آشنایی با تاریخچه هوش مصنوعی

1402/07/03
16 بازدید

تاریخچه هوش مصنوعی

تاریخچه هوش مصنوعی را می توان در زمان های مختلف تقسیم بندی کرد. هوش مصنوعی به ماشین‌ها اجازه می‌دهد تا توانایی‌های ذهن انسان را مدل‌سازی کنند یا حتی آن‌ها را بهبود بخشند. از توسعه خودروهای خودران تا گسترش ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT و گوگل بارد، هوش مصنوعی به‌طور فزاینده‌ای به بخشی از زندگی روزمره و حوزه‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در صنایع مختلف، تبدیل خواهد شد.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با تاریخچه هوش مصنوعی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه هوش مصنوعی

همان طور که گفته شد در این مقاله قصد داریم تا با تاریخچه هوش مصنوعی آشنا شویم. ایده «ماشینی که فکر می‌کند» به یونان باستان بازمی‌گردد. اما از زمان ظهور محاسبات الکترونیکی، رویدادها و نقاط عطف مهم در سیر تکامل هوش مصنوعی شامل موارد زیر است:

1950 میلادی: آلن تورینگ مقاله «ماشین‌های محاسباتی و هوش» را منتشر کرد. در این مقاله، توربینگ که به‌دلیل شکستن کد ENIGMA ارتش نازی در جریان جنگ جهانی دوم به شهرت رسیده بود، به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟ او در ادامه آزمایشی را پیشنهاد می‌دهد که به کمک آن می‌توان دریافت که آیا ماشین می‌تواند هوشی مانند انسان را از خود نشان بدهد یا خیر. ارزش و اعتبار آزمون تورینگ از همان زمان تا به امروز مورد بحث بوده است.

تاریخچه هوش مصنوعی
تاریخچه هوش مصنوعی

1956 میلادی: یکی از برهه های مهم در بررسی تاریخچه هوش مصنوعی سال 1956 میلادی است. جان مک‌کارتی در اولین کنفرانس هوش مصنوعی در کالج دارتموث، اصطلاح «هوش مصنوعی» را ابداع کرد. کمی بعد در همان سال، آلن نیوول، جی‌.سی شاو و هربرت سایمون یک نظریه منطقی ایجاد کردند که اساسا نخستین برنامه نرم‌افزاری هوش مصنوعی قابل اجرا به‌حساب می‌آمد.

1967 میلادی: Mark 1 Perceptron توسط فرانک روزنبلات ساخته شد؛ اولین کامپیوتر مبتنی بر یک شبکه عصبی که از طریق آزمون و خطا یاد گرفت. دقیقا یک سال بعد، ماروین مینسکی و سیمور پیپرت کتابی با عنوان پرسپترون‌ها منتشر کردند که هم به کاری برجسته در مورد شبکه‌های عصبی و هم حداقل برای مدتی به‌عنوان استدلالی علیه پروژه‌های تحقیقاتی آینده در مورد شبکه‌های عصبی مطرح شد.

دهه 1980 میلادی: شبکه‌های عصبی که از یک الگوریتم پس انتشار خطا (Backpropagation) برای آموزش خود استفاده می‌کنند، به‌طور گسترده در کاربردهای هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گرفتند. 1997 میلادی: هوش مصنوعی Deep Blue از شرکت IBM موفق شد در دو مسابقه قهرمان و اسطوره شطرنج جهان، گری کاسپاروف را شکست دهد. 2011 میلادی: هوش مصنوعی Watson از شرکت IBM موفق شد کن جنینگز و براد راتر، دو قهرمان مسابقه تلویزیونی Jeopardy را شکست دهد.

2015 میلادی: ابرکامپیوتر Minwa شرکت بایدو از نوعی شبکه عصبی عمیق به‌نام شبکه عصبی کانولوشن برای شناسایی و دسته‌بندی تصاویر استفاده می‌کرد که نسبت به یک انسان معمولی دقت بالاتری داشت.

2016 میلادی: برنامه AlphaGo شرکت DeepMind که از یک شبکه عصبی عمیق بهره می‌برد، لی سودول، قهرمان جهان در بازی Go را در یک مسابقه متشکل از پنج دست شکست داد. این پیروزی با توجه به تعداد زیادی حرکات ممکن در طول بازی (بیش از 14.5 تریلیون حرکت بعد از چهار حرکت اول!) قابل توجه است. مدتی بعد، گوگل شرکت DeepMind را به‌ مبلغ 400 میلیون دلار خریداری کرد.

2023 میلادی: سال 2023 را سالی انقلابی در تاریخچه هوش مصنوعی می توان به شمار آورد. ظهور مدل‌های زبانی وسیع یا LLM مانند ChatGPT؛ تغییر عظیم در عملکرد هوش مصنوعی و پتانسیل آن برای افزایش ارزش سازمانی. با این شیوه‌های جدید هوش مصنوعی مولد، می‌توان مدل‌های یادگیری عمیق را از قبل با حجم عظیمی از داده‌های خام و بدون برچسب آموزش داد.

سخن پایانی

امیدواریم مطالعه این مطلب در رابطه با تاریخچه هوش مصنوعی برای شما مفید بوده باشد. در مقالات بعدی برای آشنایی بیشتر با هوش مصنوعی همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات