آموزش گوگل اد وردز

آموزش گوگل اد وردز (Google Adwords): بخش دوم


آموزش گوگل اد وردز و تنظیمات مختلف کمپین آن

در بخش قبل به آموزش گوگل اد وردز و مراحل اولیه کار با آن پرداخته شد. در این بخش می خواهیم شما را با تنظیمات مختلف کمپین اشنا کنیم. اگر شما هم به دنبال آموزش گوگل اد وردز هستید با ما همراه باشید.

تنظیمات کمپین

در ادامه آموزش گوگل اد وردز به بخش کمپین می رسیم. فرض کنید یک کمپین جستجو ایجاد کرده‌اید. در این مرحله به سراغ تنظیمات کمپین و پیکربندی آن خواهیم رفت. تنظیمات کمپین به 4 بخش تقسیم می‌شوند: تنظیمات عمومی، هدف‌گیری و مخاطبان، بودجه و پیشنهاد قیمت، و افزونه‌های تبلیغاتی. در ادامه، گزینه‌های موجود در هر بخش را توضیح داده و شما را راهنمایی می‌کنیم که بهترین گزینه را بر اساس هدف تبلیغاتی خود انتخاب کنید.

تنظیمات عمومی

اولین بخش آموزش گوگل اد وردز مربوط به تنظیمات عمومی می شود. در این بخش ابتدا نام کمپین خود را مشخص می‌کنید. هیچ گزینه اشتباهی در این بخش وجود ندارد پس با خیال راحت هر نامی که می‌خواهید، انتخاب کنید. در مرحله بعد، باید انتخاب کنید که تبلیغات شما در کدام شبکه نمایش داده شود. گزینه‌های قابل انتخاب شبکه جستجو و نمایش هستند. در این مرحله چون هدف راه‌ اندازی یک کمپین جستجو است، کادر جستجو را در این قسمت علامت زده و کادر نمایش را خالی بگذارید. همچنین لینک show more settings در قسمت پایین Networks وجود دارد که آن را نادیده بگیرید.

تنظیمات هدف‌گیری و مخاطبان

یکی از مواردی که باید در آموزش گوگل اد وردز به آن اشاره کنیم تنظیمات هدف گیری مخاطب است. در این بخش باید مخاطبان خود را مورد هدف قرار دهید. گزینه‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی و انتخاب مخاطبان وجود دارد. مکان – ابتدا، مکان‌های جغرافیایی را که می‌خواهید تبلیغات شما در آنجا نمایش داده شود، انتخاب می‌کنید.

می‌توان مخاطبان سرتاسر دنیا و یا یک مخاطب خاص را در کد پستی خاص مورد هدف قرار داد. گزینه‌های پیش‌فرض در این بخش، همه کشورها و مناطق، ایالات متحده و کانادا، و مکان‌های دیگر است. برای انتخاب یک مکان خاص، می‌توان شهر، استان، ایالت، کد پستی و غیره را انتخاب کرد. همچنین به کمک گزینه Enter other location می‌توانید از طریق جستجوی پیشرفته، منطقه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پس از آنکه مکان خود را انتخاب کردید، تنظیمات دیگری را می‌بایست در این بخش انجام دهید. برای این منظور روی لینک Location options کلیک کرده و در این بخش می‌توانید در قسمت Target یکی از اهداف زیر را انتخاب کنید:

● افرادی که در منطقه مورد نظر شما هستند یا به آن علاقه نشان می‌دهند

● افرادی که در منطقه مورد نظر شما هستند یا به طور منظم به آن رفت‌وآمد می‌کنند

● افرادی که منطقه مورد نظر شما را جستجو می‌کنند

به شدت توصیه می‌کنیم گزینه دوم یعنی «افرادی که در منطقه مورد نظر شما هستند یا به طور منظم به آن رفت‌وآمد می‌کنند» را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه مطمئن می‌شوید که تبلیغات فقط به افرادی نمایش داده می‌شود که به طور فیزیکی در مکان مورد نظر شما هستند. در بخش Exclude که در پایین قسمت Target قرار دارد، می‌توانید گزینه پیش‌فرض توصیه‌ شده را انتخاب کنید، یعنی گزینه People in your excluded locations.

زبان – در این بخش واضح است که زبان یا زبان‌هایی که مخاطبان احتمالی شما از آن استفاده می‌کنند، انتخاب می‌کنید. در این حالت گوگل تبلیغات شما را محدود به مخاطبانی خواهد کرد که زبان رسمی آن قبلاً برای گوگل تعریف شده است. نکته مهم این است که از انتخاب زبان مخاطبان مورد هدف خود اطمینان داشته باشید تا کمپین تبلیغاتی شما نتیجه موفقی داشته باشد.

مخاطب – در این بخش می‌توانید مخاطبان مختلف را به کمپین خود اضافه کنید. این گزینه تقریباً پیشرفته است و در صورتی که اولین تجربه خود را در طراحی کمپین دارید، توصیه می‌کنیم تنظیمات این بخش را تغییر ندهید.

آموزش گوگل اد وردز
آموزش گوگل اد وردز

تنظیمات بودجه و پیشنهاد قیمت

یکی از تنظیماتی که در بخش آموزش گوگل اد وردز به آن اشاره می کنیم، تنظیمات قیمت است. این بخش از دو قسمت بودجه یا Budget و پیشنهاد قیمت یا Bidding تشکیل یافته است. هر یک را به صورت جداگانه در اینجا توضیح می‌دهیم. بودجه – تنظیم بودجه نسبتاً ساده است. در این بخش مقدار بودجه خود را برای کمپین تبلیغاتی در هر روز تعیین می‌کنید. برای سادگی می‌توانید بودجه ماهیانه مد نظر خود را مشخص کرده و آن را بر تعداد روزهای تبلیغات در ماه تقسیم کنید تا بودجه روزانه به دست آید. اگر تبلیغات را هر روز انجام می‌دهید، بودجه ماهیانه را بر 30 تقسیم کنید.

پیشنهاد قیمت – بخش Bidding جایی است که استراتژی مناقصه یا پیشنهاد قیمت را برای کمپین خود تنظیم می‌کنید. انتخاب‌های پیشنهادی پیش‌فرض گوگل عبارت‌اند از: تبدیل‌ها، ارزش تبدیل، کلیک‌ها و سهم برداشت. انتخاب یکی از این گزینه‌های پیش‌فرض باعث می‌شود که Google یک استراتژی پیشنهاد خودکار به شما اختصاص دهد. استراتژی‌های پیشنهاد خودکار به Google این امکان را می‌دهد که قیمت‌های پیشنهادی شما را به‌طور خودکار برایتان تنظیم کند.

اگرچه این روش مزایایی دارد اما برای یک تازه‌کار که اولین کمپین خود را راه‌اندازی کرده است، پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم لینک select a bid strategy directly را انتخاب کنید تا استراتژی پیشنهاد قیمت دست خودتان باشد. با این کار، منویی شامل گزینه‌های مختلف Bidding برای شما نمایش داده می‌شود:

  •  CPA (هزینه به ازای هر خرید)
  •  ROAS (نرخ بازگشت در ازای تبلیغات)
  •  به حداکثر رساندن کلیک‌ها
  •  به حداکثر رساندن تبدیل
  •  به حداکثر رساندن ارزش تبدیل
  •  سهم برداشت مورد هدف

در انتهای این لیست طولانی، گزینه CPC به صورت دستی یا Manual CPC را مشاهده خواهید کرد که توصیه می‌شود برای شروع آن را انتخاب کنید. به این ترتیب کنترل کامل بودجه و پیشنهاد قیمت برای هر کلمه کلیدی در کمپین دست خودتان خواهد بود.

سخن پایانی

در مقاله حاضر به ارائه آموزش گوگل اد وردز به شما پرداختیم. البته کار با سیستم تبلیغاتی گوگل نکات زیادی دارد که در مقالات آتی بیشتر آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. امیدواریم که مطالعه این مطلب در رابطه با آموزش گوگل اد وردز برای شما مفید بوده باشد.

ارسال دیدگاه جدید