آشنایی با Cloud Accounting و تفاوت آن با روش های سنتی

1402/06/08
23 بازدید

Cloud Accounting چیست و چه تفاوتی با حسابداری سنتی دارد؟

Cloud Accounting به عنوان یک تکنولوژی نوین در حوزه حسابداری، به استفاده از فناوری ابری برای انجام عملیات حسابداری گفته می‌شود. با پیشرفت روزافزون فناوری اطلاعات، داده‌ها و اطلاعات به یکی از اصلی‌ترین دارایی‌های هر سازمان تبدیل شده‌اند. در این راستا، حسابداری ابری نقش بسیار مهمی را در مدیریت، ذخیره و پردازش اطلاعات و داده‌های مالی و مدیریتی در سازمان‌ها به عهده دارد.

در مقاله حاضر قصد داریم تا در وب سایت ایران هاستینگ 24 به بررسی Cloud Accounting و تفاوت آن با حسابداری سنتی بپردازیم. با ما همراه باشید. شما همچنین می توانید برای آشنایی بهتر مقاله حسابداری ابری چیست را نیز در وب سایت ایران هاستینگ 24 مورد مطالعه قرار دهید.

تفاوت Cloud Accounting با حسابداری سنتی

چند تفاوت اساسی وجود دارد که حسابداری ابری و حسابداری سنتی را متمایز می‌کند، در ادامه، به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

دسترسی و همکاری

در حسابداری سنتی، دسترسی به اطلاعات حسابداری محدود به محل فیزیکی سازمان است. اما در حسابداری ابری، اطلاعات به صورت آنلاین قابل دسترسی است. همچنین، حسابداری ابری امکان همکاری در زمان واقعی را ممکن می‌سازد، در حالی که در حسابداری سنتی، این امکان وجود ندارد.

Cloud Accounting
Cloud Accounting

مکان فیزیکی

در حسابداری سنتی، فعالیت‌های حسابداری به شکل محلی و درون سازمانی صورت می‌گیرد، در حالی که در Cloud Accounting، این فعالیت‌ها به صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می‌شود و تمامی کاربران از هر مکان و زمانی می‌توانند به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

قابلیت مقیاس‌پذیری

Cloud Accounting به سادگی قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، به این معنی که با توسعه فعالیت‌ها و رشد سازمان، می‌توان به راحتی منابع سرور ابری را افزایش داد. اما در حسابداری سنتی، برای افزایش ظرفیت، نیاز به تأمین تجهیزات و منابع جدید است.

به‌روزرسانی و نگهداری

در حسابداری ابری، به‌روزرسانی و نگهداری سخت‌افزار و نرم‌افزار از جانب سرویس‌دهنده انجام می‌شود. این بدان معنی است که سازمان نیازی به بروزرسانی داخلی و نگهداری ندارد. در حسابداری سنتی، نیاز به بهبود و ارتقا سیستم‌های حسابداری و نگهداری داخلی وجود دارد.

امنیت

با توجه به استفاده از سیستم‌های آنلاین، حسابداری ابری ممکن است به‌روزرسانی‌های امنیتی بیشتری را برای حفاظت از اطلاعات حسابداری انجام دهد. در حسابداری سنتی، امنیت نیاز به تأمین نرم افزار درون سازمانی دارد. در نتیجه، Cloud Accounting باعث بهبود دسترسی، کاهش هزینه‌ها، افزایش امنیت و امکان همکاری در زمان واقعی می‌شود. درعین حال، حسابداری سنتی هنوز در برخی سازمان‌ها برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای حسابداری ابری چیست؟

انتقال حسابداری از دسکتاپ به فضای ابری جهشی بزرگ در مدیریت مالی بوده است و بسیاری از معایب و پیامدهای هزینه حسابداری سنتی از معادله حذف شده است. در ادامه، شما را با مزایای حسابداری ابری آشنا خواهیم پرداخت.

امنیت بهتر برای داده‌ها

داده‌های حسابداری حاوی اطلاعات حساسی مانند شماره‌های تامین اجتماعی و شماره‌های شناسه مالیاتی است که در پرونده‌های مالیاتی، گزارش‌های درآمد و سایر اطلاعات محرمانه استفاده می‌شوند. یکی از ویژگی‌های کلیدی سیستم‌های حسابداری مبتنی بر ابر، امنیت قوی است که دفاع در برابر مجرمان سایبری و سایر تهدیداتی که به دنبال به دست آوردن و به خطر انداختن این داده‌ها هستند، حفظ می‌کند.

فضای ذخیره‌سازی ابری مکانی امن برای داده‌ها ارائه می‌کند و همچنین به‌روزرسانی‌های امنیتی منظمی دارد. با استفاده از فضای ذخیره ساز ابری، داده‌ها در برابر سیل، آتش سوزی و سایر رویدادهایی که ممکن است به مراکز داده فیزیکی آسیب برساند، در امان می‌مانند.

بهبود دسترسی پذیری

با استفاده از پلتفرم ابری، حسابداران می‌توانند تا زمانی که به اینترنت متصل هستند، به موارد موردنیاز خود دسترسی داشته باشند. همانند دیگر کاربردهای رایانش ابری، دسترسی به منابع حسابداری در فضای ابری سریع، کارآمد و دسترس در هر زمان است.

به اشتراک گذاری داده‌ها با امنیت و ایمنی بالا

تهدیدها و خطرات بسیاری در ذخیره سازی و پردازش اطلاعات در نرم افزار حسابداری سنتی وجود دارد. اما به کمک حسابداری ابری می‌توان امنیت فضای ابری، عدم توقف، دسترسی چند سطحی و آخرین نسخه‌های نرم افزاری را دریافت کرد. از آنجایی که داده‌ها در سرور ابری ذخیره می‌شوند، نیازی به محافظت از سخت افزار ندارند. با نرم افزار Cloud Accounting، به راحتی می‌توان در حین کار با حسابدار، بانک یا سایر مشاوران، مجوز دسترسی به حساب‌ها را صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات