اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
اینترانت چیست؟

اینترانت چیست و چه کاربردی دارد؟

اینترانت چیست؟ احتمالا واژه اینترانت intranet را شنیده‌اید. آیا می‌دانید اینترانت چیست یا چه تفاوتی با اینترنت دارد؟ نمی‌توان تاریخچه مشخصی را برای شکل گیری اینترانت عنوان کرد چراکه اینترانت را می‌توان به نوعی یکی از دستاوردهای اینترنت دانست. اینترانت را می‌توان از روی معنی کردن واژگان این عبارت نیز تعریف کرد. همان‌طور که می‌دانید معادل فارسی کلمه intra واژه “داخلی” است؛ بنابراین اینترانت را می‌توان یک شبکه داخلی دانست که برای برقراری ارتباطات داخلی طراحی شده است.

در مقاله حاضر قصد داریم بدانیم اینترانت چیست و چه فرقی با اینترنت دارد. با ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

اینترانت چیست؟

اینترانت در واقع نوعی شبکه مشخص است که در اختیار مصرف کنندگان در یک محیط قرار می‌گیرد. شبکه اینترانت از تمامی امکانات اینترنت برخوردار است اما این بدین معنی نیست که برای استفاده از اینترانت این شبکه لزوما باید به اینترنت متصل باشد. با این تعریف می‌توان به راحتی متوجه تفاوت‌های اساسی میان شبکه اینترنت و اینترانت شد. همان‌طور که حتما می‌دانید شبکه اینترنت یک سیستم ارتباطی گسترده است که از طریق آن می‌توان به اطلاعات و داده‌های جهانی دست یافت. و اما کاربرد اینترانت چیست؟

اینترنت در میان تمامی کاربردهایی که دارد و از آن‌ها مطلع هستید یک کاربرد تجاری مهم دیگر نیز دارد که آن را با نام تکنولوژی اینترانت می‌شناسیم. اینترانت که بر پایه همان تکنولوژی اینترنت پایه ریزی شده است شبکه‌ای است که برای توزیع منابع اطلاعات درون سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین مهم‌ترین تفاوت میان اینترنت و اینترانت را می‌توان اینگونه بیان کرد: شبکه اینترنت برای ارتباطات جهانی و شبکه اینترانت که نسخه کوچکی از اینترنت است، برای ارتباطات داخلی طراحی شده است.

در تعریف اینترانت، می‌توان گفت که همان اینترنت ملی است! شاید اینترنت ملی واژه بدی باشد اما منظور از اینترانت همان دسترسی به تمام منابع نرم افزاری داخل ایران بدون در نظر گرفتن اینترنت، طبق مشاهدات اجرایی در اینترنت کشور، می‌توان گفت که در حال حاضر شاهد ایجاد یک اینترانت داخلی برای محدود کردن اینترنت در ایران هستیم. شبکه اینترانت یک شبکه محدود شده با دسترسی بسیار محدود است که ارتباطی با اینترنت ندارد! اگر هنوز جواب سوال intranet چیست را نگرفته‌اید کافی است با موارد استفاده از این شبکه محدود شده آشنا شوید معایب استفاده از این شبکه در ایران را مشاهده کنید.

کاربرد اینترانت چیست؟

حال که با مفهوم اینترانت آشنا شدید ممکن است از خود بپرسید این شبکه ارتباطات داخلی چه کاربردهایی دارد؟ یا چگونه می‌توان از کاربردهای آن در جهت توسعه اهداف سازمانی بهره‌مند شد؟ هدف اولیه راه اندازی شبکه اینترانت این بود که افراد حاضر در یک سازمان، شرکت یا مجموعه بتوانند از طریق یک شبکه داخلی فایل‌هایشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. آیا این شبکه می‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد؟ بله؛ اما تعیین کنندگان دسترسی یا عدم دسترسی شبکه اینترانت به اینترنت، مسئولان آن سازمان یا مجموعه هستند. برای جلوگیری از اتصال یک شبکه اینترانت به اینترنت می‌توان از یک Firewall استفاده کرد.

به عنوان یکی از بیشترین کاربردهای شبکه اینترانت می‌توان به سیستم بانکداری اشاره کرد. به نظر شما چندین بانگ چگونه می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و داده‌های یکدیگر را بررسی کنند؟ در یک شبکه کوچک که در یک محیط قرار دارد (مانند کارکنان یک سازمان) با کمک یک کابل LAN می‌توان به این شبکه متصل شد و از آن استفاده کرد اما برای اتصال به اینترانت در شبکه‌های بزرگ‌تر و در محیط‌های مختلف (مانند سیستم‌های چندین بانک) از ارتباط بی سیم یا همان WLAN استفاده می‌شود.

استفاده از اینترانت

شاید استفاده کردن از اینترانت در برخی از محیط‌های کوچک ضروری باشد، اما استفاده کردن از این سیستم به عنوان یک سیستم جایگزین برای اینترنت بین اللمل می‌تواند هزینه‌های زیادی را روی دوش کسب و کارها و همچنین سئوکاران بگذارد. استفاده از اینترانت در شرکت‌های کوچک برای ایجاد یک ارتباط بین شرکتی راهکار مناسبی می‌تواند باشد که باعث افزایش سرعت دسترسی به منابع در آن سازمان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *