدیمی

پس از تاریخ مذکور، مایکروسافت دیگر بروزرسانی‌های امنیتی یا غیرامنیتی، رفع اشکالات، پشتیبانی فنی یا به‌روزرسانی محتوای آنلاین فنی را برای این نسخه‌ها ارائه نخواهد داد. استفاده از نسخه‌های حمایت‌نشده پس از این تاریخ ممکن است منجر به بروز مشکلات پایداری در سرورهای قدیمی شود. بنابراین حتما اقدام به بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲ نمایید.

راهنمای ارتقای سرور برای مدیران سیستم

ارتقا به نسخه‌های جدیدتر: مایکروسافت به ارتقا به ویندوز سرور ۲۰۲۲ توصیه می‌کند. حمایت از نسخه‌های جدیدتر مانند ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ تا چند سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. خرید بروزرسانی‌های امنیتی تمدید شده: مدیران می‌توانند ESUs را برای ویندوز سرور ۲۰۱۲ خریداری کنند که شامل ۳ سال بیشتر بروزرسانی‌های امنیتی تا اکتبر ۲۰۲۶ است.

انتقال به ماشین‌های مجازی آژور: انتقال پایگاه‌داده‌ها و برنامه‌ها به آژور مزایایی همچون دسترسی به ESUs رایگان برای ۳ سال دارد. توصیه می‌شود قبل از ارتقای سرورها، آزمایش‌های لازم به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی انجام شود. ویندوز سرور ۲۰۱۲ طی سالیان گذشته، به دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌های برجسته‌ای که داشت، محبوبیت و کاربرد گسترده‌ای در سازمان‌ها و شرکت‌ها پیدا کرد. اما همه چیز عمر مفید خود را دارد و زمان آن فرا رسیده که کاربران این سیستم‌عامل قدیمی، با نصب نسخه‌های جدیدتر، از مزایای بی‌شمار ارتقا از جمله افزایش امنیت و بهره‌وری بهره‌مند شوند.

مایکروسافت نیز با ارائه راهکارهایی همچون ارتقا به ویندوز سرور ۲۰۲۲ یا مهاجرت به سرویس‌های ابری، کاربران را در این گذر حمایت می‌کند. در مجموع، توصیه می‌شود مدیران سیستم ضمن برنامه‌ریزی، در اسرع وقت نسبت به ارتقای سرورها اقدام کنند تا از مزایای نسخه‌های جدید بهره‌مند شوند و از پشتیبانی و امنیت آن‌ها مطمئن باشند.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای بروزرسانی ویندوز سرور ۲۰۱۲ برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات