اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
صرافی پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز بومی زنجیره BNB است. به‌عبارت‌ دیگر، شباهت‌هایی با پلتفرم‌های تاسیس‌شده مانند UniSwap دارد که کاربران می‌توانند بدون دریافت خدمات واسطه، کوین‌های خود را با کوین‌های دیگر تعویض کنند. تنها تفاوت این است که صرافی پنکیک سواپ بر توکن‌های BEP20 متمرکز است.

BEP20 یک استاندارد توکن خاص است که توسط بایننس توسعه یافته است. استاندارد BEP20 اساسا چک‌لیستی از عملکردهایی است که توکن‌های جدید باید قابلیت انجام آن را داشته باشند تا با اکوسیستم گسترده‌تر بایننس شامل DApps، کیف پول‌ها و سایر خدمات سازگار باشند. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با صرافی پنکیک سواپ بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه کار صرافی پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که در زنجیره BNB اجرا می‌شود. به‌جای مدل سنتی بازار که در آن یک فروشنده و یک خریدار وجود دارد، پنکیک سواپ روی مدل بازارساز خودکار (AMM) کار می‌کند. در مدل AMM، تریدرها دارایی‌های دیجیتال را با استفاده از استخرهای نقدینگی بدون مجوز معامله می‌کنند.

افراد وجوه خود را در این استخرهای نقدینگی واریز می‌کنند و در ازای آن، یک توکن LP (ارائه‌دهنده نقدینگی) دریافت می‌کنند. این افراد همچنین برای در دسترس قرار گرفتن دارایی‌های خود برای وام دادن، کارمزد دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، افرادی که می‌خواهند از این نقدینگی استفاده کنند، هزینه‌ای را به پلتفرم DeFi پرداخت می‌کنند.

این هزینه بعدا بین افرادی که به استخر کمک کرده‌اند تقسیم می‌شود. خارج از این استخر، یک مبلغ اسمی در خزانه پنکیک سواپ نگهداری می‌شود تا حیات پلتفرم را حفظ کند. مدل AMM به شما اجازه می‌دهد با ایجاد نقدینگی برای استخر، کسب درآمد کنید. هرچه بیش‌تر به استخر نقدینگی کمک کنید، در ازای آن درآمد بیش‌تری به‌دست می‌آورید.

شما می‌توانید توکن‌های LP را برای سود بیش‌تر ترید کنید. علاوه‌براین، می‌توان این توکن‌ها را در نوع دیگری از استخر نقدینگی فارم کرد تا توکن‌های بومی پنکیک سواپ یعنی BEP-20 که به‌عنوان CAKE شناخته می‌شود را به‌دست آورد. اما این همه‌چیز نیست، نوع دیگری از استخر وجود دارد که نسبت به سایرین باارزش‌تر است و به آن‌ها استخرهای SYRUP گفته می‌شود. افراد می‌توانند با استیک کردن توکن‌های CAKE خود، جوایز بیش‌تری را از استخرهای SYRUP دریافت کنند.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

برای شناخت هرچه بهتر یک پلتفرم، همیشه دانستن تاریخچه آن مفید است. به همین دلیل، در این بخش از معرفی صرافی پنکیک سواپ به تاریخچه این صرافی غیرمتمرکز اشاره می‌کنیم. پنکیک سواپ در 20 سپتامبر 2020، چند روز پس از انتشار شبکه BSC، معرفی شد. در حال حاضر PancakeSwap پس از Uniswap و SushiSwap سومین پلتفرم بزرگ AMM محسوب می‌شود.

در میان راه‌حل‌های AMM توسعه‌یافته در زنجیره هوشمند BNB، پنکیک سواپ در صدر رقابت قرار دارد. صرافی پنکیک سواپ در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه، محبوبیت زیادی به‌دست آورد که منجر به گمانه‌زنی در مورد آینده رهبران بازار DeFi شد. توکن اصلی این صرافی غیرمتمرکز CAKE نام دارد که در ابتدای انتشار حدود 1.37 دلار قیمت داشت، اما پس از مدت کوتاهی ارزش آن به 0.25 دلار کاهش یافت.

پس از آن، CAKE به قیمت 20 دلار رسید و در 30 آوریل 2021 بالاترین قیمت خود (تقریبا 44 دلار) را تجربه کرد و به یکی از سودآورترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال 2021 تبدیل شده بود. از آن زمان، ارزش این توکن به‌دلیل محرک‌های مختلف بازار کاهش یافته است و در حال حاضر قیمت آن در بازه 4 تا 6 دلار نوسان می‌کند.

سخن پایانی

ظهور مفاهیم مالی غیرمتمرکز (DeFi) باعث ایجاد شیوه‌های مالی جدیدی شده است که ترکیب استقلال، سرعت و شمولیت را ارائه می‌دهند؛ ترکیبی که در شیوه‌های مالی سنتی دیده نمی‌شود. این امر به‌ویژه در مورد بخش در حال رشد صرافی غیرمتمرکز (DEX) صادق است، جایی که کاربران به‌طور فزاینده‌ای با بازارهای مستقلی که توسط فناوری بلاکچین تثبیت شده‌ است، درگیر می‌شوند. نمونه بارز چنین بازاری، PancakeSwap است. پنکیک سواپ از نوع زنجیره BNB صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند UniSwap (UNI) و SushiSwap (SUSHI) است. BNB Chain قبلا با عنوان زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) شناخته می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *