رفع خطای 504 Gateway Timeout

آموزش رفع خطای 504 Gateway Timeout در وردپرس


خطای 504 Gateway Timeout چیست و چگونه می توان آن را در وردپرس رفع کرد؟

خطای Gateway Timeout 504 وقتی سرور سایت درحال دریافت و ارسال درخواست به مرورگر می باشد اما در زمان مشخص شده پاسخی از مرورگر دریافت نمی کند رخ می دهد. امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با نحوه رفع خطای 504 Gateway Timeout آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

خطای 504 Gateway Timeout چیست؟

هنگامی که کاربر، یک وب سایت را در مرورگر باز می کند، مرورگر درخواستی را به سرور اصلی سایت ارسال می کند و سرور پس از بررسی به این درخواست پاسخ می دهد. پاسخ سرور شامل یکی از کدهای وضعیت HTTP است که نشان دهنده وضعیت پاسخ به مرورگر می باشد. کدهای وضعیت 5XX که شامل پنج کد اصلی (500,501,502,503,504) هستند به خطا های سرور معروف اند به این معنی که درخواست مرورگر پذیرفته شده ولی خطای سرور مانع از اجرای درخواست است. به عبارتی دیگر، معنی دقیق آن این است که یک سرویس‌دهنده (سرور) پاسخی به موقع از سرویس‌دهنده‌ی دیگر که در تلاش برای بارگذاری صفحه‌ی وب یا تکمیل درخواست مرورگر است، را دریافت نکرده است.

رفع خطای 504 Gateway Timeout
رفع خطای 504 Gateway Timeout

انواع پیغام های نمایش خطای 504

خطای 504 بسته به نوع مرورگر، سیستم عامل و سرور هایی که به کار گرفته شده اند؛ ممکن است به شیوه های مختلفی نمایش داده شود تمامی پیغام های زیر نشان دهنده ی خطای 504 هستند. 504 Gateway Timeout504 Gateway Timeout NGINXNGINX 504 Gateway TimeoutGateway Timeout ErrorError 504HTTP Error 504HTTP Error 504 — Gateway TimeoutHTTP 504504 ErrorGateway Timeout (504)This page isn’t working — Domain took too long to respond504 Gateway Time-out — The server didn’t respond in time

دلیل خطای 504 Gateway time out

به طور کلی علت وقوع خطای 504 Gateway Timeout که خطایی در سطح سرور در نظر گرفته می شود، به دلایل زیر ممکن است باشد.

  • ترافیک زیاد در سرور بالا دست
  • اختلال در پایگاه داده وردپرس
  • خراب بودن فایل htaccess
  • مشکل در cdn یا فایروال ها تغییرات در سرور

آموزش رفع خطای 504 در وردپرس

پس از آشنایی با علت وقوع خطای 504 Gateway Timeout در ادامه روش هایی را جهت رفع این خطاها برای شما توضیح خواهیم داد.

1. بارگذاری مجدد سایت: یکی از اولین کارهایی که می توانید حین مواجه شدن با خطای 504 Gateway Timeout انجام دهید این است که چند دقیقه صبر کنید و دوباره صفحه را لود کنید یا به اصطلاح رفرش کنید. شما می توانید برای بارگذاری مجدد سایت از آیکون Reload موجود در کنار نوار آدرس سایت یا کلید های ترکیبی Ctrl + R یا Ctrl + F5 استفاده کنید. این کار را چندین بار انجام دهید تا مجددا درخواست بارگذاری صفحه به سرور ارسال شود. درصورت عدم وجود مشکل در سرور , سایت برای شما به سادگی لود خواهد شد.

2. بررسی پروکسی: اگر از پروکسی استفاده میکنید, ممکن است این خطا به علت عدم برقراری ارتباط سرور با آن باشد. البته به ندرت پیش می آید که پروکسی باعث خطای 504 Gateway Timeout شود ولی گاهی اوقات به دلیل تنطیمات اشتباه پروکسی این خطا به وجود می آید. پس جهت رفع خطا ابتدا تنظیمات پروکسی خود را بررسی کنید و سپس آن را قطع کرده و مجددا سعی در بارگذاری سایت داشته باشید. درصورتی که مشکل از پروکسی باشد سایت به راحتی برای شما بارگذاری خواهد شد. در غیراین صورت از روش های موجود در ادامه آموزش استفاده کنید.

3. راه اندازی مجدد اینترنت: گاهی ممکن است این خطا به علت اختلال در اینترنت شما رخ داده باشد که در این صورت مودم یا دیتای تلفن همراه خود را برای مدتی خاموش نگهدارید و سپس مجددا آن را روشن کرده و دوباره سعی کنید سایت را بارگذاری کنید.

4. اختلال در دیتابیس وردپرس: بعضی اوقات ممکن است به علت شلوغی بیش از حد دیتابیس و یا بهینه نبودن آن با خطای 504 مواجه شوید. در این زمان میتوانید با اقدام به بهینه سازی دیتابیس وردپرس خود این خطا را رفع کنید.

5. بررسی افزونه ها یا قالب ها: اگر به تازگی افزونه ای در وردپرس , قالب وردپرس و حتی خود وردپرس را آپدیت کرده اید و سپس خطای 504 را مشاهده کردید میتوانید با جایگزین کردن نسخه قبلی خطای 504 Gateway Timeout را رفع کنید. پس از انجام این کار حتما بررسی کنید که علت رخ دادن این خطا چه بوده است و علت را رفع کنید. همچنین ممکن است این خطا به علت نصب افزونه یا قالبی رخ داده باشد که با غیرفعال سازی آن میتوانید از این امر اطمینان حاصل کنید.

ارسال دیدگاه جدید