اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
رابط کاربری سایت

رابط کاربری سایت (UI) چیست و چه فرقی با تجربه کاربری (UX) دارد؟

رابط کاربری سایت یکی از مهم ترین موارد در طراحی وب سایت است. در طراحی سایت ها، اصولا از دو واژه UI و UX بسیار استفاده میشوند . حتی UI کار و UX کار هم به مراتب در طراحی سایت و بهینه سازی شنیده ایم . اما این دو واژه چه هستند و چه فرقی باهم دارند ؟ در ادامه قصد داریم تا در ایران هاستینگ 24 به بررسی این دو مفهوم بپردازیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

آشنایی کلی با مفهوم رابط کاربری سایت و تجربه کاربری

UI مخفف واژه User Interface design به معنی رابط کاربری سایت است و به بخشی از سایت گفته میشود که کاربر آن را مشاهده می کند مثل صفحه اصلی سایت، مطالب سایت و غیره. در واقع هر چه کاربر می تواند در وب سایت شما مشاهده کند در این دسته بندی قرار می گیرد.  UX مخفف واژه User Experience design به معنی تجربه کاربری است و به تجربه کاربر از رویت و استفاده از وب سایت گفته میشود . به طبع به افرادی که طراحی UI انجام می دهند UI Designer یا طراح رابط کاربری میگویند و به افرادیکه UX کار میکنند ، UX Designer یا طراح تجربه کاربری میگویند .

رابط کاربری سایت یکی از مهم ترین جنبه های هر وب سایتی به شمار می رود. در واقع در صورتی که وب سایت شما یک رابط کاربری مناسب نداشته باشد هر چه قدر محتوای خوب در آن بارگزاری شود فایده ای نخواهد داشت و مخاطب در وب سایت شما ماندگار نخواهد شد.

تعریف رابط کاربری سایت

UI که مخفف user interface می باشد در فیلد اثر متقابل ماشین و انسان در صنعت طراحی، فضایی می باشد که اثر متقابل بین انسان و ماشین به وجود می آید. هدف این اثر متقابل اجازه برای عملکرد موثر و کنترل ماشین از سمت انسان می باشد، در حالیکه ماشین اطلاعاتی را باز می گرداند که کمک به تصمیم گیری های کاربران می نماید.

برخلاف طراحان UX که بر روی حس کلی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرد. به عنوان مثال ممکن است طراح UI تصمیم بگیرد اسلایدری در بالای صفحه تعبیه نماید و یا دکمه ای برای انجام فرآیند خرید در مکانی از صفحه ایجاد نماید. همچنین طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.

UX چیست؟

User Experience – UX شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.

رابط کاربری سایت
                                    رابط کاربری سایت

اهمیت رابط کاربری سایت در چیست؟

وظیفه طراح وب سایت در طراحی سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب سایت شما می باشد که طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید. طراح وب سایت یکی از مهترین اعضای تیم شما می باشد که در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار شما خواهد داشت .

اهمیت رابط کاربری سایت بسیار بالاست. مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب سایت خود را نزدیک میز خود قرار داده بود تا بدین وسیله هم کار ایشان را دائما تحت نظر داشته باشد و هم بتواند خط مشی و دیدگاه های خود را دائما به ایشان منتقل نماید تا بدین وسیله طراح با درک بهتر فعالیت وب سایت طراحی های مفهومی تری را ارائه نماید. مهندسان در کار طراحی سایت بخش هایی را پیاده سازی می نمایند که کاربر مشاهده نمی نماید و منطق و اصول کار را پیاده سازی می نمایند حال آنکه طراحان وب سایت رابط کاربری وب سایت را پیاده سازی می نماید.

سخن پایانی

رابط کاربری سایت رکن اساسی در داشتن یک وب سایت قوی است. یک رابط کاربری قوی می تواند مخاطب را برای همیشه در وب سایت شما ماندگار کند. بنابراین این بخش باید همواره مورد توجه قرار گیرد. امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *