اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
جیرا چیست؟

جیرا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

جیرا چیست؟ جیرا یک ابزار مدیریت پروژه محبوب است که توسط Atlassian یک شرکت استرالیایی متخصص در ابزارهای توسعه نرم افزار طراحی شده است. هدف از طراحی و توسعه جیرا کمک به تیم‌های بزرگ و کوچک است تا پروژه‌های خود را به طور موثرتری مدیریت کنند. جیرا با ارائه طیف وسیعی از ویژگی‌ها و ابزارهای مختلف از همکاری گرفته تا پیگیری وظایف، گزارش‌دهی و مدیریت گردش کار را پشتیبانی می‌کنند، به این هدف می‌رسد.

جیرا امکان نصب بر روی سرور مجازی و ویندوز را دارد. این نرم افزار به ویژه برای تیم‌های توسعه نرم افزار مناسب است، اما می‌توان از آن برای انواع دیگر پروژه‌ها نیز استفاده کرد. در مقاله امروز قصد داریم تا به سوال جیرا چیست پاسخ دهیم. در ادامه با ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 و در مقاله جیرا چیست همراه باشید.

جیرا چیست؟

جیرا یک ابزار مدیریت پروژه همه کاره است که می‌تواند برای مدیریت وظایف، پروژه‌ها و گردش کار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در درجه اول در توسعه نرم افزار استفاده می‌شود، اما می‌توان از آن برای انواع دیگر پروژه‌ها نیز استفاده کرد. جیرا طیف وسیعی از ویژگی‌ها و ابزارهای کاربردی دیگر را ارائه می‌دهد و به این ترتیب به تیم‌های کاری اجازه می‌دهد کارآمدتر و به صورت مشارکتی کار کنند.

رابط جیرا کاربر پسند و قابل تنظیم است و به کاربران اجازه طراحی داشبوردهای شخصی سازی شده را می‌دهد تا به این ترتیب اطلاعاتی را که بیشترین ارتباط را با نیازهای تیمی‌هایشان دارد به نمایش بگذارد. جیرا همچنین قابلیت نصب و استفاده بر روی تلفن همراه را دارد، بنابراین به کاربران امکان می‌دهد تا از هر نقطه‌ای حتی از طریق موبایل به پروژه‌ها و وظایف خود دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر جیرا از سه جزء اصلی تشکیل می‌شود:

  • Jira Core یا هسته اصلی جیرا: پلتفرم اصلی مدیریت پروژه جیرا
  • نرم‌افزار جیرا: همه عملکردهای Jira Core را ارائه می‌کند، اما شامل یک عملکرد Agile اضافی نیز می‌شود.
  • میز خدمات یا سرویس جیرا: برای متخصصان فناوری اطلاعات یا سایر انواع میز خدمات در نظر گرفته شده است. در بخش‌های بعدی بیش‌تر در خصوص پکیج‌های قابل ارائه توسط جیرا صحبت خواهیم کرد.

ویژگی‌های اصلی جیرا چیست؟

در ادامه مقاله جیرا چیست به بررسی ویژگی های آن می پردازیم. برخی از ویژگی‌های کلیدی جیرا که باعث محبوبیت این نرم افزار مدیریت پروژه شده‌اند عبارتند از:

پیگیری وظایف سیستم

ردیابی مشکلات جیرا به کاربران اجازه می‌دهد تا مسائل و وظایف را در طول چرخه عمر پروژه ایجاد، تخصیص و پیگیری کنند. کاربران همچنین می‌توانند گردش‌های کاری را سفارشی کنند و انواع مسائل را متناسب با نیازهای خاص خود ایجاد کنند.

داشبوردهای قابل تنظیم

رابط جیرا قابل تنظیم است، به این معنی که به کاربران این امکان را می‌دهد تا داشبورد‌هایی از اطلاعاتی که بیشترین ارتباط را با نیازهای تیمشان دارد به نمایش بگذارد. کاربران می‌توانند ابزارهایی مانند نمودارها، فیلترها و گزارش‌ها را به داشبورد خود اضافه کنند.

پشتیبانی از روش‌های چابک

جیرا از متدولوژی‌های چابک مانند Scrum و Kanban که در توسعه نرم افزار از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، پشتیبانی می‌کند. روش‌های چابک به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا با مشارکت بیشتر و به صورت کارآمدتر کار کنند.

قابلیت یکپارچه‌سازی

جیرا طیف گسترده‌ای از ابزارها را با خدمات دیگر، از جمله GitHub، Bitbucket، Confluence و Slack ارائه می‌کند. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا جیرا را با گردش کار و ابزار موجود و مورد نیاز خود متصل کنند.

گزارش و تجزیه و تحلیل

جیرا ابزارهای گزارش دهی و تجزیه و تحلیل قوی ارائه می‌دهد که کاربران می‌توانند با کمک آن‌ها میزان پیشرفت کاری را ردیابی کرده، ایرادات را شناسایی کنند و مبتنی بر داده تصمیمات مورد نیاز را بگیرند. علاوه بر این با کمک قابلیت تجزیه و تحلیل جیرا کاربران می‌توانند گزارش ها و داشبوردهای سفارشی ایجاد کنند و معیارهایی مانند زمان چرخه، نمودارهای کار و سرعت را ردیابی کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص توزیع‌های لینوکس لینک مقاله را لمس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *