اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
تفاوت وب سایت و وبلاگ

تفاوت وب سایت و وبلاگ چیست؟

تفاوت وب سایت و وبلاگ چیزی است که بسیاری از کاربران به دنبال پیدا کردن آن هستند. در واقع پیش از اینکه شما اقدام به راه اندازی وب سایت یا وبلاگ نمایید باید تفاوت وب سایت و وبلاگ را بدانید تا بتوانید به درستی انتخاب کنید که کدام گزینه برای کار شما مناسب است. در مقاله حاضر قصد داریم تا شما را با تفاوت وب سایت و وبلاگ بیشتر آشنا کنیم. با ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

اصلی ترین تفاوت وب سایت و وبلاگ

برای پیدا کردن تفاوت وب سایت و وبلاگ در ابتدا باید با هر یک به صورت جداگانه اشنا شویم. سایت وب، مجموعه ی از صفحات مرتبط به یکدیگر است که انبوهی از اطلاعات را در قالب متن، تصویر، صدا، و فیلم در اختیار بیننده قرار می دهد. وب سایت، مکان حضور هر شخص یا شرکت در شبکه اینترنت است. یک وب سایت می تواند علاوه بر ایجاد ارتباط و معرفی دارنده سایت، امکان اطلاع رسانی بروز، بازاریابی و معرفی بین المللی را نیز فراهم آورد. وب سایت شما می تواند محلی برای تجارت شما باشد یا عرضه محصولات شما .

وبلاگ چیست؟

وبلاگ (weblog) ترکیبی است از دو کلمه web به معنای شبکه جهانی و log (به معنای گزارش روزانه یا روز نوشت) است که یک صفحه شخصی یا گروهی می باشد که بصورت روزانه یا چند وقت یکبار با مطالب جدید بروز می شود . وبلاگ با اینکه پدیده ای نوظهور در اینترنت می باشد ولی انقلابی در عرصه اینترنت بپا نموده است که این به دلیل خصوصیت هایی است یک وبلاگ دارد که از همه مهمتر رایگان بودن آن است و همچنین کار با آن بسیار ساده و راحت می باشد و احتیاج به تخصص و دانش خاصی ندارد برای همین هر روز افراد بیشتری را می بینید که وبلاگ نوسی روی می آورند.

استقبال از وبلاگ در بین ایرانیان و فارسی زبانان بسیار گسترده بوده که بخشی از این وبلاگ ها به خاطرات شخصی و اتفاقات روزانه افراد می پردازد و بعضی دیگر نیز بصورت تخصصی و در زمینه خاص و تخصص خود مطلب می نویسند وهمچنین خوانندگان این مطالب نظراتشان را در آن خصوص می دهند که به جذابیت های وبلاگ افزوده است.

شما هم اگر می خواهید یک صفحه شخصی داشته باشید دست بکار شوید و در یکی از سرویس دهندگان وبلاگ ثبت نام کنید. سایتهایی هستند که با عضویت در آنها می توانید پروفایل ساخته و آلبوم عکس داشته باشید و یا وبلاگ داشته باشید . سایتهایی هستند که شما می توانید دوستان دیگر بیابید و با آنها در ارتباط باشید و شبکه دوستی بر قرار کنید . این سایتها سرویس بلاگ هم می دهند .

تفاوت وب سایت و وبلاگ

در نگاه اول، وب‌سایت و وبلاگ شبیه هم به نظر می‌رسند، اما دقیق‌تر که می‌شویم تفاوت‌های زیادی را بین این دو می‌بینیم. وب سایت “جایگاهی در اینترنت است که در آن می‌توان اطلاعاتی را در مورد سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد به دست آورد” و وبلاگ ” وب سایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به موضوع یا موضوعات گوناگون است”. Npco.net پذیرفتن این تعریف‌ها می‌تواند شروعی برای مقایسه این دو باشد؛ بدین منظور، ابتدا به مشابهت‌ ها و سپس به تفاوت‌ ها می‌ پردازم:

شباهت های وب‌سایت و وبلاگ:

پیش از دانستن تفاوت وب سایت و وبلاگ می خواهیم به تشابهات این دو بپردازیم. هر دو جایگاهی در فضای سایبری(Cyberspace) هستند و URL منحصر به فردی دارند. هر دو برای انتشار اطلاعات و داده‌ ها در فضای سایبری به کار می‌ روند. محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع‌رسانی دارند. وبلاگ هم نوعی وب‌ سایت است. هر دو را می توان به جای هم استفاده کرد ( اما پیشنهاد نمی شود )

تفاوت‌ وب سایت و وبلاگ:

در مورد تفاوت وب سایت و وبلاگ می توان نکات زیادی را ارئه کرد. وب سایت‌ها عمدتا رسمی هستند، اما وبلاگ‌ها عمدتا (یا به کلی) شخصی‌اند. به روز کردن وب سایت‌ها نسبت به وبلاگ‌ها، نیازمند وقت بیشتری است. وب‌ سایت‌ ها از نظر طراحی ساختار پیچیده‌ای دارند، در حالی که وبلاگ‌ها ساده‌ ترند. مثل لباس رسمی و راحتی می‌مانند. وب‌سایت ها به موضوعات خاصی می‌پردازند، در حالی‌که وبلاگ‌ها تمام وقایع ریز و درشت زندگی را پوشش می‌دهند. گفتمان حاکم بر وب سایت‌ها رسمی است، ولی وبلاگ‌ها گفتمانی غیر رسمی دارند. وب سایت ها معمولا ارتباط یک سویه و وبلاگ‌ها عمدتا ارتباط دو سویه ( کامنت گذاری) با بازدید کنندگان برقرار می کنند.

تفاوت وب سایت و وبلاگ
تفاوت وب سایت و وبلاگ

وب سایت‌ها برای مالکانشان هزینه‌ی اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر وبلاگ‌ها برای بلاگرها رایگان هستند و از سرویس رایگان یک سرویس دهنده استفاده می کنند. در وب سایت‌ها می‌توان صحبت از محدودیت و سانسور کرد، در حالی که وبلاگ‌ها از این نظر بسیار آزاد تردند. وب سایت‌ها گرایش به سکون و نظم و وبلاگ‌ها گرایش به پویایی و بی‌نظمی دارند. وب سایت ها حال و هوای مدرن و وبلاگ‌ها حال و هوای پست مدرن دارند. راه اندازی وب سایت‌ها نسبت به وبلاگ‌ها به زمان بیشتری احتیاج دارد.

وب سایت‌ها نمود عقلانیت و وبلاگ‌ها نمود احساس‌اند. به روز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات جدید و در وبلاگ به صورت تولید محتوا صورت می‌گیرد. در وب سایت ها معمولا اطلاعات به روز رسانی، ثبت نمی شود. در وبلاگ‌ها ثبت اطلاعات به روز رسانی اهمیت ویژه‌ای دارد. به روز رسانی وب سایت‌ها مخصوص افراد حرفه‌ای است، در حالی که بلاگرها بدون دانش فنی وبلاگ‌های خود را به روز می‌کنند ( بسیار راحتتر از سایت هایی حتی دارای CMS ).

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردید نکات زیادی را می توان در رابطه با تفاوت وب سایت و وبلاگ ارائه نمود. به صورت کلی وب سایت ها فضای رسمی تری نسبت به وبلاگ ها هستند. امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *