اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
اهمیت دامنه در سئو وب سایت

اهمیت دامنه در سئو وب سایت

اهمیت دامنه در سئو وب سایت چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. در واقع اولین موردی که به شدت روی سئو وب سایت شما تاثیر گذار است آدرس دامنه وب سایت است. فرض کنید شما یک وب سایت موسیقی تاسیس کردید ولی آدرس دامنه شما هیچ ربطی به موسیقی ندارد. در چنین حالتی موتور های جست و جو شما را یک وب سایت غیر مرتبط تشخیص داده و از نتایج حذف خواهند کرد. به همین دلیل دامنه وب سایت به شدت بر سئو سایت موثر است.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با اهمیت دامنه در سئو وب سایت بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت دامنه در سئو در الگوریتم های قدیمی گوگل

اهمیت دامنه در سئو در الگوریتم های قدیمی گوگل حرف اول را می زد. در الگوریتم‌های قدیم گوگل ، نام دامنه خود یک کلمه کلیدی محسوب می‌شد و اگر کسی در نظر داشت موبایل دست دوم بفروش برساند با انتخاب دامنه mobiledastdovom.com به صدر جستجو می‌رسید. الگوریتمی که تا سال 2012 در موتور جستجو گوگل و سایر موتورهای جستجو برقرار بود مهمترین نقطه ضعفش همین دامنه‌های جدید بود.

تصور کنید شما با دامنه‌ای با نام mobileha.ir به فروش موبایل دست دوم می‌پرداختید و پس از چند سال فعالیت در این زمینه و تولید محتوا و محصولات متنوع با یک ثبت دامنه ، از صدر جستجو حذف شده و دامنه‌ای که تنها 1 روز است ثبت شده بود به صدر جستجوها می‌رفت. اما گوگل خیلی سریع در سال 2013 الگوریتم خود را بروزرسانی کرد و این نوع مسائل برطرف شد و عموماً سایت‌هایی در جستجوها به صدر نزدیک می‌شدند که نام دامنه آنها عمر بیشتری داشت و همچنین محتوای سبز و با ارزشمند تولید می‌کردند.

اهمیت دامنه در سئو وب سایت
اهمیت دامنه در سئو وب سایت

تاثیر نام دامنه کاربردی در سئو وب سایت

همان طور که گفته شد اهمیت دامنه در سئو وب سایت بسیار بالاست. نام دامنه‌ای مناسب است که نام برند تجاری شما و یا یک نام مشابه به فعالیت سایت شما باشد. به طور مثال ، در حال حاضر در اینترنت دامنه‌ای وجود دارد به نام Amazon.com که همه افراد اکثراً با آن آشنا هستند. آیا کسی از اسم آن متوجه فروشگاه اینترنتی می‌شود؟ آیا شما در گوگل کلمه Amazon را جستجو کنید ، جنگل آمازون را نمایش می‌دهد و یا سایت فروشگاهی آمازون در صدر لیست قرار می‌گیرد؟ جواب دقیقاً مشخص است.

سایت آمازون با فعالیت‌های متعدد در سایت خود و تولید محتوای مفید در صدر جستجوها قرار گرفته است نه به واسطه کلمات کلیدی! پس بهتر است شما نامی را انتخاب کنید که منحصر به شماست و اگر در دامنه خود کلمه‌ای از فعالیت شما نیز باشد بهتر است.

مهم ترین نکات در انتخاب نام دامنه

 • طول دامنه نباید بیش از 15 کاراکتر باشد و هرچه طول دامنه کمتر باشد بهتر است.
 • از نام تجاری خود در دامنه استفاده کنید و سئو را به محتوای مفید خود بسپارید.
 • از واژگانی که هجی کردن آنها مشکل است بپرهیزید.
 • از کلماتی که در هنگام نوشتار ممکن است به روش‌های مختلف نوشته شود ، بپرهیزید.
 • از اعداد در بین کلمات نام دامنه استفاده نکنید.
 • از نام دامنه‌هایی که مشابه آن در اینترنت زیاد است ، بپرهیزید.
 • در صورت نیاز استفاده از دامنه‌هایی با ترکیب دو یا سه واژه مشکلی ندارد.
 • نام دامنه خود را ساده انتخاب کنید تا همه افراد با سطح تحصیلی مختلف بتوانند از آن استفاده کنند.
 • کلمات را مطابق با زبان خود انتخاب کنید و اصراری به برگرداندن آن به انگلیسی و یا فارسی نداشته باشید.
 • ترجیحاً از کاراکتر – برای جداسازی واژگان در دامنه استفاده نکنید.
 • پسوند دامنه را نسبت به فعالیت وب سایت خود انتخاب کنید.

سخن پایانی

اهمیت دامنه در سئو وب سایت بسیار بالاست. با وجود تغییراتی که در الگوریتم های گوگل ایجاد شده است با این وجود همچنان اهمیت دامنه در سئو وب سایت حفظ شده است. بنابراین توصیه ما این است پیش از راه اندازی وب سایت خود کاملا روی نام دامنه وب سایت خود فکر کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *