تاثیر محتوا بر سئو سایت: بخش اول

1402/05/22
16 بازدید

تاثیر محتوا بر سئو سایت تا چه اندازه مهم است؟

تاثیر محتوا بر سئو سایت بسیار مهم است. در واقع اهمیت این موضوع به قدری مهم است که به هیچ عنوان نمی توان تاثیر محتوا بر سئو سایت را نادیده گرفت. امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا تاثیر محتوا بر سئو سایت را از لحاظ تعداد و کیفیت مطالب مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم صاحب یک سایت هستید و به دنبال بهبود سئو سایت و پیشرفت سایت هستید با ما در ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

تاثیر محتوا بر سئو سایت

اگر بخواهیم کمی عمیق به موضوع نگاه کنیم، قبل از پاسخ به سوالی که مطرح شده است، باید فلسفه سئو را بدانیم. البته نه همه اش را ! سئو در واقع به تعبیری “نشان دادن صفحات بهتر و با کیفیت تر و مرتبط تر از در رتبه های بالاتر توسط موتور های جستجو” است. اما بیایید کمی اصولی به این سوال فکر کنیم و آن را نقد کنیم.

فرض کنید فرد متخصص و با دانش بسیار زیادی، مطلبی در سایتش منتشر می کند درباره “چگونه یک سرور لینوکس را کانفیگ کنیم؟”. او از تمام دانش فنی خود در این پست استفاده می کند و مطالبی را می نویسد که در هیچ جای دیگری نیست. اما آیا آن صفحه در جستجوی کلمات کلیدی هدف، حتما بالاتر از بقیه سایت ها می آید؟ به عبارت دیگر، آیا نوشته شدن یک محتوای علمی بی نظیر، می تواند باعث شود که گوگل بفهمد این محتوا بهتر است و آن را باید بالاتر نشان دهد؟ آیا گوگل مطالبی که می خواند درک می کند؟

پاسخ به سوالات بالا “خیر” است. گوگل برای خود معیار هایی را تعریف می کند که به کمک آن ها به صورت ماشینی و فرمولی کیفیت و “ارزش” هر صفحه و محتوا از سایت شما را می سنجد. این فرمول در واقع همان الگوریتم گوگل است.

در واقع گوگل هیچ دید علمی یا منطقی نسبت به محتوای سایت شما ندارد. اما بارها شنیده شده که گوگل درباره “کیفیت محتوا” صحبت کرده. این را چگونه می توان توجیه کرد؟ پاسخ ساده است. گوگل دوست دارد با این کار، فضای اینترنت را بهتر کند. در واقع وب مستر ها باید باور داشته باشند که تولید محتوای خوب، تاثیر مستقیمی بر سئو سایت آن ها دارد.

تاثیر محتوا بر سئو سایت
تاثیر محتوا بر سئو سایت

محتوای با کیفیت، تنها توسط یک ذهن متفکر ( در واقع انسان ) قابل تشخیص است. گوگل نمی تواند محتوای سایت را از نظر علمی بررسی کند، ایرادات فنی آن را بفهمد و تقریبا هیچ نظری درباره درست یا غلط بودن محتوا ندارد. مورد یک که کاملا واضح و قابل پیشبینی است. اما مورد دوم، جای فکر دارد. وقتی گوگل نمی فهمد که ما چه می نویسیم، چه لزومی دارد که محتوای خوب تولید کنیم؟ پاسخ: این اشتباه را نکنید ! تعدادی از بخش های فرمول یا همان الگوریتم گوگل برای تشخیص کیفیت محتوا، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، ساخته شده اند.

تاثیر محتوا بر سئو سایت از منظر کیفیت محتوای تولید شده

همانطور که گفته شد، محتوای خوب را فقط با قضاوت و با استفاده از هوش حقیقی می توان دریافت کرد. حتی همین قضاوت ها و نظرات هم درباره کیفیت محتوا می تواند متفاوت باشد. ( پس شک نکنید که گوگل هم مثل نقل و نبات در ارزش دهی به محتوای سایت اشتباه می کند. ) بسیاری از این موارد به شکل کامل، بخشی از سئو داخلی را تشکیل می دهند.

1- طول محتوا و تعداد کلمات متن

یک محتوای خوب و به اصطلاح به درد بخور، نمی تواند کوتاه باشد. یک محتوای خوب نمی تواند خیلی کوتاه باشد. بگذارید اصلاح کنم. اگر محتوای خوبی دارید، آن را طولانی و با پر و بال بنویسید. اگر این کار را نکنید، هر چند محتوای خوبی داشته باشید، شانس موفق شدن را از آن می گیرید. همچنین با طولانی کردن محتوا، احتمال موفقیت بیشتر و پوشش بیشتر کلمات کلیدی و انواع آن را خواهید داشت. در نتیجه سئو داخلی رو بهتر و کامل تر می توانید انجام دهید.

2- تعداد لینک ها ( بک لینک )

هرچند اولین چیزی که به ذهن همه می رسد این است که “چه کسی دیگر در این دوره و زمانه به مطالب خوب سایت های دیگر لینک می دهد؟” پاسخ این است که متاسفانه در بین وب مستر های ایران، این رسم کاملا نابود شده و لینک دادن خارجی به سایت دیگر نوعی افت، ناتوانی و ذلت تلقی می شود. اما با نوشتن یک محتوای خوب، باز هم احتمال بیشتری دارد که لینک برای آن ایجاد شود.

سخن پایانی

در مقاله حاضر به تاثیر محتوا بر سئو سایت پرداختیم و برخی از عواملی که گوگل با استفاده از آن می تواند کیفیت محتوای شما را بررسی کند معرفی کردم. در مقالات بعدی عوامل دیگری که بر تاثیر محتوا بر سئو سایت اثر گذار هستند را معرفی خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات