اصطلاحات شبکه

آشنایی با اصطلاحات شبکه: بخش اول


آشنایی با پرکاربردترین اصطلاحات شبکه

با وجود اینکه بسیاری از اصطلاحات شبکه برای مردم آشنا هستند با این وجود همچنان بسیاری از افراد با این اصطلاحات آشنایی کافی ندارند. در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما با با رایج ترین و پر کاربردترین اصطلاحات شبکه آشنا کنیم. با ما در ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

معرفی برخی از پر کاربردترین اصطلاحات شبکه

(URL ( Uniform Resource Locater : اولین مورد از اصطلاحات شبکه URL است. آدرسی که به یک صفحه Web یا هر منبعی بر روی وب جهانی و به طور کلی اینترنت اشاره میکند URL نامیده میشود . URL ساختاری دارد که بیان میکند چگونه میتوان به یک منبع خاص دسترسی پیدا کرد و در واقع این اطلاعات حاوی اطلاعاتی درباره نام کامپیوتر میزان و راه دسترسی به آن است .

( HTML( Hyper Text Markup Language : یک زبان برنامه نویسی coding می باشد که میتواند multimedia ( صورت و تصویر و عکس ) را به زبان coding ارســــال کند و یک Browser می تــواند این کدها را به شکل صفحه عاری نمایش دهد . مبتنی که در یک فایل HTML وجود دارد را می توان به دو مقوله کلی تقسیم کرد:

1- مضمون (یا محتوی): آنچه که کاربران می بینند و می خوانند.

2- برچسب: کدهای خاصی که برای فرمت کردن محتویات صفحه وب، تعریف ابر لینک ها، نمایش تصاویر و کارهایی از این قبیل، بکار می روند. تشخیص محتویات یک فایل HTML از برچسب های آن بسیار ساده است چون برچسب ها همیشه بین <…> (tag) محصور می شوند. هر چیزی که بین < > قرار داشته باشد، بر چسب است و سایر چیزها محتویات فایل HTML هستند. اکثر بر چسب های HTML ( ولی نه تمام آنها) به صورت زوج هستند.

Image Map : یک تصویر است که هر قسمت از تصویر می تواند ما را به قسمت های مختلف Link کند.

Domain Name : دامین یکی از رایج ترین اصطلاحات شبکه است. دامین یک اسم است که در نقش آدرس اینترنتی ما استفاده می شود و شکل مجازی IP یک سایت اینترنتی محسوب میشود . هر دامنه اختصاصی شامل سه ناحیه است . به هر یک از این قسمت ها، زیر ناحیه گفته میشود و هر کدام مفهوم خاصی دارند.

اصطلاحات شبکه
اصطلاحات شبکه

قسمت آخر نام ناحیه معرف نوع سایت است: شرکتهای تجاری (com)، موسسات آموزشی (edu)، نظامی (mil)، سازمان های دولتی (gov) و موسسات غیرانتفاعی (org). نوع سازمان net هم وجود دارد که معمولا توسط شرکت هایی که خدمات شبکه ارائه می کنند، استفاده می شود. همچنین آخرین قسمت نام ناحیه می تواند معرف کشور باشد ir برای ایران، uk برای انگلستان، jp برای ژاپن، se برای اسپانیا و از این قبیل. البته در آمریکا هم می توان از پسوند us استفاده کرد.

دومین زیر ناحیه (از راست) معمولا نشان دهنده نام سازمان مالک نام ناحیه (آدرس) است. مثلا زیر ناحیه ac معرف موسسات دانشگاهی است. سومین زیر ناحیه (یا اولین از چپ) نام کامپیوتر در ناحیه مشخص شده است. در این قسمت اغلب از کلمه www استفاده میشود تا نشان دهد که این کامپیوتر یک میزبان وب است ولی این به هیچ وجه یک قید الزامی نیست. اگر میل داشته باشید می توانید هر نامی به کامپیوترهای میزبان ناحیه خود بدهید.

Web Hosting: نگهداری صفحات اختصاصی و سایتهای اینترنتی بر روی سرویس دهنده وب را hosting گویند .

Submit : گزینه ای است که در فرمهای اینترنتی ظاهر میشود و پس از پر کردن فرم جهت تقاضای عضویت به site صاحب فرم ارسال میشود تا در آنجا بطور اتوماتیک توسط نرم افزار CGI تحلیل شود و پاسخ آن به ما داده شود.

ISP : مخفف کلمات Internet Service Provider می باشد که واسطه ای است که ما از طریق آن و از طریق بوجود آوردن یک Username وPassword (با موافقت ما و ISP) می توانیم به اینترنت دسترسی پیدا کنیم .

سخن پایانی

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی بخشی از رایج ترین اصطلاحات شبکه پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مطلب به اشنایی بهتر شما با اصطلاحات شبکه کمک کرده باشد.

ارسال دیدگاه جدید