اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
الگوریتم برت گوگل

الگوریتم برت گوگل چیست؟

الگوریتم برت گوگل یکی از الگوریتم های متنوع گوگل است. درواقع الگوریتم برت گوگل این امکان را برای گوگل فراهم میکند که مانند یک انسان کلمات و عبارات روزمره را نیز درک کند! البته که الگوریتم رنک برین نیز سرچ را از حالت ماشینی خارج کرده بود. اما باید بدانید که الگوریتم برت گوگل کاملا سرچ را به زبان محاوره ای ساده کرده است. و به عبارتی مکمل الگوریتم رنک برین شده!

امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 می خواهیم به بررسی این الگوریتم بپردازیم. با ما همراه باشید.

الگوریتم برت گوگل چیست؟

الگوریتم BERT یا درواقع Bidirectional Encoder Representations from Transformers آپدیت ترین و هوشمندترین الگوریتم گوگل در سالهای اخیر شناخته شده است! این الگوریتم که یک مدل پردازش زبان طبیعی است، به گوگل جهت درک بهتر زبان انسان و نمایش نتایج دقیق تر و مرتبط تر کمک میکند.

حتما شما هم دقت کرده اید که موقع جستجوی یک عبارت در گوگل، پیشنهاد هایی که برای شما نمایش داده میشود به زبان روزمره یا همان محاوره است. مانند سرچ زیر:

الگوریتم برت گوگل
الگوریتم برت گوگل

شاید به این فکر کنید که چرا باید گوگل الگوریتمی با این امکانات طراحی کند؟ همانطور که میدانید تمامی کاربرانی که در گوگل سرچ میکنند انسان هستند، پس این الگوریتم کمک میکند که شما تنها با سرچ عبارت موردنظر به پاسخ تان برسید. و نیازی ندارید که حتما به زبان رسمی جمله خود را تایپ کنید.

نحوه کار الگوریتم برت گوگل

پیش از الگوریتم BERT ، وقتی شما عبارتی را در گوگل جستجو میکردید، (مثلا: روش های درست کردن پیتزا بدون پنیر پیتزا ) گوگل کلمه “بدون” را درک نمیکرد و تنها نتایج مرتبط با “ درست کردن پیتزا ” را به شما نمایش میداد.

اما اکنون اگر شما این عبارت را سرچ کنید، گوگل کاملا متوجه منظور شما میشود و نتایج بسیار دقیق تری را همانگونه که خواسته بودید (درست کردن پیتزا بدون پنیر) ، را به شما نمایش میدهد.

در نهایت میتوان گفت با آپدیت این الگوریتم، جستجوی کابران بهتر و دقیق تر درک شده و نتایج مرتبط تری با آن به کاربران نمایش داده میشود. زیرا درک این الگوریتم از جملات و عبارات مانند درک انسان است!

در این باره میتوان مثال نزدیک تری نیز برای شما آورد. فرض کنید سوال ” چگونه شیر را بجوشانیم؟ ” را در گوگل جستجو میکنید. در این صورت دو حالت پیش می آید:

1. اگر سرچ شما قبل از الگوریتم BERT بود: گوگل تنها نتایج مرتبط با شیر جنگل را به شما نمایش میداد و کلمه ” جوشاندن ” را نادیده میگرفت!

2. اگر سرچ شما بعد از الگوریتم BERT بود: گوگل به کلمه ” جوشاندن ” دقت میکند و با برداشت اینکه منظور شما شیر خوردنی بوده است، دقیقا نتایج مرتبط با جوشاندن شیر را به شما نمایش میدهد.

قطعا با این مثال بهتر توانستید الگوریتم برت و علت طراحی آن توسط گوگل را درک کنید. البته باید بدانید که این الگوریتم تنها مختص به زبان خاصی نیست! بلکه تمامی زبان های دنیا را شامل میشود. هر کشوری در زبان خود ممکن است یک کلمه با چند معنی داشته باشد. پس این الگوریتم تمامی آنها را در بر میگیرد.

تاثیر الگوریتم برت گوگل بر سئو وب سایت

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا الگوریتم برت گوگل بر سئو نیز تاثیری دارد؟ از آنجایی که سئو درواقع بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و الگوریتم برت گوگل نیز یکی از عوامل موثر بر موتورهای جستجو میباشد؛ این سوال غلط است! زیرا این ما هستیم که باید سایت خود را با این الگوریتم تطبیق دهیم!

همانطور که گفتیم، این الگوریتم به ساده سازی درک جملات و سوالات کاربران کمک کرده است. پس شما نیز برای بهینه سازی سئو سایت خود، باید به تجربه کاربری اهمیت دهید. فراموش نکنید که برخی از کارهایی که بین بعضی سایت ها برای بهینه سازی سئو باب شده است، درواقع به سایت و سئو آن ضربه میزند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *