اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
آموزش مجازی ساز VSphere

آموزش مجازی ساز VSphere به صورت مقدماتی

با آموزش مجازی ساز VSphere یاد می‌گیرید چطور می‌توانید vCenter Server را بر روی یک ماشین مجازی مانند سرور مجازی ویندوز یا سرور اختصاصی فیزیکی نصب یا vCenter Server Appliance را پیاده‌سازی کنید. vSphere در ابتدا به عنوان زیر ساخت VMware Infrastructure شناخته می‌شد که در اوایل دهه 2000، به عنوان مجموعه‌ای از محصولات مجازی‌سازی به بازار عرضه شد. از آن زمان، چندین بار تکرار و تغییر نام را پشت‌ سر گذاشته است که در آخرین نسخه‌ی آن یعنی vSphere 7.0 به اوج خود رسیده است. vSphere دارای دو جز اصلی است: ESXi و vCenter Server.

در مقاله قبل به آشنایی با این مجازی ساز پرداختیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا به آموزش مجازی ساز VSphere به صورت مقدماتی بپردازیم. با ما همراه باشید.

مجازی ساز vSphere چیست؟

پیش از ارائه آموزش مجازی ساز VSphere به صورت مقدماتی بهتر است بدانیم این مجازی ساز چیست. vSphere در ابتدا به عنوان زیر ساخت VMware Infrastructure شناخته می‌شد که در اوایل دهه 2000، به عنوان مجموعه‌ای از محصولات مجازی‌سازی به بازار عرضه شد. از آن زمان، چندین بار تکرار و تغییر نام را پشت‌ سر گذاشته است که در آخرین نسخه‌ی آن یعنی vSphere 7.0 به اوج خود رسیده است.

vSphere دارای دو جز اصلی است: ESXi و vCenter Server. EXSi جز اصلی مجازی‌سازی vSphere و یک Hypervisor نوع یک است. Hypervisors نرم‌افزارهای شبیه‌سازی هستند که برای اجرای ماشین‌های مجازی طراحی شده‌اند. یک هایپروایزر نوع یک می‌تواند مستقیما روی سخت‌افزار ماشین میزبان اجرا شود؛ اما نوع دو فقط روی یک سیستم عامل اجرا می‌شود. کامپوننت ESXi که بر روی یک ماشین میزبان نصب شده است؛ وظیفه اجرای ماشین‌های مجازی را برعهده دارد.

مقدمه ای بر آموزش مجازی ساز VSphere

مجازی ساز vSphere 6.5 برای نصب و راه‌اندازی، گزینه‌های مختلفی را فراهم می‌کند. برای اطمینان از استقرار موفقیت‌آمیز vSphere، گزینه‌های نصب و راه‌اندازی و توالی کارها را درک کنید. دو جز اصلی vSphere ESXi و vCenter Server هستند. ESXi پلتفرم مجازی‌سازی است که می‌توانید ماشین‌های مجازی و منابع مجازی را ایجاد و اجرا کنید. سرور vCenter سرویسی است که برای میزبان‌های ESXi متصل در یک شبکه، به‌عنوان یک مدیر مرکزی عمل می‌کند.

vCenter Server این امکان را به شما می‌دهد تا منابع چندین میزبان را جمع‌آوری و مدیریت کنید. با آموزش vmware vsphere یاد می‌گیرید چطور می‌توانید vCenter Server را بر روی یک ماشین مجازی مانند سرور مجازی ویندوز یا سرور اختصاصی فیزیکی نصب یا vCenter Server Appliance را پیاده‌سازی کنید. vCenter Server Appliance یک ماشین مجازی مبتنی بر لینوکس از پیش پیکربندی شده است که برای اجرای سرور vCenter اجزای سرور vCenter بهینه شده است.

می‌توانید vCenter Server Appliance را در میزبان‌های ESXi 5.5 یا بالاتر و یا در نمونه‌های vCenter Servere 5.5 یا بالاتر پیاده‌سازی کنید. در شروع کار با vSphere 6.0 تمامی خدمات پیش‌نیاز برای اجرای vCenter Server و اجزای vCenter Server در VMware Platform Services Controller وجود دارد. شما می‌توانید vCenter Server را با یک Platform Services Controller (کنترلر خدمات پلتفرم) تعبیه شده یا اکسترنال پیاده‌سازی کنید؛ اما همیشه باید قبل از نصب یا استقرار vCenter Server، کنترلر خدمات پلتفرم را نصب یا پیاده‌سازی کنید.

تاریخچه VMWare vSphere

در بخش آخر مقدماتی بر آموزش مجازی ساز VSphere می خواهیم تاریخچه آن را بررسی کنیم. جز اصلی مجازی ساز vSphere از هایپروایزر ESXi تشکیل شده است که اولین بار در سال 2010 به‌عنوان نسخه 4.1 معرفی شد. قبل از نسخه 4.1، VMware نسخه‌های مختلفی از این هایپروایزر را تولید می‌کرد که قدمت آن به سال 2002 بازمی‌گردد.

vSphere در حال حاضر در نسخه 6.5 منتشر شده است. VMware یک برنامه زمان‌بندی برای ارتقاهای vSphere ایجاد کرده است. از زمان معرفی نسخه سوم از زیرساخت VMware (VMware Infrastructure 3.0)، VMware به‌روزرسانی‌ عمده و جزیی داشته است. برنامه‌های انتشار معمولی از کنفرانس اصلی VMware تحت عنوان VMworld پیروی می‌کند و نسخه 6.5 در کنفرانس VMworld 2016 منتشر شد. vSphere 7.0 در اوایل سال 2020 منتشر شد و همان‌طور که در بالا ذکر شد، Kubernetes را در قالب پلتفرم Tanzu شرکت VMware اضافه کرد.

در VMworld 2020، این شرکت از گسترش Tanzu در قالب همکاری مشترک با پشتیبانی GitLab خبر داد و Tanzu از به‌روزرسانی‌های پشتیبانی در انواع پلتفرم‌های ثالثی که از vSphere استفاده می کنند، خبر داد. امیدواریم از مقاله آموزش مجازی ساز VSphere لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *