آشنایی با تفاوت IIS و Apache

1402/05/25
17 بازدید

تفاوت IIS و Apache چیست؟

اگر در دنیای وب سرور ها گشت و گذار کرده باشید مطمئنا علاقمند هستید تا با تفاوت IIS و Apache آشنا شوید. دو وب سرور بسیار محبوب در دنیای وب که استفاده زیادی از آنها می شود. امروز قصد داریم تا در وب سایت ایران هاستینگ 24 شما را با تفاوت IIS و Apache آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت IIS و Apache

در دنیای اینترنت اکثر سرویس ها به شکل صفحات وب و با استفاده از پروتکل HTTP ارائه می شوند. صفخات وبی که ما در اینترنت مشاهده می کنیم بایستی توسط سرویس دهنده وب یا یک وب سرور به بازدید کنندگان نمایش داده شود وگرنه صفحات وب ما چیزی به غیر از چند فایل نخواهند بود. در این میان دو نوع وب سرور وجود دارد که می توان گفت بیشترین میزان استفاده در سطح اینترنت از این دو نوع وب سرور است که ما آنها را به نام IIS و Apache می شناسیم.

آپاچی یا Apache وب سروری است که ذاتا پایه و اساس اکثر نرم افزارهای Open Source یا متن باز دنیا است و تقریبا اکثر نرم افزارهای تحت وبی که بصورت Open Source نوشته می شوند از این وب سرور استفاده می کنند. وب سرورها فقط سرویس HTTP ارائه نمی دهند اما در دنیای اینترنت مهمترین سرویسی که Apache در اختیار کاربران قرار می دهد همین سرویس HTTP وب است که از این وب سرور محبوب ترین و پر استفاده ترین وب سرور دنیا را ساخته است.

از طرفی وب سرور IIS که مخفف کلمه های Internet Information Service است یک بسته نرم افزاری است که توسط غول نرم افزاری دنیا یعنی مایکروسافت معرفی شده است و بصورت ویژه برای سرویس دهی بر روی سیستم عامل ویندوز طراحی شده است. IIS را به عنوان دومین وب سرور پروتکل HTTP در دنیا می شناسیم.

اصلی ترین تفاوت IIS و Apache

اولین تفاوت IIS و Apache در هزینه آنهاست. وب سرور آپاچی بیشتر از این جهت در میان مردم محبوب است که کاملا رایگان است و به هیچ عنوان نیازی نیست برای استفاده از این وب سرور هزینه ای پرداخت کنید. این وب سرور تحت لیسانس GNU ارائه شده است. همین رایگان بودن برای بسیاری از افراد که در اینترنت به دنبال خدمات رایگان هستند یک مزیت اساسی محسوب می شود. اما وب سرور آپاچی را معمولا به تنهایی استفاده نمی کنیم و زمانیکه صحبت از آپاچی به میان می آید ناخودآگاه ما با واژه ای به نام LAMP مواجه می شویم که هیچ ارتباطی با لامپ ندارد.

واژه LAMP مخفف کلمه های Linux Apache MySQL Perl PHP است که یک پکیج کامل برای ارائه خدمات به نرم افزارهای Open Source است و تمامی نیازهای یک نرم افزار Open Source را برآورده می کند. لینوکس به عنوان سیستم عامل رایگان ، آپاچی به عنوان وب سرور رایگان ، MySQL به عنوان پایگاه داده رایگان و در نهایت PHP و Perl به عنوان زبان ها برنامه نویسی وب رایگان با همدیگر تشکیل یک بسته نرم افزاری رایگان فوق العاده را می دهند که نیازهای هر برنامه نویس وبی را برآورده می کند. از همه این مزایا گذشته جامعه های مجازی Open Source ای که در دنیا وجود دارد منبع بسیار خوبی برای پشتیبانی این محصول به حساب می آیند که تقریبا اکثر نیازهای یک برنامه نویس وب را پاسخگویی می کنند.

تفاوت IIS و Apache به جز هزینه در چه موارد دیگری است؟

IIS یا Internet Information Service همانطور که قبلا هم گفته ایم محصول شرکت مایکروسافت است و طبیعتا فقط و فقط قابلیت اجرا شدن و نصب شدن بر روی سیستم عامل پولی ویندوز را دارد. مایکروسافت ادعا می کند که وب سرور IIS یک وب سرور رایگان است اما به هر حال شما بر خلاف لینوکس که رایگان است ، برای سیستم عامل ویندوز باید هزینه پرداخت کنید ( الکی مثلا ما خیلی خارجی هستیم ).

مهمترین مزیتی که IIS بر آپاچی وب سرور دارد و یک تفاوت IIS و Apache این است که این وب سرور بر روی سیستم عامل آشنا و شناخته شده ای به نام ویندوز نصب و راه اندازی می شود و طبیعتا افراد بیشتری می توانند براحتی از آن استفاده کنند و یادگیری آن به نسبت ساده تر از وب سرور آپاچی است . وب سرور IIS این توانایی را دارد که از پلتفرم مایکروسافتی .NET Framework مایکروسافت پشتیبانی کند و اسکریپت های ASPX را براحتی اجرا می کند. یکی از مهمترین نقاط قوت سرویس IIS این است که پشتیبانی آن توسط یک غول نرم افزاری به نام مایکروسافت انجام می شود که تقریبا به همه مشکلاتی که توسط این سرویس ایجاد می شود رسیدگی می کند و به سرعت مشکلاتش را برطرف می کند.

یکی از تصوراتی که در خصوص وب سرورهای آپاچی و IIS وجود داشت این بود که نرم افزارهایی که با زبان برنامه نویسی PHP یا Perl و پایگاه داده MySQL نوشته می شوند بر روی وب سرور IIS قابل اجرا نیستند و از طرفی نرم افزارهایی که با استفاده از زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی مایکروسافت مثل ASP.NET و پایگاه داده MSSQL نوشته می شوند نیز قابلیت اجرا بر روی وب سرور آپاچی را ندارند.

امروزه با معرفی قابلیت های جدید این وب سرورها تقریبا این مشکلات منسوخ شده است ، شما براحتی نرم افزارهای Open Source ای مثل MySQL و PHP را می توانید بصورت ماژول در IIS توسط Web Platform Installer نصب کنید و استفاده کنید و از طرفی می توانید با استفاده از پروژه ای به نام Mono صفحات ASP.NET را بر روی سیستم عامل لینوکس و آپاچی اجرا و سرویس دهی کنید. هر چند این موارد به ندرت پیش می آید که شما اینکار را انجام بدهید اما به هر حال این امکان در حال حاضر وجود دارد.

تفاوت IIS و Apache
تفاوت IIS و Apache

یکی از نکات منفی که در خصوص وب سرور IIS وجود دارد و یک تفاوت IIS و Apache نیز محسوب می شود این است که بر روی سیستم عامل ویندوز فقط قابل اجرا است و با توجه به اینکه اکثر کدهای مخرب اعم از ویروس ها ، تروجان ها و … برای این سیستم عامل نوشته می شوند ، احتمال آلوده شدن این وب سرور بیشتر است. اگر بخواهیم بصورت خلاصه تفاوت IIS و Apache را به شما بگوییم موارد زیر را می توانیم عنوان کنیم :

  • وب سرور آپاچی رایگان و Open Source است
  • وب سرور IIS پولی است و در ویندوز بصورت Closed Source قرار دارد
  • وب سرور آپاچی بر روی تقریبا همه سیستم عامل ها قابل اجرا است
  • وب سرور IIS فقط بر روی سیستم عامل های سری ویندوز مایکروسافت قابل اجرا است
  • وب سرور IIS بصورت اختصاصی توسط شرکت مایکروسافت پشتیبانی می شود
  • وب سرور آپاچی توسط Community های Open Source در تمامی دنیا پشتیبانی می شود
  • تهدیدات مخرب بیشتری برای وب سرور IIS به نسب وب سرور Apache وجود دارد
  • بسته نرم افزار آپاچی بصورت Linux Apache MySQL PHP Perl وجود دارد
  • بسته نرم افزار IIS بصورت Windows IIS MSSQL ASP.NET وجود دارد ITPRO باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات