راه های افزایش سرعت وب سایت: بخش اول

1402/04/31
17 بازدید

اصلی ترین راه های افزایش سرعت وب سایت

برای افزایش سرعت وب سایت راه های مختلفی وجود دارد. همان طور که می دانید سرعت بارگیری سایت یکی از موارد بسیار مهم در سئو وب سایت است. فرض کنید شما یک سایت با محتوا بسیار درجه یک دارید. با این وجود سرعت بارگیری سایت شما بسیار پایین است. در چنین حالتی وقتی مخاطب ببینید سایت خیلی دیر لود می شود تحمل نکرده و از سایت شما خارج می شود. بدین ترتیب بدون اینکه محتوای شما دیده شود کاربر از سایت شما خارج خواهد شد. به همین دلیل باید همواره وضعیت سرعت بارگیری وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید.

در مقاله حاضر قصد داریم تا شما را با راه های مختلف افزایش سرعت وب سایت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

راه های افزایش سرعت وب سایت

عملکرد سرور

یکی از راه های افزایش سرعت وب سایت بهبود عملکرد سرور است. مطمئنا سرور ، زیرساخت و سخت افزار استفاده شده برای میزبانی یک سایت یکی از مهمترین پارامترها تاثیر گذار بروی سرعت سایت می باشد.عملکرد ضعیف سرور همیشه سایت شما را کند خواهد کرد. مطمئنا وقتی از یک سرور اشتراکی برای میزبانی سایت خود استفاده کنید، درخواست های سایت شما با سرعت کمتری نسبت به یک سرور اختصاصی باز خواهد شد، زیرا سایت شما در صف پاسخ گویی سرور، به درخواست هایی که به تمام سایت های آن سرور می آید، منتظر خواهد ماند.

مطمئنا وقی سایت شما روی یک سرور (اختصاصی یا شاید حتی مجازی) در کنار تعداد زیادی سایت دیگر میزبانی می شود، عملکرد آن نیز به همان نسبت ضعیف تر و کند تر از میزبانی بروی سرور اختصاصی یا یک سرور مخصوص کانفیگ شده خواهد بود. مشکل بسیار بدتر این است که برای سرورهای اشتراکی از سرور مجازی به جای سرور اختصاصی استفاده شود، در این حالت کارایی و پاسخ گویی به مراتب بدتر و نا امید کننده تر است و با توجه به اینکه مالک سایت نیز از زیر ساخت میزبانی شده بر روی سرور اشتراکی اطلاع ندارد (وشاید به علت هزینه کمتر آن را انتخاب کرده است) ممکن است با مشکلات ، قطعی و کندی ها مکرر مواجه شود.

گاهی نیز در ارائه سرویس اطلاعاتی نا صحیح در پلن های ارائه شده به کاربر داده می شود و با توجه به عدم آگاهی کاربر انتخاب نادرستی انجام میشود. به عنوان مثال در برخی از سرویس های اشتراکی میزان منابع سرور مانند Ram و تعداد core های CPU نیز مشخص شده است که این موضوع به دو علت نمیتواند نمایانگر کیفیت بیشتر باید:

۱- دلیل اول اینکه در صورتی که سیاستی برای تخصیص منابع بروی سرور وجود نداشته باشد عملا این مقادیر و منابع غیرواقعی خواهد بود و هر سایت به میزان نیاز خود از منابع استفاده خواهد کرد( ممکن است کمتر یا حتی بیشتر از منابع عنوان شده) و مشکل بدتر زمانی است که چندین سایت منابع را بشدت درگیر کنند و سایر سایت ها امکان مصرف مشابه و یکسان را نخواهد داشت و سایت کند خواهد شد.

افزایش سرعت وب سایت
افزایش سرعت وب سایت

۲- در صورتی که با ابزار خاص مانند cloudlinux منابع هر سایت را محدود کنند نیز دو حالت رخ خواهد داد، اول اینکه سایت کمتر از آن منابع احتیاج داشته باشد که در صورت عدم وجود محدودیت نیز منابع زیادی مصرف نخواهد کرد و عملا منابع عنوان شده کارایی چندانی ندارد، دوم اینکه سایت نیاز به منابع بیشتری از منابع تخصیص داده شده نیاز داشته باشد که با توجه به محدود بودن منابع امکان استفاده بیشتر وجود ندارد و سایت مجددا کند و با تاخیر خواهد بود.بنابراین باید در صورت انتخاب هاست اشتراکی به این نکات که ممکن است فریبنده نیز باشد دقت کنید تا از مشکلات در آینده جلوگیری کنید. قیمت ارزان سرویس مطمئنا نمی تواند کیفیت آن را تضمین کند.هم چنین موارد دیگری مثل پورت سرور و uplink دیتا سنتر نیز می تواند بروی سرعت انتقال اطلاعات تاثیر گذار باشد، بنابراین استفاده از زیرساخت های قدرتمند و پهنای باند کافی میتواند به بهبود سرعت سایت کمک کند.

تاثیر موقعیت سرور بر افزایش سرعت وب سایت

یکی از موارد تاثیر گذار برای افزایش سرعت وب سایت، موقعیت سرور است. مکان و موقعیت فیزیکی سرور نیز یکی دیگر از عوامل مرتبط با سرعت بازشدن سایت در ارتباط است، وقتی کاربر بروی یک لینک کلیک می کند اطلاعات به سرور میزبان اطلاعات ارسال و از آن دریافت می شود. بنابراین مکان سرور به هر میزان دورتر از کاربر نهایی باشد، باز شدن سایت نیز با سرعت کمتری انجام می شود. تکنولوژی های جدیدی مانند CDN و cluster کردن اطلاعات و سرورها در چندین نقطه از جهان این مشکل را رفع کرده است، اما توجه کنید که سایت های ایرانی اغلبا از داخل کشور مشاهده می شوند و به همین دلیل میزبانی سایت در سرورهای داخل کشور این مشکل را تا حدود زیادی رفع می کند و اغلب نیازی به فناوری CDN برای سایت ها وجود ندارد.

سخن پایانی

در مقاله حاضر به دلیل اهمیت افزایش سرعت وب سایت و راهکارهایی جهت افزایش سرعت وب سایت پرداخته شد. در مقالات بعدی راه های دیگری نیز برای افزایش سرعت وب سایت به شما ارائه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات