Bit Torrent

آشنایی با Bit Torrent


Bit Torrent چیست و چه کاربردی دارد؟

در مقاله حاضر قصد داریم تا به اشنایی و معرفی Bit Torrent بپردازیم. در مقاله قبلی در وب سایت ایران هاستینگ 24 در مورد نسل اول شبکه P2P صحبت کردیم. امروز قصد داریم تا به معرفی نسل دوم شبکه P2P و Bit Torrent بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

Bit Torrent چیست؟

وقتی شبکه نسل اول دچار مشکل کپی رایت شد نسل دوم بعد از آن شروع به کار کرد. شرکت Nullsoft دست به این اقدام زد و شبکه ای راه اندازی کرد که احتیاجی به لیست سرور نداشته باشد ولی با ترافیک وحشتناکی روبرو شد اول اینکه بین کامپیوترها در شبکه تفاوتی نگذاشت دوم کاربران شبکه قبلی به این شبکه هجوم آوردند.

به دلیل ترافیک بالا در شبکه برنامه نویسان پروتکل جدیدی به نام fast track نوشتن که مشکل node ها را حل کرد به این صورت که node های سریعتر و قویتر امکان و اجازه index کردن node های دیگر را داشتند به طور خلاصه کامپیوترهای بزرگتر کامپیوتر های دیگر را کنترل میکردند و این کامپیوترهای کوچک زیر مجموعه ای از دیگر node ها بودند با این روش کاربران بسیار بیشتر شدند و شبکه بزرگتر شد.

در این شبکه هر کاربر یک برنامه کلاینت داشت که می توانست هم زمان هم برای دانلود و هم برای آپلود از آن استفاده کند هر کاربر با سرچی که در اختیار داشت داخل دیگر کامپیوترها و در واقع کلاینت ها دنبال فایل مورد نظر خود می گشت و بعد از انتخاب فایل مورد نظر مستقیما از هارد آن کامپیوتر شروع به دانلود می کرد.

در اینجا یک مشکل بزرگ به وجود می آمد اگر شما در حال دانلود از یک کامپیوتر باشید و آن کامپیوتر دیگر online نباشد دانلود شما هم متوقف شده و باید منتظر باشید تا دوباره online شود. برای حل این مشکل معماری شبکه bit torrent ساخته شد.

معماری شبکه Bit Torrent

این معماری به این صورت بود که وقتی در حال گرفتن یک فایل در این شبکه هستید یعنی خود شما هم یک سرور کوچک هستید که دارای آن فایلید. به عنوان مثال شما در حال دانلود یک فیلم هستید که 27 درصد آن کامل شده و دیگر کامپیوتر نیز در حال دانلود درصد 15 این فیلم است به این ترتیب این node در صورت ضعیف تر بودن از کامپیوتر شما استفاده می کند و درصد 15 را از شما دریافت میکند.

در واقع در این شبکه شما همیشه در حال دانلود و آپلود هستید ولی همیشه سرعت دانلود از آپلود شما بیشتر است البته میتونید مقدار آپلود را از مقدار پیش فرض کمتر کنید تا سرعت بیشتری داشته باشید ولی نمی توانید آپلود را قطع کنید این سیاستی است که شبکه تورنت را زنده نگه می دارد و از بین رفتن آن جلوگیری می کند.

Bit Torrent چیست؟

Torrent در لغت به معنی سیلاب و جریان شدید آب است،دلیل انتخاب این لغت آن است که بوسیله بیت تورنت می توانید کامپیوتر خود را در معرض سیلی از اطلاعات قرار دهید. بیت تورنت یک برنامه کامپیوتری نیست تورنت متدی برای دانلود کردن فایلها با استفاده از یک سیستم توزیع گسترده ی به اشتراک گذاری فایلها به روش Peer-to-Peer است.

آموزش Bit Torrent
آموزش Bit Torrent

برنامه هایی که برای دانلود کردن فایل با Bit Torrent مورد استفاده قرار می گیرند ترمینال های بیت تورنت یا Bit Torrent Clients نامیده می شوند. بیت تورنت مانند برنامه های P2P نظیر Limewire/Kazaa/Napster که قبلا برای دانلود کردن استفاده می کردید نیست.این نکته مهمترین عامل سردرگمی برای کسانی است که برای اولین بار با بیت تورنت آشنا می شوند. به محض اینکه دانلودرهای قدیمیتان را کنار بگذارید متوجه می شوید استفاده از بیت تورنت چقدر ساده و مفید است.

Bit Torrent چگونه کار می کند؟

عاملی که بیت تورنت را منحصر به فرد می سازد این است که فایلها را میان همه کاربرانی که فایل را دانلود کرده اند یا در حال دانلود کردن هستند به اشتراک می گذارد. از آنجا که بیت تورنت فایل ها را به صدها بسته ی کوچک تکه تکه می کند برای به اشتراک گذاشتن یک فایل لازم نیست قبلا کل آن را دانلود کرده باشید. به محض اینکه بسته ی کوچکی از فایل را دانلود کردید می توانید آنرا میان همه کاربران به اشتراک بگذارید. این عاملی است که باعث سرعت شگفت انگیز دانلود کردن با بیت تورنت می شود.

برای دانلود کردن فایلی نظیر یک ویدیوی آموزشی، لازم است که شما ابتدا فایل تورنت آن را که دارای پسوند (torrent.) را یافته و دانلود نمایید و سپس آنرا با کلاینت بیت تورنت خود باز کنید.فایل تورنت حاوی فایلهایی که میخواهید دانلود کنید نیست، بلکه این فایل به کلاینت بیت تورنت شما می گوید که فایل مورد نظرتان روی کامپیوتر چه کاربرانی وجود دارد و چه کاربرانی در حال دانلود کردن آن هستند تا دانلود شما شروع گردد.

ارسال دیدگاه جدید