اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
اصطلاحات شبکه

آشنایی با پرکاربردترین اصطلاحات شبکه

با وجود اینکه بسیاری از اصطلاحات شبکه برای مردم آشنا هستند با این وجود همچنان بسیاری از افراد با این اصطلاحات آشنایی کافی ندارند. در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما با با رایج ترین و پر کاربردترین اصطلاحات شبکه آشنا کنیم. با ما در ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

معرفی برخی از پر کاربردترین اصطلاحات شبکه

(URL ( Uniform Resource Locater : اولین مورد از اصطلاحات شبکه URL است. آدرسی كه به يك صفحه Web يا هر منبعی بر روی وب جهانی و به طور كلي اينترنت اشاره ميكند URL ناميده ميشود . URL ساختاری دارد كه بيان ميكند چگونه ميتوان به يك منبع خاص دسترسی پيدا كرد و در واقع اين اطلاعات حاوی اطلاعاتی درباره نام كامپيوتر ميزان و راه دسترسی به آن است .

( HTML( Hyper Text Markup Language : يك زبان برنامه نويسی coding می باشد كه ميتواند multimedia ( صورت و تصوير و عكس ) را به زبان coding ارســــال كند و يك Browser می تــواند اين كدها را به شكل صفحه عاری نمايش دهد . مبتنی که در يک فايل HTML وجود دارد را می توان به دو مقوله کلی تقسيم کرد:

1- مضمون (يا محتوی): آنچه که کاربران می بينند و می خوانند.

2- برچسب: کدهای خاصی که برای فرمت کردن محتويات صفحه وب، تعريف ابر لينک ها، نمايش تصاوير و کارهايی از اين قبيل، بکار می روند. تشخيص محتويات يک فايل HTML از برچسب های آن بسيار ساده است چون برچسب ها هميشه بين <…> (tag) محصور می شوند. هر چيزی که بين < > قرار داشته باشد، بر چسب است و ساير چيزها محتويات فايل HTML هستند. اکثر بر چسب های HTML ( ولی نه تمام آنها) به صورت زوج هستند.

Image Map : يك تصوير است كه هر قسمت از تصوير مي تواند ما را به قسمت های مختلف Link کند.

Domain Name : دامین یکی از رایج ترین اصطلاحات شبکه است. دامین يك اسم است كه در نقش آدرس اينترنتی ما استفاده مي شود و شكل مجازی IP يك سايت اينترنتی محسوب ميشود . هر دامنه اختصاصی شامل سه ناحيه است . به هر يک از اين قسمت ها، زير ناحيه گفته ميشود و هر کدام مفهوم خاصی دارند.

اصطلاحات شبکه
اصطلاحات شبکه

قسمت آخر نام ناحيه معرف نوع سايت است: شرکتهای تجاری (com)، موسسات آموزشی (edu)، نظامی (mil)، سازمان های دولتی (gov) و موسسات غيرانتفاعی (org). نوع سازمان net هم وجود دارد که معمولا توسط شرکت هایی که خدمات شبکه ارائه می کنند، استفاده می شود. همچنين آخرين قسمت نام ناحيه می تواند معرف کشور باشد ir برای ایران، uk برای انگلستان، jp برای ژاپن، se برای اسپانيا و از اين قبيل. البته در آمريکا هم می توان از پسوند us استفاده کرد.

دومين زير ناحيه (از راست) معمولا نشان دهنده نام سازمان مالک نام ناحيه (آدرس) است. مثلا زير ناحيه ac معرف موسسات دانشگاهي است. سومين زير ناحيه (يا اولين از چپ) نام کامپيوتر در ناحيه مشخص شده است. در اين قسمت اغلب از کلمه www استفاده ميشود تا نشان دهد که اين کامپيوتر يک ميزبان وب است ولي اين به هيچ وجه يک قيد الزامی نيست. اگر ميل داشته باشيد می توانيد هر نامی به کامپيوترهای ميزبان ناحيه خود بدهيد.

Web Hosting: نگهداری صفحات اختصاصی و سایتهای اینترنتی بر روی سرویس دهنده وب را hosting گويند .

Submit : گزينه ای است كه در فرمهای اينترنتی ظاهر ميشود و پس از پر كردن فرم جهت تقاضای عضويت به site صاحب فرم ارسال ميشود تا در آنجا بطور اتوماتيك توسط نرم افزار CGI تحليل شود و پاسخ آن به ما داده شود.

ISP : مخفف كلمات Internet Service Provider می باشد كه واسطه ای است كه ما از طريق آن و از طريق بوجود آوردن يك Username وPassword (با موافقت ما و ISP) می توانيم به اينترنت دسترسی پيدا كنيم .

سخن پایانی

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی بخشی از رایج ترین اصطلاحات شبکه پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مطلب به اشنایی بهتر شما با اصطلاحات شبکه کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *