اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
آینده هوش مصنوعی

آینده هوش مصنوعی

پیش بینی آینده هوش مصنوعی روز به روز سخت تر می شود. در واقع با پیشرفت بسیار سریع این فناوری اینکه آینده هوش مصنوعی چگونه خواهد بود را شاید کسی نتواند پیش بینی کند. با این وجود در سال 2023 هوش مصنوعی وارد زندگی مردم شده است و مردم کم کم در حال استفاده از آن برای انجام کارهای روزمره خود هستند.

در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا به بررسی آینده هوش مصنوعی بپردازیم. برای مطالعه سایر مطالب در رابطه با هوش مصنوعی می توانید از وب سایت ایران هاستینگ 24 بازدید نمایید.

بررسی معنای هوش مصنوعی

با پیشرفت فناوری، معیارهای قبلی که هوش مصنوعی را تعریف می‌کردند، قدیمی می‌شوند. به‌عنوان مثال، ماشین‌هایی که توابع اولیه را محاسبه می‌کنند یا متن را از طریق تشخیص نوری کاراکتر (OCR) تشخیص می‌دهند، دیگر به‌عنوان مفهوم هوش مصنوعی در نظر گرفته نمی‌شوند؛ زیرا این عملکرد اکنون به‌عنوان یک عملکرد ذاتی کامپیوتر، بدیهی تلقی می‌شود.

هوش مصنوعی به‌طور مداوم در حال تکامل است تا صنایع زیادی قادر به بهره‌مندی از مزایای آن باشند. منطق در ماشین‌ها با استفاده از یک رویکرد بین‌رشته‌ای مبتنی بر علوم ریاضیات، کامپیوتر، زبان‌شناسی، روان‌شناسی و غیره مدل‌سازی می‌شود. الگوریتم‌ها معمولا نقش بسیار مهمی در ساختار هوش مصنوعی ایفا می‌کنند؛ الگوریتم‌های ساده در کاربردهای ساده استفاده می‌شوند و الگوریتم‌های پیچیده‌تر به ایجاد هوش مصنوعی قوی‌ کمک می‌کنند.

آینده هوش مصنوعی چگونه خواهد بود؟

اگر از علاقه‌مندان به این حوزه باشید احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که آینده هوش مصنوعی چیست و قرار است چه تاثیر بر روی زندگی روزمره انسان داشته باشد. هوش مصنوعی قادر است نحوه کار، سلامت ما، نحوه استفاده از رسانه، نحوه رسیدن به محل کار، حریم خصوصی ما و موارد دیگر را به‌کلی تغییر دهد. تاثیری را که برخی از سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند بر کل جهان داشته باشند، در نظر بگیرید.

آینده هوش مصنوعی
آینده هوش مصنوعی

مردم می‌توانند از یک دستیار صوتی در تلفن‌های همراه خود بخواهند تا یک ماشین خودران به آدرس دلخواه ارسال کند تا به محل کار بروند. اما این پایان ماجرا نیست، همین افراد می‌توانند با استفاده از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، به‌طور شگفت‌انگیزی کارآمدتر کار کنند.

پزشکان و رادیولوژیست‌ها می‌توانند با استفاده از منابع کمتر، سرطان را تشخیص دهند؛ توالی‌های ژنتیکی مرتبط با بیماری‌ها را شناسایی کنند و مولکول‌هایی که می‌تواند به تولید داروهای موثرتر و به‌طور بالقوه نجات جان افراد بیش‌تر منجر شود را کشف کنند. از سوی دیگر، ممکن است شبکه‌های عصبی با قابلیت تولید تصاویر واقعی مانند میدرجرنی، دال ای 2 و بینگ مشکلاتی را به‌وجود بیاورند.

همچنین هوش مصنوعی‌هایی وجود دارد که امکان تقلید صدای یک نفر را دارد و یا با استفاده از شباهت افراد، ویدیوهای دیپ فیک تولید کند. این چالش‌ها ممکن است باعث شود که مردم دیگر نتوانند به عکس‌ها، ویدیوها یا فایل‌های صوتی که قبلا اعتماد داشتند، اعتماد کنند.

یکی دیگر از مسائل اخلاقی هوش مصنوعی مربوط به تشخیص چهره و نظارت است؛ و اینکه این فناوری چطور می‌تواند به حریم خصوصی افراد نفوذ کند و به‌دلیل همین چالش‌ها بسیاری از کارشناسان به‌دنبال ممنوعیت عمومی شدن هوش مصنوعی هستند.

آیا هوش مصنوعی جایگزین انسان می شود؟

امکان وجود سیستم‌های هوش مصنوعی که جایگزین بخش قابل توجهی از نیروی کار مدرن شود، یک احتمال معتبر در آینده نزدیک است. در حالی که هوش مصنوعی معمولی جایگزین تمام مشاغل نمی‌شود، آنچه مسلم به‌نظر می‌رسد این است که هوش مصنوعی ماهیت کار را تغییر خواهد داد. تنها سوال این است که اتوماسیون چقدر سریع و عمیق محل کار را تغییر می‌دهد. اما هوش مصنوعی نمی‌تواند به‌تنهایی کار کند.

در حالی که بسیاری از مشاغلی که با داده‌های معمول و تکراری سروکار دارند، ممکن است به فرآیندهای خودکار تبدیل شوند؛ کارگران سایر مشاغل می‌توانند برای بهره‌وری بیش‌تر و کارآمدتر شدن از ابزارهایی مانند هوش مصنوعی مولد استفاده کنند. در مورد سرعت پیشی گرفتن سیستم‌های هوش مصنوعی از توانایی‌های انسان، طیف گسترده‌ای از نظرات در میان کارشناسان هوش مصنوعی وجود دارد.

وسایل نقلیه خودران کاملا مختار هنوز واقعیت ندارند، اما طبق برخی پیش‌بینی‌ها، صنعت کامیون‌های خودران به‌تنهایی می‌تواند بیش از 500 هزار شغل را در ایالات متحده به‌طور اجتناب‌ناپذیری اشغال کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *