اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
بد افزار

آشنایی با بد افزار ها و نحوه کار آنها

بد افزار ها یا نرم افزار های مخرب به هر برنامه یا فایلی گفته می شود که عمداً برای رایانه، شبکه یا سرور مضر باشد. معمولا هنگامی که صحبت از آسیب زدن به رایانه می شود ذهن افراد سمت ویروس ها می رود. با این وجود جالب است بدانید ویروس ها تنها یکی از انواع بد افزار ها هستند و بسیاری چیزهای دیگر نیز زیر مجموعه این نرم افزار های مخرب قرار می گیرند.

امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با بد افزار ها بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بد افزار چیست؟

بدافزار یا نرم افزار مخرب به هر برنامه یا فایلی گفته می شود که عمداً برای رایانه، شبکه یا سرور مضر باشد.انواع بدافزارها عبارتند از ویروس های کامپیوتری، کرم ها، اسب های تروجان، باج افزارها و جاسوس افزارها. این برنامه های مخرب داده های حساس را سرقت، رمزگذاری و حذف می کنند. توابع محاسباتی اصلی را تغییر داده یا ربوده و بر فعالیت رایانه کاربران نهایی نظارت می‌کند.

بسته به نوع بدافزار و هدف آن، این آسیب ها متغییر است. در برخی موارد، تأثیر بدافزار نسبتاً خفیف و کم است و در برخی دیگر، می‌تواند فاجعه‌بار باشد و خسارت های جبران ناپذیری وارد کند. صرف نظر از روش، همه انواع بدافزارها برای سوء استفاده از دستگاه ها به ضرر کاربر و به نفع هکر یا شخصی که بدافزار را طراحی و/یا اجرا کرده است.

تاریخچه‌ای از بدافزارها

اگر بخواهیم به تاریخچه پیدایش بدافزارها در حوزه رایانه نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که بدافزار تقریباً از زمان رایانه‌ها وجود داشته است. شاید بتوان منشاء ایده بدافزار را به سال 1949 ردیابی کرد. در آن زمان، یک دانشمند کامپیوتر به نام جان فون نویمان مقاله‌ای به نام “نظریه و سازماندهی ماشین‌های پیچیده” نوشت. در این مقاله او به چگونگی باز تولید یک برنامه کامپیوتری می‌پردازد.

چند سال بعد، در دهه 1950، برخی از برنامه نویسان کامپیوتر ایده نیومن را به کار گرفتند و یک بازی رایانه‌ای ساختند که در آن برنامه نویسان کنترل موجودات نرم افزاری رایانه را در دست گرفتند. هدف این موجودات نرم افزاری رقابت با یکدیگر برای به دست گرفتن کنترل کامپیوتر بود.

آشنایی با انواع بدافزار

بعد از اینکه با معنا و مفهوم بد افزار آشنا شدید باید انواع آن را نیز بخوبی بشناسید تا به درستی بتوانید برای محافظت از وب سایت و دستگاه خود اقدامات و کارهای لازم را انجام دهید.

بد افزار
بد افزار

انواع بد افزار

ویروس های رایانه ای: ویروس رایج‌ترین نوع بد افزار است که می‌تواند خود را اجرا کرده و با آلوده کردن برنامه‌ها یا فایل‌های دیگر منتشر شود. ویژگی ویروس های رایانه ای سرعت بسیار زیاد آنها در تکثیر و پخش شدن می باشند.

کرم ها: یک کرم می‌تواند بدون برنامه میزبان خود تکثیر شود و معمولاً بدون هیچ گونه تعاملی از سوی نویسندگان بدافزار پخش می‌شود.کرم ها تمامی قابلیت های ویروس ها را دارند با این تفاوت که کرمها برخلاف ویروس ها که به فایل ها و عضو های یک کامپیوتر سرایت می کنند، از طریق تبادلات شبکه نیز قابل نفوذ هستند.

تروجان: تروجان ها طوری طراحی شده است که به عنوان یک برنامه نرم افزاری قانونی برای دسترسی به یک سیستم ظاهر شود و جزو ویروس به حساب نمی آیند. اما پس از نصب، تروجان ها می توانند عملکردهای مخرب خود را اجرا کنند و باعث حفره های امنیتی در رایانه شوند.

باج افزار ها: باج افزار سیستم کاربر را آلوده کرده و داده های آن را رمزگذاری می کند. مجرمان سایبری سپس در ازای رمزگشایی داده های سیستم، از قربانی باج می خواهند.

کی‌لاگر Keylogger: کی لاگرها که مانیتورهای سیستم نیز نامیده می شوند، تقریباً هر چیزی که روی صفحه کلیدتتان تایپ میکنید ثبت و ردیابی می کند. که شامل ایمیل‌ها، صفحات وب باز شده، برنامه‌ها، پسووردها و همچنین داده های مهمی مانند اطلاعات حساب بانکی شما می‌شود.

بات یا بکدور (Backdoor/Bot): بکدور به معنای درِ پشتی است. دستوری است که معمولاً توسط برنامه نویس در برنامه‌ای اجرا می‌شود تا امکان دسترسی به کامپیوتر را فراهم سازد، بدون اینکه به کاربر یا برنامه های امنیتی سیستم هشدار دهند.

Adware ها: Adware با هدف نمایش تبلیغات پاپ آپ یا بنری که کاربر را به خرید ترغیب می کند، مرورگر و تاریخچه دانلود کاربر را ردیابی می کند. برای مثال، یک تبلیغ‌کننده ممکن است از کوکی‌ها برای ردیابی صفحات وبی که کاربر بازدید می‌کند استفاده کند تا تبلیغات را بهتر هدف قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *