حافظه کش چیست و چه کاربردی دارد؟

1402/05/28
7 بازدید

آشنایی با نحوه مدیریت حافظه کش

گشت و گذار در دنیای وب باعث می شود تا کلماتی را مانند حافظه کش را حتما شنیده باشید. حافظه کش نقش بسیار مهمی در بارگزاری سریع تر وب سایت ها در دنیای اینترنت دارد. در واقع این حافظه بخش هایی از وب سایت ها را دانلود می کند تا در دفعات بعدی که شما قصد بازدید از آن وب سایت را داشتید با سرعت بالاتری بتوانید وارد آن شوید. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با نحوه مدیریت حافظه کش آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه مدیریت حافظه کش

حافظه کش مرورگر فرآیندی است که در آن یک مرورگر منابع وب سایت را ذخیره می‌کند تا آنها را در طول درخواست بعدی مشتری به سرعت بارگیری کند. هنگامی که شخصی برای اولین بار از وب سایت شما بازدید می‌کند، مرورگر وب باید تک تک فایل‌ها را درخواست و دانلود کند تا صفحه موردنظر شما ارائه شود. به عنوان مثال، وقتی یک صفحه از وب را با یک تصویر پس زمینه بارگیری کنید، تصویر در کش مرورگر شما ذخیره می‌شود. در بازدید بعد، متوجه می‌شوید که صفحه سریعتر بارگذاری می‌شود و تاخیر کاهش می‌یابد، زیرا مرورگر مجدد تصویر را از وب سرور درخواست نمی‌کند و از فایل‌های محلی بارگیری می‌کند.

به همین دلیل است که شما معمولاً «leverage browser caching» را به عنوان یک توصیه رایج در ابزارهایی مانند GTmetrix و Pingdom مشاهده می‌کنید. برای فعال کردن کش مرورگر، باید وب سرور خود را به گونه‌ای پیکربندی کنید که به مرورگرهای بازدیدکننده بگوید چه نوع فایل‌هایی را ذخیره کنند و چه مدت آنها را قبل از بارگیری مجدد ذخیره کنند.

مدیریت حافظه کش
مدیریت حافظه کش

به عنوان مثال، می‌توانید سرور خود را طوری پیکربندی کنید که فایل‌های JPEG را برای یک سال و فایل‌های PNG را فقط برای یک ماه ذخیره کند. یک چارچوب زمانی مشخص وجود دارد که به عنوان Time to Live (TTL) شناخته می‌شود و پس از آن منبع ذخیره شده در فایل‌های محلی منقضی می‌شود.

اگر صفحه را پس از انقضای TTL بارگیری کنید، مرورگر باید درخواست دیگری را به وب سرور ارسال کند و یک نسخه جدید از منبع را دریافت کند. TTL برای هر مرورگر و سرور در هدرهای HTTP مشخص شده است. اساسا، شما تاریخ انقضا را برای مدت زمانی که مرورگرهای بازدیدکنندگان باید محتوای خاصی را ذخیره کنند، تنظیم می‌کنید. دلیل تنظیم تاریخ انقضا این است که مطمئن شوید بازدیدکنندگان شما همچنان جدیدترین نسخه صفحه شما را دریافت می‌کنند. با تعیین تاریخ انقضا، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان به‌طور دوره‌ای منابع مربوطه را دوباره دانلود می‌کنند تا از یک تجربه به‌روز اطمینان حاصل کنند.

هدر کنترل حافظه کش چیست؟

Cache-Control یک هدر HTTP است که برای کنترل کش کردن محتوا در HTTP استفاده می‌شود. این هدر کنترل می‌کند که برنامه‌ها و مرورگرها نحوه استفاده از حافظه کش محتوا را تنظیم کنند. با استفاده از این هدر، سرور می‌تواند دستورات کش را برای مرورگر و سرورهای واسط تعیین کند. در واقع هدرهای کنترل کش، شامل اطلاعاتی در مورد هر عملی که باید با حافظه نهان انجام شود مانند نحوه ذخیره سازی، زمان ذخیره سازی و… می‌باشد. آنها اساساً دستورالعمل‌هایی هستند که از جفت‌های کلید-مقدار جدا شده توسط دو نقطه تشکیل شده‌اند. “کلید” چیزی است که در سمت چپ کولون (:) ظاهر می‌شود و در این مورد همیشه کنترل کش است.

مقدار هدر در سمت راست کولون ظاهر می‌شود. برای مثال، «Cache Control : max-age» یکی از این دستورالعمل‌ها است. دستورالعمل‌های کنترل حافظه پنهان در صورتی که توسط کلاینت در درخواست HTTP استفاده شوند، دستورالعمل‌های درخواستی در نظر گرفته می‌شوند و اگر توسط سرور در پاسخ HTTP استفاده شوند، دستورالعمل‌های پاسخی محسوب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات