در صورت هک شدن اکانت ایمیل خود چه اقداماتی باید انجام دهید؟

1402/08/30
19 بازدید

هک شدن اکانت ایمیل

هک شدن اکانت ایمیل یک اتفاق خطرناک است که حتما باید مراقب آن باشید.شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که پس از هک شدن اکانت ایمیل باید چه کار کرد؟ هکرها معمولا اکانت ایمیل را هک می‌کنند تا بتوانند به دیگران ایمیل اسپم بفرستند. اما این هکرها همیشه از خود اثر جرم باقی می‌گذارند. همین موضوع باعث می‌شود که همیشه راهی برای خلاص شدن از دست آن‌ها وجود داشته باشد. اولین نشانه هک شدن اکانت ایمیل تقریبا همیشه یکسان است.

اولین نشانه هک شدن اکانت ایمیل دریافت ایمیل های تبلیغاتی از جانب شماست. معمولا دوستان و مخاطبان تجاری شما از دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی شما شکایت می کنند. تعداد زیادی اعلان به صندوق ورودی شما فرستاده می شود و اعلام می کند که شما نمی توانید ایمیل های خود را تحویل بگیرید.

در ادامه نیز بیان می کند که علت این امر اشتباه بودن آدرس دریافت کننده است. البته ممکن است که پیغامی از ارائه دهنده ایمیل خود دریافت کنید. این ایمیل به شما می‌گوید شخص دیگری اطلاعات ایمیل شما را تغییر داده است. در این صورت زنگ خطر هک شدن اکانت ایمیل به صدا در می‌آید و شما متوجه هک شدن اکانت ایمیل خود می شوید.

در مقاله حاضر می خواهیم بدانیم در صورت هک شدن اکانت ایمیل باید چه کار کنیم؟ با ما در ایران هاستینگ 24 همراه باشید تا شما را با کارهایی که بعد از هک شدن اکانت ایمیل لازم است انجام دهید آشنا کنیم.

در صورت هک اکانت ایمیل باید چی کار کنم؟

در صورت هک اکانت ایمیل می توانید یک سری کارها را انجام دهید. در ابتدا باید رایانه ی خود را اسکن کنید تا از وجود ویروس باخبر شوید. در این مرحله اسکن عمیق یا اسکن هارد دیسک خود را با نرم افزار آنتی ویروس انجام دهید. با ورود به محیط ویندوز و با دوبار کلیک روی نماد Defender می توانید دستور مربوطه برای اسکن را پیدا کنید. در ادامه گزینه های Full scan و Scan nowرا انتخاب کنید. علاوه بر آن، باید پورت‌های USB رایانه شخصی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا دستگاه وصل شده متعلق به شماست یا خیر. هشدار: Keylogger ها بسیار کوچک و شبیه به پلاگین هستند.

در صورتی که اسکنر ویروس چیزی پیدا نکند و کی‌لاگر نیز به دستگاه شما متصل نباشد، به احتمال زیاد رمز عبور ایمیل شما هک شده است. در بیشتر موارد، هکرها از رمز عبوری استفاده می کنند که در زیر آدرس ایمیل شما در دارک نت ظاهر می شود. مجموعه عظیمی از آدرس ها و رمزهای عبور وجود دارد که توسط هکر ها در نتیجه درز اطلاعات شرکت ها یا خدمات آنلاین، جمع آوری شده اند.

همان طور که می دانید مردم زیادی از رمز عبور یکسانی برای ورود به فروشگاه های آنلاین، خدمات استریم، وب سایت شرکت ها و حتی اکانت های ایمیل خود استفاده می کنند. همین مساله سبب می شود که هکر ها آدرس ایمیل و رمز عبوری که در دارک نت وجود دارد را تست کنند. اگر از یک رمز عبور برای سرویس های مختلف استفاده می کنید، باید آن را در اسرع وقت تغییر دهید. برای هر سرویس یک رمز عبور متفاوت تعیین کنید تا از این حملات در امان باشید.

رمز های عبور خود را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید یا اینکه آن ها را در یک پایگاه داده برای رمز های عبور نگهداری کنید. احتمال دیگری که وجود دارد، ضعیف و قابل حدس بودن رمز عبور شما است. این مساله کار هکران را راحت می کند. بنابراین تنها از رمز عبورهای قوی استفاده کنید.

به دوستان و همکارن خود هشدار دهید

هدف هکرها از هک کردن آدرس ایمیل، ارسال ایمیل های اسپم با اکانت های قانونی است. در واقع این روز ها ارائه دهنگان ایمیل، آدرس ایمیل های اسپم را می شناسند. آن ها ایمیل های اسپم را در لیست سیاه قرار می دهند. بنابراین این ایمیل های اسپم به آدرس های قانونی و جدیدی نیاز دارند. آدرس های قدیمی تر بهتر هستند. گیرندگان به فرستنده های این ایمیل ها اعتماد دارند و پیام را می خوانند.

به محض آن که متوجه هک اکانت ایمیل خود می شوید، باید به دوستان، همکاران و شرکای تجاری خود پیامی ارسال کنید. در واقع باید به آنها در مورد ایمیل های اسپم هشدار دهید. علاوه بر آن باید تنظیمات حساب خود را برای اکانت های آنلاین بررسی کنید. دانستن لیست افرادی که به حساب شما دسترسی دارند، نیز مهم است. علاوه بر آن باید ارسال ایمیل خودکار، اعلان های خارج از برنامه، آدرس ایمیل های مسدود شده، دسترسی را دور و فیلتر پیام های دریافتی را نیز بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات