شبکه چیست

آشنایی با اصطلاحات شبکه: بخش دوم


آشنایی با پر کاربردترین اصطلاحات شبکه

اصطلاحات شبکه بسیار متنوع هستند. آشنایی با این اصطلاحات می تواند به شما کمک کند تا استفاده بهتری از دنیای اینترنت داشته باشید. علی رغم برخورد با بسیاری از این اصطلاحات ممکن است به صورت کامل با معنا و مفهوم آنها آشنا نباشید. به همین دلیل ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با برخی از این اصطلاحات شبکه آشنا کنیم. شما می توانید بخش قبلی این مقاله را نیز در وب سایت ایران هاستینگ 24 مطالعه بفرمایید.

آشنایی با اصطلاحات شبکه

( Ping ( Packet Internet Groper : پروتکلی برای آزمایش و بررسی این موضوع که آیا یک کامپیوتر خاص از طریق بسته ای به آدرس IP آن و اینترنت متصل است یا خیر ، و منتظر دریافت پاسخ است.

Firewall : سیستم امنیتی ، برای محافظت از شبکه یک سازمان در مقابل تهدید های خارجی . این تهدیدها از ناحیه مهاجمان کامپیوتری یک شبکه دیگر ، مانند اینترنت ، بروز می کند . دیوار آتش موجب می شود که کامپیوترهای شبکه یک سازمان نتوانند به طور مستقیم با کامپیوترهای شبکه دیگر و برعکس ارتباط برقرار کنند . به جای آن تمام ارتباطات از طریق یک سرویس دهنده واسط در بیرون از سازمان صورت می گیرد. این سرویس دهنده واسط ، مشخص می کند که آیا پیامی از داخل سازمان به بیرون ارسال شود و فایلی وارد شبکه سازمان گردد یا خیر .

Home Page : یک صفحه ورودی برای برای مجموعه ای از صفحات وب و فایلهای دیگر در یک سایت .

Down Load : به انتقال یک کپی فایل از کامپیوتری دور دست به یک کامپیوتر درخواست کننده از طریق مودم یا یک شبکه Download می گویند .

Up Load: فرایند منتقل کردن یک کپی از یک فایل از کامپیوتر محلی به کامپیوتر راه دور که از طریق مودم یا شبکه برقرار می شود .

Cache در مرورگر : مـرورگـر (browser) دارای مـکان مـوقتی در حافظه یا هارد است که آخرین دسترسی شما به فایلهای صفحات وب را در خود نگه میدارد. هنگامی که شما به این صفحات باز می گردید به جای اینکه مودم اطلاعات مربوط به این صفحات را دوباره از اینترنت بگیرد، کپی موجود در Cache در مرورگر (browser) بار (Load) می شود. به همین دلیل ممکن است به نظر برسد که صفحه مورد نظر از دفعه پیش سریعتر load شده است.

مشکل پیش آمده این است که امکان دارد نتوانید آخرین تغییراتی را که بر روی آن صفحه در اینترنت رخ داده است مشاهده کنید. برای رفع این مشکل می توانید با کلیک نمودن روی دکمه Refresh یا Reload و یا فشردن کلید F5، مرورگر را مجبور کنید که بجای load کردن صفحه از حافظه، آن را از محل اصلیش در اینترنت بگیرد.

DNS :(Domain Name Service) DNS نام ناحیه را به آدرس IP تبدیل می کند .وقتی یک نام ناحیه را برای خود ثبت می کنید باید آدرس IP کامپیوتر مربوطه را هم ارائه کنید. این اطلاعات در پایگاه های آدرس اینترنت (کامپیوترهایی بنام میزبان نام ناحیه، که در جای جای اینترنت پراکنده اند) قرار می گیرد. هرگاه از یک نام ناحیه استفاده می کنیم، آدرس IP متناظر با آن از یکی از میزبانها استخراج می شود، و طبیعی است مرورگر در مقابل نام هایی که در این پایگاه ها ثبت نشده اند، با یک پیام خطا عکس العمل نشان میدهد.

شبکه چیست
شبکه چیست

Spam : به برنامه های ناخواسته که جهت تبلیغات و فروش محصولات و کالاها و یا گاهی به منظور ایجاد مزاحمت برای دیگران به آدرس پست الکترونیکی آنها فرستاده می شود Spam می گویند و فرستنده این نامه ها را Spammer می نامند.

Data Transfer Rate: سرعتی میباشد که مودم میتواند اطلاعات را منتقل کند که معمولاً برحسب تعداد بیتها در ثانیه می باشد . هر قدر رقم مربوطه به سرعت انتقال داده بالاتر باشد سرعت مودم بالاتر خواهد بود که به طبع آن قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. سرعت مودمهای امروزی معمولاً 28800 bps یا 57600 bps معروف به 56k میباشد.

سخن پایانی

امیدواریم مطالعه این مطلب در رابطه با اصطلاحات شبکه برای شما مفید بوده باشد.

ارسال دیدگاه جدید