اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
نقشه حرارتی

نقشه حرارتی یا Heat Map چیست؟

به وسیله نقشه حرارتی یا Heat Map میتوان این تحلیل و بررسی رفتار کاربران را انجام داد. Heat Map یا نقشه حرارتی درواقع نقشه ای گرافیکی است که به کمک آن میتوان رفتار کاربران و تعامل آنها با سایت را ارزیابی کرد. این نوع نقشه با نمایش رنگ ها از قرمز تا آبی، رفتار کاربران در بستر وب سایت را نمایش میدهد. به این صورت که بخش هایی از نقشه که با رنگ های گرم نمایش داده شده اند، نشان دهنده بیشترین تعامل کاربر با سایت و بخش هایی که با رنگ های سرد پر شده اند، کمترین تعامل کاربر با سایت را نشان میدهد.

در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا به بررسی نقشه حرارتی وب سایت بپردازیم. با ما همراه باشید.

نقشه حرارتی چیست؟

نقشه حرارتی درواقع نقشه ای گرافیکی است که به کمک آن میتوان رفتار کاربران و تعامل آنها با سایت را ارزیابی کرد. این نوع نقشه با نمایش رنگ ها از قرمز تا آبی، رفتار کاربران در بستر وب سایت را نمایش میدهد. به این صورت که بخش هایی از نقشه که با رنگ های گرم نمایش داده شده اند، نشان دهنده بیشترین تعامل کاربر با سایت و بخش هایی که با رنگ های سرد پر شده اند، کمترین تعامل کاربر با سایت را نشان میدهد.

نقشه های حرارتی رنگی هستند و از قرمز تا آبی تغییر میکنند. هرچه فعالیت و تعامل کاربران با بخش خاصی از سایت بیشتر باشد، این قسمت از نقشه رنگ گرم تری خواهد داشت یعنی رو به قرمزی میرود. برعکس آن هرچه تعامل کاربران و فعالیت آنها با بخشی از سایت کمتر باشد، قسمت های مربوط به این بخش از نقشه رنگ سرد تری (یعنی رو به رنگ آبی) خواهد داشت.

کاربرد های نقشه حرارتی سایت

نقشه حرارتی کاربرد های زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

اطلاع از نحوه تعامل کاربران با صفحات

همانطور که پیش از این برای شما گفتیم به وسیله هیت مپ میتوان میزان تعامل کاربران با سایت را متوجه شد. یکی از کاربرد های این نقشه، اعلام بخش هایی از سایت است که بیشترین درگیری را برای کاربران داشته است. به این وسیله شما میتوانید صفحاتی که برای کاربران دارای اهمیت بیشتری بوده است را بیابید. همچنین میتوانید بفهمید که کدام بخش ها برای کاربران اهمیتی نداشته و کاربر بلافاصله صفحه را ترک کرده است.

نقشه حرارتی
نقشه حرارتی

پاسخ به سوالات در گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس به شما در جمع آوری اطلاعات مرتبط با سایت مانند میزان بانس ریت و پارامترهایی از این قبیل کمک میکند. اما گاهی متوجه میشوید که فعالیت هایی که انتظار دارید توسط کاربران انجام نمی شود. در این صورت میتوانید از بخش Behavior > Site Content > All Pages نرخ تبدیل و تایم ماندگاری کاربران در صفحه را بیابید. سپس از طریق نقشه حرارتی طرز تعامل کاربران با صفحه را درک کنید. به این وسیله شما متوجه میشوید بیشترین درگیری کاربران با کدام بخش های صفحه اتفاق می افتد که این امر به شما کمک میکند مطالب دلخواه خود را با آن بخش ها جابجا کنید.

تعیین تعداد کلمات بهینه در صفحه

تعداد کلمات بهینه در صفحه اهمیت خاص خود را دارد. زیرا نباید با محتوای بسیار طولانی کاربر را خسته کرد و نباید با محتوای بسیار کوتاه تمامی سوالات او را بی پاسخ گذاشت. به کمک نقشه حرارتی میتوانید دریابید کاربران معمولا تا چه حدی از محتوا را میخوانند و تا کدام بخش هنوز درگیر محتوا هستند. به این ترتیب تعداد کلمات محتوای خود را به صورتی بهینه کنید که هم کاربر اطلاعات موردنظر را دریافت کند و هم برای او کسل کننده نباشد.

ایجاد ساختار مناسب برای سایت

ساختار سایت شما باید به گونه ای طراحی شود که در نهایت منجر به این شود که کاربر را به بخشی که مدنظرتان است هدایت کند (مثلا: صفحه پرداخت). پس درواقع باید به طوری بخش های مختلف سایت را تنطیم کنید که تمامی پارامتر ها به کمک هم کاربران را به یک بخش خاص هدایت کنند. پس با توجه به این استراتژی شما باید عوامل مختلفی از جمله: دویل تایم، میزان درگیری کاربر با محتوا، نرخ پرش و … را بررسی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *