افزایش امنیت وب سایت و جلوگیری از هک شدن

1402/04/26
18 بازدید
امنیت وب سایت

راه های افزایش امنیت وب سایت برای جلوگیری از هک شدن

امنیت وب سایت یک موضوع بسیار مهم است. فرقی نمی کند که وب سایت شما یک وب سایت کوچک است یا مالک یک کسب و کار بزرگ هستید در هر حالت باید بدانید که هکر ها و مهاجمین در کمین وب سایت شما هستند. به همین دلیل لازم است تا با راه های افزایش امنیت وب سایت خود آشنا شوید. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 می خواهیم راه هایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن بتوانید امنیت وب سایت خود را افزایش دهید. با ما همراه باشید.

1- افزایش امنیت وب سایت با استفاده از سیستم های به روز

برای افزایش امنیت وب سایت خود باید تمامی نرم‌افزارها و یا سیستم های مدیریت محتوای سایت خود را به آخرین نسخه به‌روزرسانی نمایید .

2-عدم استفاده از کد ها یا اسکریپت های نا امن

یکی از رایج‌ترین عوامل هک شدن استفاده از کدهای ناامن می‌باشد زیرا نفوذ از طریق کد صدها برابر ساده‌تر از نفوذ از روش‌های دیگر مانند سرور ، شبکه و یا هاست می‌باشد . از یک متخصص امنیت درخواست نمایید امنیت تمامی بخش‌های سایت شما را بررسی نماید.

3- استفاده از ماژول ها -پلاگین ها یا کامپوننت های نا امن

معمولاً هسته (بخش مرکزی)سیستم ها دارای امنیت مناسبی می‌باشد اما ماژول‌ها ، قالب‌ها، کامپاننت ها و یا پلاگین ها دارای امنیت بسیار پایینی می‌باشد.تا حد ممکن هرگز از ماژول ، قالب ،کامپوننت و یا پلاگین اضافی بر روی سایت خود استفاده ننمایید در صورت نیاز حتمی به استفاده از ماژول ، قالب ، کامپوننت و یا پلاگین اضافی بر روی سایت خود از بروز بودن و امن بودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید و هرگز از سیستم های قدیمی و یا ناامن استفاده ننمایید زیرا در آن حالت احتمال هک شدن شما تقریباً 100 درصد خواهد بود اما به طور کل این مورد توصیه نمی‌شود.  .

4- عدم رعایت موارد امنیتی مربوط به سیستم مدیریت

تنظیم سطح دسترسی‌ها معمولاً یکی از رایج‌ترین عوامل هک شدن سایت های که از سیستم های مدیریت محتوای شناخته‌شده استفاده می‌نمایند می باشد.  تمامی سیستم های مدیریت محتوای معروف و شناخته‌شده مانند جوملا ، ورد پرس و غیره که دارای کیفیت و امنیت قابل قبولی می‌باشد دارای یک راهنمای امنیتی می‌باشد که توسط تولیدکننده ارائه‌شده است که باید در هنگام نصب و استفاده از آن نرم‌افزار تمامی موارد به صورت دقیق رعایت گردد

5- استفاده از رمز عبور ضعیف و ساده

برای افزایش امنیت وب سایت از رمزهای عبور پیچیده برای ایمیل‌های شخصی، ناحیه کاربری، کنترل پنل هاست ،FTP ، دیتابیس،Admin ،ایمیل‌های هاست، بخش مدیرت سایت استفاده کنید و رمزها را به صورت دوره ای تغییر دهید و از قرار دادن رمز در اختیار اشخاص دیگر خودداری کنید .

امنیت وب سایت
امنیت وب سایت

روش‌های لو رفتن رمز عبور بسیار متعدد می‌باشند. برای نمونه دیدن تایپ رمز عبور توسط شخص دیگر و حفظ کردن آن، لو رفتن توسط کارمندان و یا همکاران ناراضی، قرار دادن نرم‌افزار جاسوس بر روی کامپیوتر فرد، ساده بودن رمز عبور و پیدا کردن آن با استفاده از روش‌های bruteforce ، حدس زدن رمز عبور مانند شماره تلفن و شماره شناسنامه و یا هر نوع رمز قابل حدس دیگر.ویروس‌ها و تروجان ها، قرار دادن رمزها در محل ناامن مانند فلش دیسک یا ایمیل که در صورت لو رفتن رمز ایمیل تمام رمزهای دیگر نیز لو می روند ، مهندسی اجتماعی و ده‌ها روش دیگر که توسط نفوذگر ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 6-ویروسی شدن کامپیوتر شخصی

معمولاً این نرم‌افزارهای مخرب بدون اطلاع مدیران سایت که در حال استفاده از کامپیوتر ، تبلت و یا کافی نت آلوده می‌باشند تمامی رمز عبورها را مخفیانه برای نفوذگر ارسال می‌نمایند و نفوذگر به راحتی و بدون اطلاع مدیر سایت از اینکه در زمانی رمز وی لو رفته سایت را هک می‌نمایند از امن بودن کامل کامپیوتر شخصی خود مطمئن شوید و یک نرم‌افزار ضد ویروس قوی بر روی آن نصب نمایید و در صورت نیاز سیستم‌عامل و تمامی اطلاعات آن را حذف و مجدد سیستم‌عامل نصب نمایید .

7- نصب نرم‌افزار ، ماژول ، قالب ، کامپوننت و یا پلاگین قفل شکسته یا قدیمی و دارای مشکل امنیتی

برای افزایش امنیت وب سایت هرگز از نرم‌افزار ، ماژول ، قالب ، کامپوننت و یا پلاگین قفل شکسته استفاده ننمایید . معمولاً نفوذگر ها اقدام به شکستن قفل نرم‌افزارها می‌نمایند و سپس در آن نرم‌افزار یک در ورود پنهانی(back door)، ویروس مخفی (trojan) و یا کد مخرب قرار می‌دهند و سپس آن را به رایگان در اینترنت منتشر می‌نمایند و شما نیز ممکن است به دلیل رایگان بودن از آن استفاده نمایید. این روش یکی از رایج‌ترین روش‌های نفوذگرها برای نفوذ می‌باشد زیرا این امر موجب می‌شود پس از نصب آن نرم‌افزار، ماژول ، قالب ، کامپوننت و یا پلاگین سایت شما عملاً در اختیار هکر قرار می‌گیرد تا در زمان مناسب به آن نفوذ نماید .

سخن پایانی

امنیت وب سایت برای هر کسب و کاری مهم است. افتادن اطلاعات وب سایت شما به دست هکر ها می تواند خسارت های زیادی را به شما وارد کند. به همین دلیل بهتر است تا با رعایت نکات گفته شده در این مقاله از نفوذ هکر ها به وب سایت خود جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات