آموزش نصب Apache، MariaDB و PHP بر روی سیستم عامل CentOS 7

1402/05/19
19 بازدید

آموزش نصب Apache، MariaDB و PHP بر روی سیستم عامل CentOS 7

MariaDB یکی از محبوب ترین رابطهای بانک های اطلاعاتی در جهان محسوب می شود که بر روی هر نوع سروری قابل اجراست. امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با نحوه نصب MariaDB و آپاچی بر روی سیستم عامل CentOS 7 آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

آپاچی (Apache) چیست؟

آپاچی یک وب سرور HTTP متن باز رایگان است که بر روی تمامی توزیع های لینوکس و همچنین سیستم عامل ویندوز قابل نصب و اجراست. وب سرور آپاچی توانایی سرویس دهی به صفحات برنامه نویسی شده (.htm .php .pl .cgi .js) و موارد بسیاری دیگر را دارد. بر اساس آمارهای به دست آمده حدود 65.24% دامنه های وب سایت های توسط آپاچی سرویس دهی می شوند.

ماریا دی بی (MariaDB) چیست؟

MariaDB یکی از محبوب ترین رابط های بانک های اطلاعاتی در جهان محسوب می شود که بر روی هر نوع سروری قابل اجراست. توانایی دادن دسترسی چندین کاربر به چندین بانک اطلاعاتی را داراست. MariaDB به نوعی نام جدید MySQL برای سرورهای CentOS 7 به بالا می باشد. (نسخه Community)

MariaDB نسخه ای از MySQL هست که توسط توسعه دهندگان اصلی همان MySQL از سال 2009 در یک مسیر توسعه خود را پیش گرفت. بعد از آنکه کمپانی Oracle دو سه سال پیش مالکیت کامل MySQL رو در اختیار گرفت و آن را خریداری کرد، تیم ایجاد کننده و توسعه اصلی MySQL به طور کامل به پروژه MariaDB پیوستند و توسعه MySQL نیز بطور کامل توسط Oracle پیگیری شد.

از آنجایی هم که Oracle قصد سازمانی کردن MySQL و تجاری سازی آن را دارد در این مدت روی نسخه Community و رایگان آن تمرکز کمتری داشته و ظاهرا قصد دارد به مرور آن را لغو نماید. بنابراین تیم ماریا دی بی اقدام به ارایه نسخه جدید دارای تمامی ویژگی های آخرین نسخه MySQL نموده و ضمنا آن را به طور محسوسی بهینه سازی و سریع نمودند و نسخه 10 بدین شکل ارایه گردید.

پی اچ پی (PHP) چیست؟

یک زبان برنامه نویسی سرور محور متن باز رایگان است که از بهترین گزینه ها جهت گسترش صفحات وب می باشد. این مفسر قابلیت تولید سایت های پویا (Dynamic) را داراست.

مرحله اول: نصب دایرکتوری مخزن EPEL

کد:

rpm -ivh http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/7/x86_64/e/epel-release-7-5.noarch.rpm

مرحله دوم: نصب Apache، MariaDB و PHP

کد:

yum -y install mariadb-server mariadb httpd php

مرحله سوم: نصب ماژول های PHP

کد:

yum -y install php-gd php-ldap php-odbc php-pear php-xml php-xmlrpc php-mbstring php-snmp php-soap curl curl-devel mod_ssl mod_security php-ioncube-loader php-mcrypt php-suhosin php-xml php-magickwand libexif php-imap openssl zip zlib

مرحله چهارم: فعال/غیرفعال کردن سرویسهای Apache و MySQL

MariaDB
MariaDB

مرحله پنجم: تنظیمات MariaDB

با استفاده از دستور زیر نسبت اعمال تنظیمات MariaDB اقدام کنید.

کد:

mysql_secure_installation

مرحله ششم: تنظیمات Firewall

با استفاده از دستورات زیر پورت 80 و 443 که مربوطه به HTTP و HTTPS می باشد را در فایروال آزاد می کنیم.

کد:

firewall-cmd –permanent –zone=public –add-service=http firewall-cmd –permanent –zone=public –add-service=httpsfirewall-cmd –reload

مرحله هفتم: تنظیمات Hostname

با استفاده از دستور زیر نام سرور را مطابق نیاز خود تنظیم کنید.

کد:

hostnamectl set-hostname centos7.zagrio.com

مرحله هشتم: کنترل نصب Apache، MySQL و PHP

یک فایل با نام phpinfo.php بسازید، موارد زیر را درون آن قرار دهید و در مسیر /var/www/html/phpinfo.php ذخیره کنید.

کد:

<php

phpinfo ();

?>

حالا بوسیله مرورگر خود آدرس http://SERVER_IP/phpinfo.php را باز نمائید. خروجی شما مانند صفحه زیر خواهد بود.

MariaDB
MariaDB

سخن پایانی

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 تلاش کردیم تا پله به پله و قدم به قدم مراحل نصب را خدمت شما ارائه دهیم. در صورت وجود هر گونه سوال می توانید آن را با ما در بخش کامنت ها در میان بگذارید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات