آموزش جلوگیری از IP Spoofing در میکروتیک

1402/05/02
18 بازدید
IP Spoofing

آموزش جلوگیری از IP Spoofing

IP Spoofing به معنای جعل و تغییر آدرس آی پی است. همان طور که می دانید آی پی شناسه شما در اینترنت است. در مقالات گذشته در وب سایت ایران هاستینگ 24 به نحوه پیدا کردن آی پی پرداختیم. همان طور که در مقالات قبلی اشاره شد آی پی موقعیت شما را نشان می دهد. این موضوع باعث می شود تا برخی از افراد از این موضوع سو استفاده کنند. در مقاله حاضر قصد داریم تا شما را با نحوه جلوگیری از IP Spoofing در میکروتیک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

IP Spoofing چیست؟

IP Spoofing به معنای ساخت IP Packet بدست هرکسی جز آدرس های اصلی مبداء (IP source addresses) است. این روش با دلایل روشنی مورد استفاده قرار می گیرد و چندین نوع حمله که بعدا مورد بحث قرار خواهد گرفت، با استفاده از این روش انجام می شوند. با بررسی هدر IP، میتوانیم ببینیم که ۱۲ بیت اول شامل اطلاعات مختلفی درباره packet است. ۸ بیت بعدی شامل آدرس های مبداء و مقصد است. هکر با استفاده از یکی از چندین ابزار موجود در این زمینه، می تواند براحتی این ادرس ها را ویرایش کند ( بخصوص فیلد آدرس مبداء).

تصور غلطی که در این باره وجود دارد اینست که IP Spoofing میتواند آدرس Ip ما را به هنگام وبگردی، چت انلاین، ارسال ایمیل و … مخفی نگه دارد. این موضوع بصورت کلی درست نیست. جعل آدرس IP مبداء باعث میشود که پاسخی که به درخواست های ارسال از این مبداء جعلی از طرف مقصد ارسال می شود، گمراه کننده باشد، به این معنی که شما نمیتوانید یک ارتباط نرمال را ایجاد کنید.

روش مقابله با IP Spoofing در میکروتک

در میکروتیک میتوانید به راحتی با استفاده از RFC3704 از اصالت پکت های دریافت شده اطمینان حاصل کنید. بدین صورت که درصورتی یکی از کلاینت های شما IP Spoofing انجام دهد و با آن حمله ای را انجام دهد میکروتیک Source IP هارا با Forwarding Information Base (FIB) بررسی می کند و درصورتی برای Source IP مشخص شده در Header پکت مسیر برعکس (RP = Reverse path) وجود نداشته باشد آن پکت به صورت Invalid شناسایی شده و توسط فایروال دراپ می شود.

به طور مثال Source IP مشخص شده در هدر پکت به هیچ کدام از اینترفیس های روتر تعلق نداشته باشید ویا مربوط به اینترفیسی که پکت برروی آن دریافت شده است نباشد ویا هیچ آدرس ARP برای آن آیپی وجود نداشته باشد ویا مک آدرس متناظر با آیپی با مک آدرس مشخص شده در ARP Table متفاوت باشد.(man in the middle ) تمام این موارد مثالی برای عدم وجود مسیر برعکس یا مسیر بازگشت می باشد. برای اینکار کافیست به قسمت IP – Setting بروید و RP Filter را برروی Strict یا Loose قرار دهید.

IP Spoofing
IP Spoofing

سخن پایانی

در مقاله حاضر تلاش کردیم تا شما را با نحوه مقابله با IP Spoofing در میکروتک آشنا کنیم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات