اینترنت اشیا چیست؟

1402/06/21
13 بازدید

آشنایی با اینترنت اشیا

اینترنت اشیا مفهومی است که در سال های آینده مطمئنا در مورد آن بیشتر خواهید شنید. در جهان امروز عواملی مانند در دسترس بودن اینترنت با پهنای باند زیاد، کاهش هزینه‌های اتصال به اینترنت و بیشتر شدن دستگاه‌هایی که قابلیت وصل شدن به وای فای را دارند، همگی باعث شده‌اند تا اینترنت اشیا به طور فزاینده‌ای مورد بحث و بررسی قرار‌گیرد.

این مفهوم در آینده‌ای نه چندان دور بر نحوۀ زندگی و کار ما نیز تأثیر خواهد‌ گذاشت. اینترنت اشیا با سرعت زیادی در حال گسترش است اما تعداد زیادی از افراد هنوز آشنایی چندانی با این مفهوم ندارند.

هر چند تعریف کردن آی او تی (IOT) یا اینترنت اشیا سخت و پیچیده به نظر می‌رسد اما در این مقاله قصد داریم آن را به زبانی ساده برای شما توضیح دهیم و درباره چیستی آن صحبت کنیم، همچنین کمی درباره تاریخچه اینترنت اشیا برای شما بگوییم و کاربرد های آن را به اتفاق یکدیگر بررسی کنیم. پس همراه ما باشید. در ادامه با ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

تاریخچه اینترنت اشیا

اینترنت اشیا هم به صورت های مختلف در دهه 1980 خودش را نشان داد. البته که این موضوع در سال های اولیه چندان توجهی جلب نمی کرد و شاید بهترین و مورد توجه ترین استفاده از آن مربوط به Vending Machine ها می شد که شرکت کوکاکولا اختراع کرد که همان دستگاه های ماشین خودکاری هستند که در آن ها پول می اندازیم و نوشابه و یا اجناس خوراکی دیگر را دریافت می کنیم.

چند سال بعد با تکنولوژی RFID اینترنت اشیا پیشرفت های زیادی را در پشتیانی شبکه های کامپیوتری شاهد بود. RFID که مخفف Radio-Frequency Identification بود که به آن زبان رایدیویی هم می گویند تراشه هایی با مصرف برق کم را با قابلیت بی سیم ارائه داد که گام بزرگی برای پیشرفت IOT به واسطه آن برداشته شد.

در سال 1999 کوین اشتون (Kevin Ashton) ، بنیان گذار مرکز Auto-ID در موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، برای اولین بار در ارائه ای به اینترنت اشیا اشاره کرد. اشتون ارائه خود را اینترنت برای اشیا (Internet of Things) نامید و پس از آن عناوین مرتبطی در حوزه اینترنت در آن سال چاپ شد، مانند: کتاب نیل گرشنفلد، پروفسور MIT ، وقتی چیزها شروع به فکر می‌کنند .

اینترنت اشیا چیست؟

IOT مخفف کلمۀ Internet of things شامل تمام چیزهایی است که به اینترنت متصل می‌شوند. از تلفن‌های همراه گرفته تا ماشین‌های لباسشویی، هدفون، لامپ‌های هوشمند و… همگی جزئی از اینترنت اشیا هستند. در اینترنت معمولی، داده‌ها توسط یک فرد ایجاد شده و با دیگر افراد به اشتراک گذاشته می‌شوند.

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

از داده‌های تولید شده توسط افراد می‌توانیم برای بهبود و توسعه زندگی روزمره در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم. در اینترنت اشیا نیز تمامی چیزهایی که قابلیت متصل شدن به اینترنت را دارند داده‌هایی را ایجاد می‌کنند و بدون دخالت انسان آن‌ها را تغییر داده و با دیگر اشیا به اشتراک می‌گذارند. به عبارتی دیگر، اینترنت اشیا به مجموعه‌ای از گجت‌های الکترونیکی گفته می‌شود که می‌توانند بدون دخالت انسان داده‌های خود را تولید و تبادل کنند.

اینترنت اشیا برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر فرصت هایی ایجاد می‌کند؛ سیستم هایی مانند؛ خودروهای هوشمند، یخچال‌های هوشمند، خانه‌های هوشمند، اسکنرهای امنیت سایبری بیومتریک، تجهیزات کارخانه هوشمند، مثال هایی از اینترنت اشیا هستند که این روزها زیاد به گوشتان می‌خورد. همه این دستگاه ها در زیر مجموعه اینترنت اشیا قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

اینترنت اشیا مفهومی است که روز به روز استفاده از آن بیشتر می شود. در مقاله حاضر به معرفی اولیه IOT پرداختیم. در مقالات بعدی در وب سایت ایران هاستینگ 24 به بررسی نحوه کار IOT و همچنین مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات