ارتباط SSL با سئو چیست؟

1402/08/18
20 بازدید

بررسی تاثیر و ارتباط SSL با سئو

ارتباط SSL با سئو از منظر اعتماد کاربران بسیار مهم است. امروزه بیشتر امورات روزمره افراد در بستر اینترنت و از طریق این شبکه جهانی انجام می‌شود. کاربران از اینترنت برای خرید، انجام تراکنش‌ های بانکی یا ارائه مدارک هویتی خود استفاده می‌کنند. پس باید به فکر ایجاد بستری بود که امنیت لازم را داشته باشد. یک راهکار مناسب خرید SSL، استفاده از گواهینامه امنیتی SSL یا همان پروتکل HTTPS است. HTTPS یک پروتکل امن برای انتقال اطلاعات در اینترنت است. به همین دلیل اکثر سایت‌ ها برای حفظ حریم کاربران و افزایش امنیت از آن استفاده می‌کنند. اما ارتباط SSL با سئو چیست؟

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا به بررسی ارتباط SSL با سئو بپردازیم. با ما همراه باشید. شما می توانید برای مطالعه سایر مقالات مرتبط با سئو وب سایت به مجله آنلاین ایران هاستینگ 24 مراجعه نمایید.

ارتباط SSL با سئو چیست؟

مزایای پروتکل HTTPS تنها محدود به حفظ امنیت اطلاعات نیست و در رتبه‌ بندی گوگل هم تأثیر دارد. موضوعی که استفاده از گواهینامه SSL را بیش از پیش ضروری نشان می‌دهد. برای دیده شدن در فضای مجازی، لازم است که اعتماد کاربران را به خود جلب کنیم. چون کاربر بر اساس رتبه خوب سایت در نتایج گوگل و امن بودن صفحات است که از سایت شما استفاده می‌کند. پس اگر از امنیت سایت شما مطمئن نباشد، حاضر به فعالیت در آن نخواهد بود.

چنین دیدگاه مثبتی، با دیدن نماد SSL یا همان پروتکل HTTPS در نوار آدرس مرورگر ایجاد می‌شود. کاربر با دیدن قفل سبز رنگ یا نام پروتکل در نوار آدرس، احساس بهتری نسبت به سایت شما پیدا می‌کند. مثلاً اگر سایت شما یک فروشگاه اینترنتی باشد، روزانه افرادی زیادی از آن بازدید کرده و خرید‌های خود را انجام می‌دهند. این افراد برای تکمیل خرید اینترنتی خود باید اطلاعات کارت بانکی خود را در سایت شما وارد کنند. پس هنگامی که کاربر نماد قفل کنار نام دامنه شما را در بالای صفحه مرورگر می‌بیند، احساس اطمینان بیشتری خواهد کرد.

پس در بین ده‌ ها فروشگاه اینترنتی همواره ترجیح می‌دهد تا خرید‌های خود را در سایت شما انجام دهد. این موضوع باعث افزایش نرخ بازدید سایت شده و می‌تواند کاربر را تبدیل به یک مشتری دائمی برای فروشگاه اینترنتی شما کند. پس با این حساب استفاده و نصب گواهینامه SSL کاملاً ضروری به نظر می‌رسد.

افزایش امنیت سایت

ارتباط SSL با سئو از منظر افزایش امنیت سایت نیز قابل بررسی است. این موضوع را می‌توان مهمترین دلیل استفاده از گواهینامه SSL بر روی سایت دانست. چون بیشتر سایت‌ های تجاری با حجم زیادی از تراکنش‌ های مالی روبرو هستند که از طریق کارت‌های اعتباری انجام می‌شود. این موضوع در سایت‌ های عمومی هم باعث ایمن نگه داشتن صفحه ورود به داشبورد می‌شود. پس استفاده از گواهینامه SSL برای تمامی سایت‌ها ضروری و لازم به نظر می‌آید.

پروتکل HTTPS اطلاعات رد و بدل شده را رمزنگاری می‌کند. رمزنگاری SSL از طریق دو کلید عمومی و خصوصی انجام می‌شود. یعنی زمانی که مرورگر یک ارتباط ایمن را از سرور سایت درخواست می‌کند، اطلاعات مربوط به اعتبار سنجی SSL به همراه کلید عمومی برای آن ارسال می‌شود. عمومی بودن این کلید بدین دلیل است که افراد دیگر نیز قادر به مشاهده آن هستند. اما بخش مهم ماجرا، مربوط به رمزگشایی آن است که با استفاده از دو کلید عمومی و خصوصی انجام می‌گیرد.

کلید خصوصی تنها در اختیار سرور است. پس حتی اگر شخص دیگری هم به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، نمی‌تواند آن‌ها را بخواند. چون اطلاعات رمزنگاری شده و قابلیت استفاده از آن‌ها وجود ندارد. اما اگر صفحات سایت شما حاوی پروتکل انتقال ایمن نباشد، اطلاعات کاربران شما در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و هکر‌ها می‌توانند از آن سو استفاده کنند. البته ذکر این نکته هم ضروری است که استفاده از گواهینامه SSL به معنای حفاظت صد درصدی از اطلاعات نیست. بلکه تنها شیوه‌ ای مؤثر است که باعث کاهش ریسک فاش شدن اطلاعات در بستر اینترنت می‌شود.

سخن پایانی

ارتباط SSL با سئو سایت است. استفاده از پروتکل HTTPS و نصب گواهینامه اس اس ال، تاثیر مثبتی بر رتبه سایت شما در نتایج گوگل دارد. این تأثیرگذاری شاید به صورت مستقیم نباشد، اما به طور غیرمستقیم و بر اساس رفتار مخاطبان ایجاد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات