دامنه Edu چیست؟

1402/07/11
24 بازدید

آشنایی با دامنه Edu

دامنه Edu یک دامنه سطح بالا یا اصطلاحا TLD است که موسسه‌های آموزشی عالی در آمریکا از آن استفاده می‌کنند. دامنه .edu یکی از هفت دامنه سطح بالای عمومی است که در سال ۱۹۸۵ ایجاد شد و توسط یک سازمان غیرانتفاعی به اسم Educause که هدف آن ترویج استفاده از فناوری اطلاعات در آموزش عالی است، مدیریت می‌شود.

امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با دامنه Edu آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه دامنه Edu

دامنه Edu در ژانویه سال ۱۹۸۵ به عنوان یکی از اولین دامنه‌های سطح بالا (TLD) معرفی شد. این پسوند دامنه در ابتدا برای موسسات آموزشی در ایالات متحده از جمله مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده بود. دامنه‌ی Edu در ابتدا توسط یک مرکز تحقیقاتی (ISI) در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) مدیریت می‌شد.

با این حال، این پسوند دامنه در سال ۲۰۰۱ به یک سازمان غیرانتفاعی به اسم Educause انتقال داده شد که به عنوان نماینده بیش از ۲۰۰۰ کالج، دانشگاه و سایر سازمان‌های آموزشی فعالیت می‌کند. امروزه دامنه .edu در سراسر دنیا به عنوان نماد برتری و اعتبار مراکز دانشگاهی شناخته می‌شود و برخی از معتبرترین و برترین دانشگاه‌های دنیا از جمله هاروارد، استنفورد و MIT از آن استفاده می‌کنند.

در واقع، مراکز دانشگاهی و آموزشی با خرید این دامنه می‌توانند اعتبار بالای خود را نشان دهند. به همین دلیل تقاضای مراکز آموزشی برای خرید دامنه‌ی edu بسیار بالا است.

معیارهای واجد شرایط بودن برای دامنه Edu

ثبت و خرید دامنه‌ی edu برای همه امکان‌پذیر نیست. در واقع، برای ثبت و خرید این پسوند باید معیارهایی که توسط سازمان Educause تعیین شده‌اند را در اختیار داشته باشید. بدین ترتیب، برای تمدید دامنه .edu نیز واجد شرایط خواهید بود. هدف از تعیین این معیارها، این بوده که اطمینان حاصل شود فقط موسسه‌های آموزشی معتبر و قانونی می‌توانند حق ثبت و تمدید دامنه‌ی edu را داشته باشند.

برای اینکه واجد شرایط خرید یا تمدید این پسوند .edu باید شرایط زیر را در اختیار داشته باشید:

اعتبارسنجی: در وهله اول باید یک موسسه آموزشی معتبر داشته باشید. در واقع برای ثبت دامنه، اعتبار موسسه شما باید توسط یک آژانس اعتباربخشی که مورد تایید وزارت آموزش ایالات متحده هست، تایید شود. این موضوع، بدان معناست که موسسه آموزشی شما باید الزامات تضمین کیفیت و یکسری استانداردهای آکادمیک خاص را در اختیار داشته باشد.

صلاحیت اعطای مدرک: دوما، موسسه شما باید یک مرجع اعطای مدرک باشد. بدین معنی که باید اختیار اعطای مدارک آموزشی عالی داشته باشد. این مدارک شامل مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

وضعیت غیرانتفاعی: سومین معیار واجد شرایط بودن برای خرید و ثبت دامنه با پسوند .edu این است که موسسه شما باید به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی فعالیت کند. این بدان معناست که موسسه شما نباید به نفع یک فرد یا گروه خصوصی اداره شود.

حضور فیزیکی: موسسه آموزشی شما باید در ایالات متحده آمریکا واقع شده باشد. در صورتی که موسسه آموزشی شما دارای معیارهای فوق باشد، می‌توانید از طریق انجمن Educause برای ثبت دامنه .edu اقدام کنید.

مزایای استفاده از دامنه Edu

استفاده از دامنه Edu چند مزیت برای موسسه آموزشی شما دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

کسب اعتبار: یک پسوند دامنه معتبر نظیر .edu در سراسر دنیا شناخته شده و معتبر است و در این مورد به‌خصوص، می‌تواند به عنوان نماد برتری و اعتبار موسسه آموزشی شما شناخته شود. خرید چنین دامنه معتبری، می‌تواند به ایجاد اعتبار و اعتماد برای موسسه آموزشی شما بین دانشجویان، اساتید و سایر ذینفعان کمک موثری کند.

کسب رتبه بهتر در موتورهای جست و جو: با توجه به اینکه پسوند .edu به عنوان یک دامنه سطح بالا شناخته می‌شود، می‌تواند در بهبود رتبه موسسه آموزشی شما در موتورهای جست و جو کمک کند. این امر می‌تواند باعث جذب بازدیدکنندگان بیشتر به وبسایت شما و افزایش بازدید آنلاین آن شود.

جذب مخاطبان هدف‌مندتر: پسوند .edu در درجه اول، توسط موسسات آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این معنی که وبسایت شما احتمالا به شکل هدف‌مندتری مخاطبان خود را جذب می‌کند. این مخاطبین می‌توانند شامل دانشجویان، اساتید و سایر ذینفعان مرتبط با آموزش باشند.

امنیت پیشرفته: سازمان Educause از همه کسانی که پسوند .edu را برای موسسه آموزشی خود انتخاب و ثبت می‌کنند، می‌خواهد از استانداردهای امنیتی خاصی پیروی کنند. این استانداردهای امنیتی، شامل استفاده از رمزهای عبور امن و به‌روزرسانی‌های امنیتی منظم می‌شوند. این امر می‌تواند به افزایش امنیت وب سایت شما و محافظت از اطلاعات حساس آن کمک بسیار بزرگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات