حملات dos

آشنایی با حملات dos: بخش اول


حملات dos چیست؟

حملات dos یکی از مواردی است که می تواند باعث ایجاد اختلال در وب سایت شما شود. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با مفهوم حملات dos بیشتر آشنا کنیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

حملات dos به چه معناست؟

حمله Denial Of Service یا به طور اختصاری، DOS رویدادی است که در آن یک کاربر یا سازمان را از دریافت خدمات از یک منبع محروم می سازد. که در شرایط عادی انتظار آن خدمات را دارد. نوعاً فقدان این نوع از خدمات به عنوان کاستی در ارائه خدمات شبکه می باشد. همچون سرویس Email که سرویسی فعال بوده و چنانچه این سرویس دچار وقفه ای هر چند کوتاه گردد تمام اتصالات شبکه را که از این سرویس سود می برند مختل خواهد کرد.

حملات DOS

برای درک بیشتر حملات DOS و پیامدهای آن ابتدا باید شناختی بنیادین از انواع این حملات داشته باشیم. اگر چه ارتقاء شناخت ما از سطح حملات DOS به DDOS مقدماتی و متداول می باشد ولی تفاوت میان این دو بسیار مهم است. در ادامه مطلبی که در بالا گفته شد باید بیان کرد که نباید از حملاتی که در چهارچوب اهداف حملات DOS متوجه ما می باشد غافل بود بلکه مراقبت از زیرساختهای خدماتی و محاسباتی شبکه معمولاً در برخی از موارد ما را از پیامدهای منفی این نوع حملات نفس گیر در امان می دارد.

عموماً این نوع از حملات در اکثر موارد باعث توقف و از کار افتادن System قربانی نمی شود بلکه معمولاً حملات موفق DOS به منظور کاستن هر چه بیشتر کیفیت خدمات ارائه شده توسط سرویس دهنده ها شکل می گیرند. این حملات با درجات مختلفی از تخریب انجام می شوند که در اغلب موارد سرویس دهنده ای که مورد هدف این نوع از حملات قرار می گیرد دیگر قادر به ارائه خدمات نخواهد بود.

هدف این نوع از حملات یک برداشت سطحی از این نوع حملات، حمله به منظور تسخیر Server می باشد که در اکثر موارد تعبیری نادرست و غیر واقعی به نظر می رسد اما هدف بنیادین از حملات DOS ایجاد وقفه در ارائه خدمات از جانب سرویس دهنده به سرویس گیرنده می باشد. خواه این خدمات مربوط به میزبانی با یک سرویس دهنده باشد یا خواه مربوط به شبکه ای عظیم و بی نقص.

حملات dos
حملات dos

این حملات بار بسیار زیادی (بالاتر از ظرفیت و توان شبکه) بر شبکه تحمیل می کند که همین امر باعث ترافیک بالای شبکه شده و سرویس دهنده هائی که مشغول ارائه خدمات به سرویس گیرنده می باشند را دچار وقفه هائی گاه طولانی مدت می کند. شکل های بسیار متفاوتی از حملات DOS وجود دارند که کشف این حملات و یا منحرف ساختن آنها ممکن است کمی دشوار باشد.

طی روزها و هفته ها که از کشف جدیدترین حمله می گذرد ممکن است شخص با هوش دیگری این نوع از حمله را با شکلی دیگر و از جائی دیگر شبیه سازی و اجرا کند. بنابر این نباید فقط به مقابله با یک حمله خاص پرداخت بلکه باید در برابر تمام اشکال مختلف این نوع از حملات پایداری و مقاومت کرد.

حملات dos عموما به چه شکلی انجام می شوند؟

بیشتر حملات DOS انجام شده روی یک شبکه با جستجوئی ترکیبی برای یافتن نقاط ضعف در ساختار امنیتی موجود در پروتکل اینترنت (IP) نسخه چهارم شروع می شود. هکرها می دانند که این مشکلات امنیتی به برنامه های کاربردی و پروتکل های سطوح بالاتر نیز منتقل شده اند که وجود این نقاط ضعف باعث به وجود آمدن پروتکل اینترنت (IPv6) شد.

توجه به منبع بسته ها و بررسی صحت و درستی آنها با استفاده از Header های احراز هویت در پروتکل IPv6 انجام می گیرد. هر چند اصلاح ساختار این پروتکل در چنین شرایطی امری است ضروری ولی باید متذکر شد که پروتکل IPv6 نیز هیچ مشکلی را برای ما حل نخواهد کرد زیرا که هنوز به صورت عمومی و کلی مورد استفاده قرار نگرفته است.

حملات DOS فقط از جانب سیستمهای Remote سرچشمه نمی گیرند، بلکه گاهی اوقات از جانب ماشینهای Local یا محلی نیز صورت می پذیرند. به طور کلی شناسائی و مقابله با حملات محلی ساده تر می باشد زیرا پارامترهای به وجود آورنده مشکل، به سادگی قابل تشخیص می باشند. مثال عمومی از این نوع حملات بمب های خوشه ای هستند که بصورت مکرر باعث تحلیل منابع سیستمهای ما می شوند.

ارسال دیدگاه جدید