P2P چیست

آشنایی با P2P (Peer-to-peer)


P2P (Peer-to-peer) چیست و چه کاربردی دارد؟

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با P2P (Peer-to-peer) آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید. P2P نام گونه‌ای از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است. در این نوع شبکه، رایانه‌های خادم و مشتری هر دو در یک سطح کار می‌کنند، به این مفهوم که هر رایانه می‌تواند از اطلاعات رایانهٔ دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات بفرستد.

P2P چیست؟

این نوع شبکه ساده‌ترین و سریع ترین روش شبکه‌ سازی بویژه در محیط‌ های ویندوز می‌ باشد که ابزار خاصی لازم ندارد. در این نوع شبکه ها کامپیوتری به عنوان سرور وجود ندارد و تمام رایانه ها به صورت مستقیم و بدون واسطه به هم وصل می شوند و می توانند از یکدیگر اطلاعات دریافت کنند. حجم دیسک در این نوع شبکه میزان فضای هارد هر کامپیوتر است و میزان انتقال اطلاعات در این نوع از شبکه ها بسته به میزان سرعت و پهنای باند هر کلاینت یا همان کامپیوترها است.

برای مثال تصور کنید همچین شبکه ای را که تعداد 10 کامپیوتر با هم در ارتباط هستند و هر کامپیوتر فضای دیسکی معادل 500 گیگابایت داشته باشد به دلیل در ارتباط بودن این کلاینت ها می توان گفت که فضای دیسکی معادل 5 ترابایت در شبکه وجود دارد و قابل استفاده است. از این نوع شبکه ها برای مصارف گوناگون استفاده می شود به اشتراک گذاری فایلها و Real-time Data که برای کنترل ترافیک در skype مورد استفاده قرار می گیرد از مهم ترین مصارف این نوع شبکه ها هستند که در این پروژه در مورد اشتراک گذاری فایلها بحث می شود.

مزایای P2P

مزایای P2P در زمینه اشتراک فایل بسیار بیشتر از وب هاستینگ است که خود را جای یک کاربر عادی گذاشته و آن مزایا را برسی می کنیم.

1.در بسیاری از سایت های اشتراک فایل مانند راپیدشر و فورشیر و…. که از دسته سرویس دهنده های وب هاستینگ هستند قابلیت دانلود با سرعت بالا و قابلیت ریزیوم وجود ندارد و باید یک حساب خریداری کنیم تا از این قابلیت ها استفاده کنیم ولی در شبکه نظیر به نظیر این امکانات و قابلیت ها به صورت رایگان وجود دارد و قابل استفاده است.

P2P چیست
P2P چیست

2. به دلیل داشتن سرور دسترسی به فایل ها ممکن است با مشکل مواجه شود به عنوان مثال ممکن است سرور قطع باشد و خراب شود و یا حتی اطلاعات از روی آن پاک شود ولی در شبکه نظیر به نظیر این احتمالات صفر درصد است.

3. ممکن است افراد زیادی در یک زمان از یک وب هاستینگ استفاده کنند و از آن درخواست های زیادی داشته باشند که در نتیجه باعث افت کیفیک شبکه و همچنین دسترسی کاربران دیگر را مختل و یا حتی ممکن است دسترسی دیگری وجود نداشته باشد ولی در شبکه نظیر به نظیر به دلیل دسترسی مستقیم باز هم این احتمال صفر درصد است.

فکر می کنم همین سه دلیل کافی باشد تا برای اشتراک فایل ها شبکه های P2P را قوی تر بدانیم اما برای استفاده از این نوع شبکه در محیط اینترنت باید معماری خاصی و همچنین نرم افزاری برای راحتی استفاده از این نوع شبکه وجود داشته باشد.

انواع شبکه P2P

شبکه P2P بر دو دسته یا گروه تقسیم می شود.

1. نسل اول client server 2.

نسل دوم Decentralization

نسل اول آنها دارای لیستی متمرکز در سرور خود بودند که در آن لیست کلیه فایل های کاربران online را در خود نگاه می داشت. برای مثال، هر گاه کاربری دنبال فایل موسیقی می گشت، ابتدا در آن لیست جستجو میشد. Napster اولین سایت p2p بود که از روش فوق برای به اشتراک گذاری فایل ها استفاده نمود. نکته جالب در مورد این سایت این است که شاید یکی از محبوبترین سایت هایی بود که تا کنون بوجود آمده است. به طوری که در کمتراز یک سال، تعداد بینندگان سایتش از 0 تا 60 میلیون بیننده در ماه رسید اما کمی بعد به دلیل مسائل کپی رایت توسط دادگاه بسته شد ولی پس از مدتی در سال 2003 با تغییراتی دوباره شروع به کار کرد.

نحوه برقراری ارتباط و استفاده از شبکه در نسل اول برای ارتباط با شبکه نرم افزاری وجود داشت بعد از اجرای برنامه آهنگ خود را به اشتراک میگذاریم با این کار کامپیوتر ما مانند یک سرور کوچک برای استفاده تبدیل می شد کامپیوتر ما به سرور اصلی وصل میشد و اطلاع میداد که چه فایلهایی موجود است به این ترتیب همیشه سرور به روز بود و لیست کاملی داشت. برای دانلود از شبکه هم با سرچی که داخل برنامه وجود داشت فایل مورد نظر رو پیدا کرده و بعد از انتخاب به صورت مستقیم به آن کامپیوتر وصل شده و دانلود را شروع میکردیم.

سخن پایانی

امیدواریم از مطالعه این مطلب در وب سایت ایران هاستینگ 24 لذت برده باشید.

ارسال دیدگاه جدید