آشنایی با انواع هوش مصنوعی

1402/07/02
14 بازدید

انواع هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی را می توان در دسته بندی های مختلف قرار داد. هوش مصنوعی هر روز کاربرد های جدیدی پیدا می کند. با این وجود جالب است بدانید هوش مصنوعی نیز انواع مختلفی دارد. امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با انواع هوش مصنوعی آشنا کنیم. در ادامه با همراه باشید.

آشنایی با انواع هوش مصنوعی

برای اینکه هر چه بهتر درک کنیم AI چیست باید حتما انواع هوش مصنوعی را هم بشناسیم. هوش مصنوعی مفهومی گسترده است که در سه دسته طبقه‌بندی می‌شود؛ هوش مصنوعی محدود یا ضعیف، هوش مصنوعی عمومی یا قوی و هوش مصنوعی فوق هوشمند.

هوش مصنوعی ضعیف

یکی از انواع هوش مصنوعی، هوش مصنوعی ضعیف است. هوش مصنوعی محدود یا ضعیف که با کلمه اختصاری ANI شناخته می‌شود برای دستیارهای صوتی مانند سیری، الکسا و گوگل اسیستنت بسیار مهم است. این دسته شامل سیستم‌های هوشمندی می‌شود که برای انجام وظایفی مشخص یا حل مشکلات مشخص طراحی یا آموزش دیده‌اند. البته این هوش مصنوعی دقیقا برای این کار طراحی نمی‌شود.

انواع هوش مصنوعی
انواع هوش مصنوعی

ممکن است ANI معمولا به‌عنوان هوش مصنوعی ضعیف شناخته شود؛ زیرا از هوش عمومی برخوردار نیست. اما برخی از نمونه‌های کاربرد این هوش مصنوعی مانند دستیارهای صوتی و همچنین سیستم‌های تشخیص تصویر، فناوری‌هایی هستند که به درخواست‌های ساده خدمات مشتری پاسخ می‌دهند و همچنین ابزارهایی که محتوای نامناسب را در اینترنت علامت‌گذاری می‌کنند.

ChatGPT نمونه‌ای از هوش مصنوعی ANI است، زیرا برای انجام یک کار خاص برنامه‌ریزی شده است؛ ChatGPT با توجه به پرامپت‌های (Prompt) دریافت‌شده از سوی کاربر، پاسخ‌های متنی را تولید می‌کند.

هوش مصنوعی عمومی

هوش مصنوعی عمومی یا AGI که به‌عنوان هوش مصنوعی قوی نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از انواع هوش مصنوعی است که هنوز یک مفهوم فرضی است، زیرا قابلیت درک ماشینی و انباشته کردن تجارب را دارد وبر اساس آن قادر است وظایف بسیار متفاوتی را انجام دهد. این نوع هوش مصنوعی بیش‌تر در سطح عقل انسان است، زیرا سیستم‌های AGI می‌توانند مانند یک انسان استدلال و فکر کنند.

AGI مانند یک انسان، به‌طور بالقوه قادر به درک هر کار فکری، تفکر انتزاعی، یادگیری از تجربیات قبلی و استفاده از آن دانش برای حل مشکلات جدید است. اساسا، ما در مورد یک سیستم یا ماشینی صحبت می‌کنیم که دارای عقل سلیم است؛ که در حال حاضر با هیچ شکلی از هوش مصنوعی موجود، قابل دستیابی نیست. توسعه سیستمی که آگاهی خاص خودش را داشته باشد، اگرچه هنوز رویاپردازانه به‌حساب می‌آید، اما هدف نهایی در تحقیقات هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی فوق هوشمند

هوش مصنوعی فوق هوشمند (ASI) که با عنوان ابر هوش مصنوعی نیز شناخته می‌شود یکی از انواع هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی فوق هوشمند سیستمی است که نه تنها بسیاری از مزایای انسانی را به چالش می‌کشد بلکه توانایی نابود کردن نسل بشر را هم دارد.

اگر احساس می‌کنید در حال خواندن یک رمان علمی تخیلی هستید، باید بگوییم این هوش مصنوعی واقعا به‌همین شکل است! ASI سیستمی است که در آن هوش یک ماشین از تمام انواع هوش انسانی در تمامی جنبه‌ها پیشی می‌گیرد و در هر کارکردی از انسان‌ها بهتر عمل می‌کند. یک سیستم هوشمند که بتواند خود را آموزش دهد و به‌طور مداوم بهبود یابد؛ هنوز یک مفهوم فرضی است. با این حال، چنین سیستمی اگر به‌طور موثر و در چارچوب‌های اخلاقی پیاده‌سازی شود، می‌تواند به پیشرفت‌ها و دستاوردهای فوق‌العاده‌ای در پزشکی، فناوری و موارد دیگر منجر شود.

سخن پایانی

هوش مصنوعی و انواع هوش مصنوعی روز به روز در حال پیشرفت هستند. در واقع می توان گفت هوش مصنوعی تازه در ابتدای راه است و در آینده صحبت های بیشتری از آن خواهیم شنید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات