اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
مانیتور سرور لینوکس

مانیتور سرور لینوکس

در مقالات قبل در وب سایت ایران هاستینگ 24 با برخی از دستورات پر کاربرد برای مانیتور سرور لینوکس آشنا شدیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا شما را با برخی دیگر از کاربردی ترین دستورات مانیتور سرور لینوکس آشنا کنیم. برای مطالعه مقالات قبلی می توانید به بخش مجله آنلاین ایران هاستینگ 24 مراجعه کنید.

دستورات مانیتور سرور لینوکس

دستور NetHogs

این دسنور، دستور منبع باز (Open Source) کوچکی نظیر دستور top می باشد که جهت نمایش فعالیت های شبکه ای هر پروسس روی سیستم شما به کار می رود. بزرگترین مزیت این نرم‌افزار این است که بسیار ساده‌تر از دستورات دیگر عمل می‌کند و خصوصا برای پیدا کردن نرم‌افزاری که پهنای باند زیادی از سرور را به خود اختصاص داده است می‌تواند کمک زیادی را انجام دهد. در هنگام اجرای برنامه می‌توانید از کلیدهای میانبری برای کنترل برنامه نیز استفاده کنید که این کلیدها به شرح زیر است:

  • m : برای نمایش سرعت بر اساس B, KB, KB/S, MB
  • r: مرتب سازی بر اساس دریافت «received»
  • s: مرتب سازی بر اساس ارسال «sent»
  • q: پایان دادن به برنامه و رفتن به محیط کنسول

برخلاف iftop که بر اساس Ip مقصد یا مبدا ریز پهنای باند را به شما نمایش می دهد ، نرم افزار netHogs بر اساس پردازش هایی که در سرور شما فعال است ریز پهنای باند مصرفی را نمایش می دهد. در زمانیکه netHogs بر روی سرور فعال است با کلید m می توانید واحد حجم را بین بایت ، کیلو بایت و مگابایت تغییر دهید.

دستور iftop برای مانیتور سرور لینوکس

ابزاری است برای مشاهده ترافیک ارسالی و دریافتی بین گره‌های شبکه و بستر اجرای آن سیستم‌عامل لینوکس است. این برنامه در خط فرمان اجرا می‌شود و شبیه به برنامه top می‌باشد، با این تفاوت که دستور top مقدار منابع استفاده شده، مثل RAM و CPU را نمایش داده، و دستور iftop شبکه انتخاب شده را monitor و ترافیک مصرفی را نمایش می‌دهد. دستور iftop از خانواده دستور top بوده که اینترفیس مشخصی را ماتیتور نموده و پهنای باند مصرفی بین دو هاست مربوطه را نمایش می دهد. برای نصب iftop در centos بصورت زیر عمل میکنیم :

مانیتور سرور لینوکس
مانیتور سرور لینوکس

ابتدا بسته‌های زیر را نصب می‌کنیم.

yum -y install libpcap libpcap-devel ncurses ncurses-devel make gcc
wget http://www.ex-parrot.com/pdw/iftop/d…top-0.9.tar.gz
tar xzvf iftop-0.9.tar.gz
cd iftop-0.9
make
make install

در سیستم عامل Ubuntu با دستور زیر نصب iftop انجام می شود:

sudo apt-get install iftop

پس از نصب آن دستور زیر را در شل وارد نمائید: iftop -i eth0 -B همانطور که در تصویر فوق قابل مشاهده می باشد حجم پهنای باند ای که در سه ستون در سمت راست صفحه نمایش داده می شود به ترتیب میانگین 2 ، 10 و 40 ثانیه را نشان می دهند. همچنین ترافیک خروجی ، ورودی ، مقصد و یا مبدا به خوبی در تصویرفوق قابل مشاهده است.

دستور monitorix

دستور monitorix، از ابزار بسیار سبکی برای ماینتور سرور لینوکس و Unix می باشد که برای مانیتورینگ منابع شبکه و سیستم طراحی شده است. این دستور شامل وب سرور Http خاصی می باشد که بطور مرتب اطلاعات مربوط به شبکه و سیستم را جمع آوری نموده و بصورت گراف ها و یا نمودار ها نمایش می دهد.

دستور monitorix، میزان بار مصرفی سیستم (system load average)، تخصیص حافظه (memory allocation)، سالم بودن درایور ها، سرویس های سیستمی، پورت های شبکه ، میزان مصرف ایمیل (Sendmail، Postfix، Dovecot و …) ، میزان مصرف دیتابیس MySQL، و ….. را مانیتور می نماید. درواقع این دستور جهت مانیتور نمودن عملکرد سیستم بصورت کلی طراحی شده است و امکان خطایابی و یافتن bottleneck و بطور کلی هرگونه فعالیت غیر نرمالی را فراهم می کند.

مانیتور سرور لینوکس
مانیتور سرور لینوکس

سخن پایانی

در مقاله حاضر با چند دستور دیگر برای مانیتور سرور لینوکس آشنا شدیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *