تاثیر انتقال وب سایت در سئو آن

1402/04/24
18 بازدید

آیا انتقال وب سایت در سئو آن تاثیر گذار است؟

گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که مجبور به انتقال وب سایت خود به یک سرور هاستینگ دیگر می شوید. به عنوان مثال از سرویس دهنده هاست خود رضایت کافی ندارید یا اینکه هاست فعلی شما پاسخ گوی نیازهای سایت شما نیست. در چنین حالتی یکی از نگرانی های صاحبان وب سایت این است که آیا انتقال وب سایت باعث کاهش کیفیت سئو می شود. در مقالات پیشین به عوامل موثر بر سئو وب سایت در ایران هاستینگ 24 پرداختیم.

در مقاله حاضر قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا انتقال وب سایت می تواند باعث کاهش کیفیت سئو سایت شود؟ در ادامه همراه ما باشید.

تاثیر انتقال وب سایت بر سئو

در بسیاری از موارد، انتقال وب سایت به یک سرویس‌دهنده جدید بر موفقیت سئو سایت و استراتژی‌های بلندمدت مدیران وب‌سایت تأثیر می‌گذارد. در واقع این اثرگذاری در پارامترهای متریک مانند ترافیک ارگانیک، تبدیل سرنخ فروش و در نهایت دیده شدن نام برند، خود را نمایان می‌کند. البته افراد امیدوارند که با انتقال وب سایت به یک پلتفرم میزبانی متفاوت، تأثیر مثبتی بر روی سئو سایت و در نهایت دیده شدن آن در موتور جستجو گوگل داشته باشد، اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد.

گاهی اوقات، این فرایند آن‌طور که انتظار می‌رود، عمل نکرده و نتیجه آن افت در صفحات نتایج موتور جستجو گوگل یا SERP است. افت رتبه وب‌سایت در نتایج جستجو گوگل سبب عملکرد ضعیف‌تر و کاهش ترافیک وب‌سایت می‌شود. حتی ممکن است در برخی موارد، تغییر به یک پلتفرم میزبانی جدید، بر تجربه کاربر سایت نیز تأثیر منفی بگذارد.

به‌طورکلی دلایل مختلفی سبب می‌شوند تا تغییر میزبان سایت بر سئو سایت شما و رتبه‌بندی گوگل تأثیر بگذارد. مشکلات وب‌سایت در صورت انتقال به پلتفرم میزبانی با ویژگی‌های زیر ممکن است افزایش یابد: · پلتفرمی که دارای سرورهای بین‌المللی باشد. · پلتفرمی که خدمات میزبانی با کیفیت پایینی ارائه می‌دهد. · پلتفرمی که برنامه‌های هاستینگ را تنزل می‌دهد. · پلتفرمی که تغییرات ساختاری قابل‌توجهی ایجاد می‌کند.

تغییر سرویس میزبانی سایت از جنبه‌های مختلف بر سایت تأثیرگذار خواهد بود که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم:

تأثیر سرعت وب‌سایت در هنگام تغییر پلتفرم میزبان

یکی از نکاتی که باعث افت کیفیت سئو هنگام انتقال وب سایت می شود، پایین آمدن سرعت وب سایت است. الگوریتم گوگل وب‌سایت‌هایی که سرعت بارگذاری بالاتری دارند، ترجیح داده و از طرف دیگر نیز کاربران به وب‌سایت‌هایی که سرعت پاسخگویی بالایی دارند، جذب می‌شوند. در نتیجه بهتر است در هنگام تغییر میزبان وب، سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت را در نظر داشته باشید. چراکه لزوماً شرکت‌های محبوب هاستینگ سئو، وب‌سایت‌هایی با سرعت بارگیری بالا ارائه نمی‌دهند.

این امر به این دلیل است که اساساً افزایش تعداد کاربران سرعت بارگذاری وب‌سایت را کاهش داده و ازآنجایی‌که هاست محبوب سئو کاربران زیادی دارد، احتمالاً سرعت بارگذاری پایینی داشته باشد. برای درک این موضوع فرض کنید که سرعت بارگذاری وب‌سایت شما بالاتر از استانداردهای عملکردی مربوط به پلتفرم میزبانی جدید باشد. در این شرایط میزبان جدید وب‌سایت، سرعت بارگذاری صفحه وب شما را کاهش داده و به‌این‌ترتیب نتیجه رتبه گوگل وب‌سایت نیز کاهش می‌یابد.

Downtime وب‌سایت در هنگام تغییر پلتفرم میزبان

درصورتی‌که سرورهای جدید وب‌سایت در کشور وب‌سایت قرار نداشته باشد، ترافیک وب‌سایت شما از دست خواهد رفت. علاوه بر این، برای بهبود وضعیت وب‌سایت خود به خدمات میزبانی با کیفیت بالایی نیاز خواهید داشت. به‌عنوان‌مثال، درصورتی‌که سرورهای میزبانی سایت شما بیش از اندازه شلوغ باشند، وب‌سایت شما با زمان‌های Downtime بیشتری مواجه شده و بر رتبه‌بندی سئو سایت نیز اثر منفی می‌گذارد.

انتقال وب سایت
انتقال وب سایت

برای جلوگیری از این امر، بهتر است تا زمان انتشار کامل DNS، وب‌سایت خود را روی هاست قدیمی همراه با یک نسخه تکراری از وب‌سایت در میزبان جدید اجرا کنید. پس از انتشار DNS، این امکان فراهم است تا وب‌سایت شما به طور کامل به میزبان جدید منتقل شود.

تأثیر ساختار وب‌سایت در هنگام انتقال وب سایت

ممکن است هنگام انتقال وب سایت، تغییرات ساختاری قابل‌توجهی را در وب‌سایت شما ایجاد شود. در این موارد، به احتمال زیاد خزنده‌های وب (web crawlers) سایت تأسیس شده شما را با یک سایت جدید اشتباه خواهند گرفت. از همین جهت، طبق توصیه کارشناسان بهتر است یک نسخه تکراری از وب‌سایت اصلی خود داشته باشید، چراکه خزنده‌های گوگل، با در نظر گرفتن ساختار وب‌سایت، بر اساس داده‌های به دست آمده، سایت مذکور را رتبه‌بندی می‌کنند.

در واقع خزنده‌های وب به ربات‌هایی گفته می‌شود که نمایه‌سازی وب یا تجزیه‌ و تحلیل کلمات کلیدی را در میان وب‌ سایت‌ های مختلف انجام داده و در نهایت به تعیین ارتباط سایت و رتبه‌ بندی آن در بین نتایج موتور های جستجو کمک می‌ کنند. اگر سایت شما توسط این ربات‌ ها به‌ عنوان سایت جدید شناخته شود، فعالیت‌های مربوط به سئو سایت و تحقیقات انجام شده در خصوص کلمات کلیدی در سایت شما به کلی نادیده گرفته شده و حذف می‌ شوند.

تأثیر کیفیت سرور در هنگام انتقال وب سایت، کیفیت سرور آن باید به طور کامل ارزیابی شود. همان‌ طور که در بالا نیز اشاره شد، اگر سرور بیش از حد شلوغ بوده و سایت جدید بر روی یک سرور اشتراکی میزبانی شود، بر عملکرد وب‌ سایت در SERP تأثیر منفی خواهد داشت.

سخن پایانی

فرقی نمی کند به چه دلیل قصد انتقال وب سایت خود به یک هاست جدید را دارید، در هر صورت باید در هنگام انتقال وب سایت خود مراقبت کنید که با رعایت برخی از نکات تلاش هایی که برای سئو وب سایت خود کرده اید از بین نرود. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات