اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
فرآیند DevOps

فرآیند DevOps چگونه انجام می شود؟

فرآیند DevOps به طور کلی در چند مرحله انجام می شود. دواپس به عنوان یک فرهنگ در IT شناخته می‌شود. منظورمان از این جمله این است که دواپس یک طرز فکر جدید است که باید در ذهن اعضای تیم‌های توسعه‌دهنده شکل بگیرد. امروزه شاهد وجود یک رویکرد جدید در شرکت‌های طراحی و توسعه نرم‌افزار هستیم. در مقاله قبل در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی دوآپس پرداختیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا با فرآیند DevOps آشنا شویم. با ما همراه باشید.

مراحل انجام فرآیند DevOps

پس از آنکه متوجه شدیم DevOps چیست، بهتر است با ابزارها و مراحل انجام فرآیند DevOps آشنا شویم. به‌طور کلی برای پیاده‌سازی این فرآیند نیاز است که مراحل زیر طی شوند:

برنامه‌ریزی: در این مرحله نیاز است که تیم توسعه‌دهنده با در نظر گرفتن اهداف برنامه‌ای که قرار است به مشتری تحویل دهد، برنامه مشخصی را تنظیم ‌کند.

توسعه و تست: پس از برنامه‌ریزی، فرآیند نوشتن کدها آغاز می‌شود. در طی این مرحله، ورژن‌های مختلفی از یک کد در دسته‌بندی‌های مشخص با کمک ابزارهای خاصی ذخیره می‌شوند تا در صورت نیاز، با یکدیگر ادغام شوند. سپس کدها به کمک ابزارهایی همچون Maven و Gradle به حالت قابل اجرا در می‌آیند. در این مرحله نیاز به تست نرم‌افزار وجود دارد تا خطاها و اشکالات کدنویسی مشخص شوند. پس از چند مرحله آزمون دستی و اتوماتیک، کد برای تیم Deployment فرستاده می‌شود.

گسترش یا استقرار (Deployment): تیم گسترش وظیفه دارد که کد ارسال شده را در محیط کاری مورد نظر مستقر کند. در واقع قرارگیری کدها در محصول نهایی و امکان بهره‌برداری از آن‌ها در سرویس مربوطه در این مرحله میسر می‌شود. Ansible، Docker و Kubernetes از برجسته‌ترین ابزارهایی هستند که برای خودکارسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نگهداری (Maintenance): پس از استقرار نیاز است که محصول به‌طور منظم نظارت شود که به این مرحله، نگهداری گفته می‌شود. Nagios یکی از ابزارهای مورد استفاده در این مرحله است. بازخوردهایی که طی نگهداری دریافت شده‌اند، به مرحله برنامه‌ریزی ارسال می‌شوند و مجددا این چرخه برای بهبود عملکرد نرم‌افزار تکرار می‌شود.

اصول کلیدی DevOps

بعد از آشنایی با فرآیند DevOps می خواهیم با اصول آن آشنا شویم. در یک تعریف ساده، می‌توان دوآپس را مجموعه‌ای از اصول تعریف کرد. تیم ساخت نرم‌افزار با رعایت این اصول خواهد توانست بازدهی و سرعت فعالیت خود را بسیار بالاتر ببرد. با توجه به اصول دواپس می‌توان استراتژی‌های لازم برای هماهنگی میان بخش‌های مختلف سازمان و تحویل به موقع نرم‌افزارها به مشتریان را تضمین کرد. اما منظور از اصول کلیدی DevOps چیست؟ در زیر به 4 اصل‌ مهم دواپس اشاره می‌کنیم.

انتشارهای افزایشی

طبق این اصل باید به جای ارائه یکباره کدها و یافتن اشکالات آن‌ها، پروژه به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم شود. مدیریت این قسمت‌های کوچک بسیار آسان‌تر است و کدها به‌صورت افزایشی به بخش مربوطه ارسال می‌شوند؛ بنابراین بررسی کدها و خطایابی آن‌ها نیز در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری انجام می‌شود.

اتوماسیون در دوآپس

توسعه نرم‌افزارها به‌صورت خودکار، یکی از اهداف نهایی DevOps است. این موضوع سبب می‌شود تا توسعه‌دهندگان بتوانند تمامی تمرکز خود را متوجه ارتقای کیفیت کدنویسی کنند؛ همچنین اصل اتوماسیون منجر به صرفه‌جویی در زمان خواهد شد.

Pipeline

همانطور که می‌دانید، توسعه نرم‌افزارها فرآیندهایی تکراری هستند که متوقف نمی‌شوند. برای تشکیل این حلقه تکراری نیاز است که یک Pipeline تشکیل شود. مراحل مختلف این Pipeline در بخش “فرآیند DevOps” ذکر شده است.

افزایش همکاری و ارتباطات

در دوآپس می‌توان گفت که مهمترین جنبه فرهنگی بکارگیری دواپس در شرکت‌ها، بهبود شرایط همکاری و ایجاد هماهنگی در ارتباط میان بخش‌های توسعه و عملیات است. همین موضوع می‌تواند فرآیند تولید نرم‌افزار را سرعت ببخشد.

امیدواریم که مطلب آشنایی با فرآیند DevOps برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *