اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
کاربرد های هوش مصنوعی

کاربرد های هوش مصنوعی

کاربرد های هوش مصنوعی بسیار متنوع هستند. هوش مصنوعی بر این اصل استوار است که هوش انسانی را می‌توان به‌گونه‌ای تعریف کرد که یک ماشین بتواند به‌راحتی آن را تقلید کند و وظایف را از ساده‌ترین موارد تا موارد پیچیده‌تر انجام دهد. اهداف هوش مصنوعی شامل تقلید از فعالیت‌های شناختی انسان است. در مقاله امروز قصد داریم تا شما را با کاربرد های هوش مصنوعی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به شبیه‌سازی هوش انسانی با استفاده از برنامه‌نویسی اشاره می‌کند که طی آن یک مدل با قابلیت کشف اطلاعات جدید ساخته می‌شود. امروزه این کدهای نرم‌افزاری به‌طور رایجی در همه چیز از کاربردهای مبتنی بر ابر گرفته تا کاربردهای سازمانی و کاربردهای مصرف کننده و حتی فریمور تعبیه شده در سخت‌افزار استفاده می‌شود.

سال 2022 هوش مصنوعی با ترنسفورمر مولد از پیش آموزش‌دیده به جریان اصلی وارد شد. محبوب ترین برنامه در این زمینه ChatGPT از شرکت OpenAI است. جذابیت فراگیر این برنامه باعث شده است تا در ذهن بسیاری از مصرف کنندگان، ChatGPT مترادف با مفهوم هوش مصنوعی باشد.

مزایای هوش مصنوعی

پیش از بررسی کاربرد های هوش مصنوعی بهتر است با مزایای آن آشنا شویم. هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد؛ از تقویت فرآیند توسعه واکسن گرفته تا تشخیص خودکار تقلب‌های بالقوه. بر اساس تحقیقات موسسه CB Insights، شرکت‌های هوش مصنوعی در سال 2022 موفق به جمع‌آوری بودجه 66.8 میلیارد دلاری شدند که بیش از دو برابر مبلغ جمع‌آوری‌شده در سال 2020 است. هوش مصنوعی به‌دلیل پذیرش سریع، در صنایع مختلف پویایی ایجاد می‌کند.

بانکداری ایمن

گزارش بیزینس اینسایدر اینتلیجنس در سال 2022 در مورد هوش مصنوعی در حوزه بانکداری نشان داد که بیش از نیمی از شرکت‌های خدمات مالی در حال حاضر از راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای مدیریت ریسک و درآمدزایی استفاده می‌کنند. استفاده از هوش مصنوعی در بانکداری می‌تواند به صرفه‌جوی بیش از 400 میلیارد دلاری منجر شود.

بهبود صنعت پزشکی

گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2021 اشاره کرد در حالی که ادغام هوش مصنوعی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی با چالش‌های همراه است، این فناوری «بسیار امیدوارکننده است»؛ زیرا هوش مصنوعی می‌تواند به مزایایی مانند سیاست‌های بهداشتی آگاهانه‌تر و تشخیص دقیق‌تر بیماری مراجعان منجر شود.

رسانه‌های نوآورانه

هوش مصنوعی روی سرگرمی‌ها نیز اثر گذاشته است. بر اساس تحقیقات گراند ویو، بازار جهانی هوش مصنوعی در رسانه‌ها و سرگرمی‌ها تا سال 2030 به 99.48 میلیارد دلار می‌رسد که از ارزش 10.87 میلیارد دلاری در سال 2021 رشد چشم‌گیری را نشان می‌دهد. تشخیص سرقت ادبی و توسعه محتوای گرافیکی با کیفیت بالا از جمله  کاربرد های هوش مصنوعی هستند که در این زمینه اثرگذار خواهند بود.

آشنایی با کاربرد های هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی چیست و در زندگی روزمره انسان‌ها چه تاثیری می‌گذارد. کاربرد های هوش مصنوعی بی‌انتهاست. این فناوری را می‌توان در بسیاری از بخش‌ها و صنایع مختلف به‌کار برد. در حال حاضر هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی برای پیشنهاد دوز دارو، شناسایی درمان‌های بالقوه و کمک به روش‌های جراحی در اتاق عمل آزمایش و استفاده می‌شود.

کاربرد های هوش مصنوعی
کاربرد های هوش مصنوعی

از دیگر نمونه‌های ماشین‌های داری هوش مصنوعی می‌توان به کامپیوترهای متخصص در شطرنج و ماشین‌های خودران اشاره کرد. هر یک از این ماشین‌ها باید عواقب هر اقدامی که انجام می‌دهند را بسنجند، زیرا هر اقدامی بر نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارد.

در شطرنج، نتیجه نهایی برنده شدن در بازی است. برای ماشین‌های خودران، سیستم کامپیوتری باید تمام داده‌های خارجی را در نظر گرفته و با محاسبه به‌گونه‌ای عمل کند که از هرگونه برخورد احتمالی جلوگیری شود. هوش مصنوعی همچنین در صنعت مالی کاربردهایی دارد. از این فناوری برای شناسایی و علامت‌گذاری فعالیت‌های بانکی و مالی مشکوک مانند استفاده غیرعادی از کارت اعتباری و سپرده‌های بزرگ استفاده می‌شود که همگی به بخش شناسایی کلاهبرداری بانک کمک می‌کند.

از کاربرد های دیگر هوش مصنوعی می‌توان به ساده‌سازی و تسهیل تریدینگ اشاره کرد. این امر با تسیل برآورده عرضه، تقاضا و قیمت‌گذاری اوراق بهادار انجام می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *