اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
IPv6

پروتکل اینترنت نسل 6 یا همان IPv6 چیست؟

IPv6 به نوعی از استاندارد مربوط به آی پی گفته می شود. در مقالات پیشین در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی آی پی و نحوه بررسی آی پی پرداختیم.همان طور که می دانید آی پی شناسه شما در اینترنت است. به کمک آی پی در اینترنت افراد از یک دیگر تمایز داده می شوند. استاندارد های مختلفی در رابطه با آی پی وجود دارد. یکی از این استاندارد ها IPv4 بود. با این وجود IPv4 تنها توانایی تفکیک کردن 4 میلیارد آی پی را داشت. عددی که بسیار بالا محسوب می شود با این وجود امروزه با گسترش تعداد وسایل هوشمند این تعداد پاسخ گوی نیازها نیست.

در مقاله حاضر به معرفی IPv6 یا همان پروتکل اینترنت نسل 6 می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پروتکل اینترنت نسل 6 چیست؟

پروتکل نسخه ۶ یا IPv6، جدیدترین و احتمالا آخرین نسخه پروتکل اینترنت است که با هدف برطرف کردن مشکلات IPv4 یا همان پروتکل فعلی اینترنت توسعه داده شد. با افزایش تصاعدی کاربران اینترنت،‌ مشکل کمبود IP در نسل ۴ پروتکل اینترنت مطرح شد؛ IPv4 فقط ۴ میلیارد آدرس را در اختیار کاربران قرار دهد اما IPv6 می‌تواند 128 بیت را نشانه‌گذاری کند که این یعنی 2 به توان 128 دستگاه با این قرارداد یا پروتکل قابل نشانه‌گذاری است. IPv6 تمامی نیازهای احتمالی اینترنت آینده را پاسخگو خواهد بود؛ به همین علت، از آن به عنوان نسل دوم اینترنت نیز یاد می‌کنند.

دلیل استفاده از اینترنت نسل 6 چه بود؟

نسل چهار IP، در اوایل دهه ۸۰ میلادی توسعه یافت و تعداد IP در نظر گرفته شده (تقریبا ۴٫۳ میلیارد) در آن زمان، بیش از حد به نظر می‌رسید؛ اما امروزه تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت افزایش یافته و این پروتکل دیگر قادر به تامین تعداد IP مورد نیاز نیست.

IPv6 عرضه شد تا نقص‌ها و کمبود‌های IPv4 را پوشش دهد و نسل جدید اینترنت را رقم بزند. IPv6 ویژگی‌های امنیتی ارائه می‌کند که می‌توان با استفاده از آن اطلاعات را قبل از ارسال رمز نگاری کرد. این درحالی‌ست که در نسخه ۴ ویژگی امنیتی ارائه نمی‌ شد. با اینکه در IPv4‌ امکاناتی برای اولویت‌ بندی داده‌ ها وجود داشت اما این ویژگی‌ها عملکرد چندان مناسبی نداشتند. در نسخه ۴ IP، آدرس سرویس‌گیرندگان فعال به‌صورت دستی پیکربندی می‌ شوند یا برای این‌کار نیاز به مکانیزم پیکربندی دارند. در IPv6 پروتکل پیکربندی خودکار (اتوماتیک) وجود دارد و این مشکل را برطرف می‌کند.

IPv6
IPv6

اصلی ترین ویژگی های اینترنت نسل 6

IPv6 با حفظ ویژگی‌های اساسی آدرس IP، دوباره طراحی شد. در این بخش به ویژگی‌های جدید آن می‌پردازیم. فضای آدرس‌دهی بیشتر IPv6 برخلاف IPv4، از ۴ بیت بیشتر برای آدرس دهی دستگاه یا شبکه استفاده می‌کند؛ به عبارت دیگر، آدرس مبدا و مقصد از 32 بیت به 128 بیت تغییر کرده و فضای آدرسی بسیار بزرگتری را پوشش می دهند. نکته جالب اینکه با این حجم آدرس‌، می‌توان 1564 آدرس به هر مترمربع از زمین اختصاص داد!

هدر ساده شده نسخه 6

هدر IPv6 نسبت به ورژن ۴، ساده‌تر و استفاده از آن راحت‌تر شده است؛ چرا که همه گزینه‌ها و اطلاعات غیرضروری موجود در هدر، به انتهای آن منتقل شده است. هدر IPV6 از دو قسمت فیلدهای اجباری و فیلدهای توسعه‌ای و یا Extension Header تشکیل شده است. فیلدهای اجباری همیشه در هدر IPV6 وجود دارند اما Extension Header ها را می‌توان در صورت لزوم به هدر اضافه کرد. فیلد Flow Label به هدر IPv6 اضافه شده و فیلدهای Fragmentation/Reassembly، Checksum و Option از آن حذف شده‌اند.

اتصال End-to-end

End-to-end connectivity باعث می‌شود امکان ارسال بسته‌های اطلاعات بدون نیاز به عناصر واسط شبکه، مثل NAT، فراهم شود. همان‌طور که اشاره کردیم، آدرس‌های IPv4 محدودند و به دلیل کمبود آدرس‌ها، در موقعیت‌های مختلف نیاز به NAT وجود دارد. Network Address Translation به اختصار NAT، در کاربردهای Peer-to-Peer مثل VOIP عملکرد خوبی ندارد. برای رفع این مشکل، IPv6 نیاز به NAT را برطرف کرده و اتصال End-to-End را کارآمد می‌کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

Auto-configuration

هنگام تنظیم آدرس IP این ویژگی یک عدد تصادفی برای پرکردن بیت‌ های مورد نیاز کارت شبکه تولید می‌ کند و هر چند وقت یک‌بار شماره جدیدی ایجاد می‌ کند. این امر به مدیریت آسان‌ تر شبکه کمک می‌ کند و این امکان را می‌دهد که مک آدرس دستگاه پنهان بماند. هم چنین این ویژگی به هر دستگاه قابلیتی می‌ دهد تا بتواند آدرس IP خود را با یک روتر پیکربندی کرده و هزینه‌های مدیریت شبکه خود را با استفاده از پروتکل اینترنت نسل 6 کاهش دهد.

امنیت بیشتر با IPSEC IPv6

برای ایجاد امنیت بیشتر برای شبکه و محافظت از اطلاعات، مجهز به مکانیزم امنیتی IPSEC شده است. این مکانیزم از مجموعه ای از پروتکل‌ها تشکیل شده و از تبادل امن اطلاعات‌ در لایه IP با کمک سرویس های امن رمزنگاری پشتیبانی می‌کند. استفاده از این ویژگی در IPv6 اختیاری است.

سخن پایانی

در مقاله حاضر به آشنایی اولیه با IPV6 پرداختیم. در مقالات آتی در مورد آدرس های مرتبط با پروتکل اینترنت نسل 6 و همچنین آینده آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *