اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
بیگ دیتا

آشنایی با بیگ دیتا

بیگ دیتا (Big Data) ترکیبی از داده‌های ساخت‌یافته، نیمه ساخت‌یافته و بدون ساختار است که توسط سازمان‌ها جمع‌آوری شده و می‌ توانند به‌منظور ایجاد اطلاعات شفاف استخراج و در پروژه‌ های یاد گیری ماشین، مدل‌ های پیش‌ بینی کننده و دیگر برنامه‌ های تحلیلی پیشرفته مورد استفاده قرار بگیرد.

سیستم‌ هایی که بیگ دیتا ها را پردازش و ذخیره می‌ کنند به یکی از مؤلفه‌ های مشترک معماری مدیریت داده تبدیل می‌ شوند و با ابزار هایی که از کاربرد های تجزیه‌ و تحلیل داده‌ های بزرگ پشتیبانی می‌ کنند ترکیب می‌ شوند. امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با بیگ دیتا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بیگ دیتا چیست؟

بیگ دیتا (Big Data) ترکیبی از داده‌ های ساخت‌ یافته، نیمه ساخت‌ یافته و بدون ساختار است که توسط سازمان‌ ها جمع‌آوری شده و می‌ توانند به‌منظور ایجاد اطلاعات شفاف استخراج و در پروژه‌های یادگیری ماشین، مدل‌های پیش‌بینی کننده و دیگر برنامه‌های تحلیلی پیشرفته مورد استفاده قرار بگیرد.

سیستم‌هایی که بیگ دیتاها را پردازش و ذخیره می‌کنند به یکی از مؤلفه‌های مشترک معماری مدیریت داده تبدیل می‌شوند و با ابزارهایی که از کاربردهای تجزیه‌وتحلیل داده‌های بزرگ پشتیبانی می‌کنند ترکیب می‌شوند. داده‌های کلان اغلب با سه مؤلفه مشخص می‌شوند:

  • حجم زیاد داده در بسیاری از محیط‌ها
  • طیف وسیع و متنوعی از انواع داده‌ها که اغلب در سیستم داده‌های بزرگ ذخیره می‌شوند.
  • سرعتی که در آن بسیاری از داده‌ها تولید، جمع آوری و پردازش می‌شوند.

این سه ویژگی اولین‌ بار در سال 2001 توسط داگ لین، تحلیل‌ گر شرکت Meta Group Inc ارائه شد. Gartner پس از تصاحب Meta Group در سال 2005 محبوبیت آن‌ها را افزایش داد. در حال حاضر چند ویژگی دیگر از جمله صحت، ارزش و تنوع نیز اضافه شده است. اگر چه داده‌ های بزرگ با حجم خاصی از داده تعریف نمی‌ شود، استقرار داده‌ های بزرگ اغلب در اندازه ترابایت، پتابایت و حتی اگزابایت است که در طول زمان تولید و جمع آوری شده است.

دلیل اهمیت بیگ دیتا

اکنون که تا حدودی با ماهیت big data آشنا شدید، لازم است تا دلیل اهمیت آن را نیز برای شما روشن کنیم. شرکت‌ها برای بهبود عملیات، ارائه خدمات بهتر به مشتریان، ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی شخصی و در نهایت هر اقدامی ‌که می‌تواند درآمد و سود شرکت را افزایش دهد در سیستم‌های خود از بیگ دیتا استفاده می‌کنند.

بیگ دیتا
بیگ دیتا

کسب‌ و کارهایی که از بیگ دیتا ها استفاده می‌ کنند نسبت به کسانی که این کار را نمی‌ کنند به‌طور موثری مزیت رقابتی بالقوه‌ای را به‌ دست می‌ آورند؛ چرا که می‌ توانند با سرعت بیش‌ تر و آگاهانه‌ تر تصمیمات مهم را اتخاذ کنند. به‌ عنوان نمونه‌ شرکت‌ هایی که از بیگ دیتا استفاده می‌ کنند می‌ توانند اطلاعات ارزشمندی را در مورد مشتریان به دست آورند که می‌ توانند از آن‌ها برای اصلاح شیوه بازاریابی، تبلیغات خود به‌ منظور افزایش تعامل با مشتری و نرخ تبدیل استفاده کنند.

داده‌ های تاریخی و بلادرنگ را می‌ توان برای ارزیابی رفتار های در حال تغییر مصرف‌ کنندگان یا خریداران استفاده کرد و به کسب‌ و کارها این امکان را می‌ دهد تا قادر به پاسخ‌ گویی به خواسته‌ ها و نیاز های مشتری باشند. همچنین از بیگ‌ دیتا ها در علم پزشکی برای شناسایی علایم بیماری، عوامل خطر زا و برای تشخیص دقیق بیماری‌ ها و شرایط پزشکی بیماران استفاده می‌ شود.

علاوه بر این موارد، ترکیبی از داده‌ های مربوط به سوابق پزشکی الکترونیکی، سایت‌ های رسانه‌ های اجتماعی، وب و منابع دیگر به سازمان‌ های مراقبت‌ های بهداشتی و سازمان‌ های دولتی در به‌ روز نگه‌ داشتن اطلاعات در مورد تهدیدات بیماری‌ های عفونی یا شیوع آن‌ ها کمک می‌ کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *