راه های بررسی سئو وب سایت

1402/04/28
14 بازدید
بررسی سئو وب سایت

آموزش نحوه بررسی سئو وب سایت

بررسی سئو وب سایت به شما کمک می کند تا بتوانید نقاط ضعف مربوط به سایت خود را شناسایی کنید. در واقع بررسی سئو وب سایت به شما کمک می کند تا با شناسایی نقاط ضعف وب سایت خود بتوانید وضعیت کلی سئو وب سایت خود را بهبود دهید. در مقاله حاضر قصد داریم تا در وب سایت ایران هاستینگ 24 به نحوه بررسی سئو وب سایت بپردازیم. با ما همراه باشید.

دلیل اهمیت سئو وب سایت

بررسی سئو وب سایت این روز ها برای هر سایتی لازم است. یعنی اگر سایتی می‌ سازید که خواهان پیشرفت جدی آن هستید، چه بخواهید چه نخواهید باید قوانین سئو را یک‌ به‌ یک اجرا کنید. اما بسیاری از سایت‌ ها هستند که بنا بر نوع طراحی‌ شان یا مواردی مشابه، قادر به بهینه شدن در موتور های جستجو نیستند، حتی اگر فرآیند های سئو را به‌طور صحیح بر روی سایتشان انجام دهند.

خیلی از افراد متوجه می‌ شوند که حتی بعد از ماه‌ها یا سال‌ها بعد از ساخت سایتشان، هم چنان به سئوی صحیح نیاز دارند و نتوانسته اند به آن دست پیدا کنند. این وب‌سایت‌ها به یک متخصص و آنالیزور سئو که به‌اصطلاح SEO Audit خوانده می‌ شود نیاز دارند. باید گفت SEO Audit وضعیت وب‌سایت شمارا آنالیز می‌ کند ، شرایط آن را سنجش می‌ کند و موارد موردنیاز آن را برای تصحیح در وضعیت رتبه‌ بندی به موتور های جستجو گزارش می‌ دهد.

در ادامه ۱۰ قدم اساسی که هر متخصص سئویی به آن‌ها توجه می‌کند را به شما بازگو می‌کنیم:

عناوین متا (Meta-titles)

عنوان صفحه یکی از بخش‌های بسیار مهم در بررسی سئو وب سایت می‌باشد. عناوین باید شامل کلمات کلیدی مناسب برای هر صفحه‌ای که شما می‌خواهید بهینه‌سازی کنید باشند. همچنین باید به‌اندازه عناوین متا نیز دقت زیادی داشته باشید. بیشترین مقداری که موتورهای جستجو از عناوین صفحات شما نشان می‌دهند چیزی کمتر از ۵۵ کاراکتر می‌باشد.

توضیحات متا (Meta-descriptions)

برای بررسی سئو وب سایت باید به توضیحات متا نیز توجه کرد. در بخش توضیحات متا باید توضیحاتی از همان صفحه درج شود. ممکن است خیلی از صفحات دارای توضیحات متا نباشند. بهینه‌ترین مقدار توضیحات برای بخش Meta-descriptions چیزی حدود ۱۵۰ الی ۱۶۰ کاراکتر می‌باشد. اگر از این مقدار کمتر باشد، احتمالاً نمی‌توانید اطلاعات مفیدی را در توضیحات ارائه دهید. اگر هم این مقدار بیشتر باشد، تا ۱۶۰ کلمه نشان داده می‌شود و مابقی نمایش داده نخواهند شد. مهم‌ترین نکته در توضیحات متا، دقت به کلمه کلیدی می‌باشد. شما باید حداقل یک‌بار از کلمه کلیدی خود در این ۱۶۰ کاراکتر استفاده کنید.

استفاده از Redirects 301 و URL های استاندارد (Canonical URLs)

ویژگی ریدایرکت ۳۰۱ یا Redirects 301 یکی از کاربردی‌ترین ابزارها برای وب‌سایت‌های موفق می‌باشد. این پلاگین باعث می‌شود تا مطالب تکراری (Duplicate Content) در سایت شما شناسایی‌شده و موارد اضافی حذف شوند. همچنین آدرس‌های استاندارد با کمک تگ rel=”canonical” ترافیک آدرس‌های مختلف را به آدرس موردنظر شما انتقال می‌دهند (ریدایرکت می‌کنند).

آدرس‌های واضح (Clean URLs)

شما باید از ساختار آدرس لینک‌هایتان مطمئن باشید. آدرس‌ها (URL ها) می‌بایست همراه کلمات کلیدی باشند که برای سئو بسیار حائز اهمیت است.

کلمات کلیدی متا (Meta-keywords)

شما باید از کلمات کلیدی متا نیز اطمینان حاصل کنید. کلمات کلیدی متا اگر هم‌ راستا با دستورات سئو نباشند، بهتر است نباشند! پس صفحات مختلف را چک کنید و کلمات کلیدی متا در آن‌هایی که بی‌ربط به سئو هستند را حذف کنید.

بررسی سئو وب سایت
بررسی سئو وب سایت

نویسنده گوگل (Google Author)

بعد از آخرین به‌روزرسانی‌های گوگل و اضافه شدن Google Authorship ، این قابلیت در حال به دست آوردن اهمیت زیادی در فرآیندهای سئو می‌شود. برای کسب رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو شما می‌بایست مقالات وب‌سایت خودتان را در صفحه پروفایل گوگل پلاس خود منتشر کنید یا به‌ اصطلاح آن‌ها را به هم متصل کنید. برای این کار باید از Authorship Markup و تگ rel=author استفاده کنید.

نقشه‌های سایت XML و HTML

یکی دیگر از مواردی که برای بررسی سئو وب سایت مورد بررسی قرار گیرد نقشه های سایت است. یک نقشه سایت HTML به کاربران این امکان را می‌دهد تا خیلی راحت‌تر یک وب‌سایت را بازدید کنند. سایت شما باید حتماً دارای یک نقشه سایت HTML یا XML باشد و باید در Google Webmaster Tools هم ثبت‌شده باشد.

تغییر مسیرهای موقتی (Temporary Redirects)

شما نباید اجازه دهید که نوع ۳۰۲ redirects در سایتتان وجود داشته باشد. باید دقت کنید که آن‌ها در هیچ جای سایتتان به‌جای ۳۰۱ redirects قرار نگرفته باشند.

گزینه بدون ایندکس (Noindex option)

اگر شما از مقاله‌ ها و اطلاعات موجود در سایت‌ های دیگر استفاده کرده‌ اید، پس باید مطمئن شوید که گزینه noindex در صفحه سورس کد شما وجود نداشته باشد. در این صورت گوگل این صفحات را ایندکس نخواهد کرد و درنتیجه، آن‌ها رتبه‌بندی نمی‌شوند. این یعنی شما به رقبایتان کمک نمی‌کنید!

سخن پایانی

در بررسی سئو وب سایت نباید سهل انگاری کرد. در واقع هر مقدار در بررسی سئو وب سایت سهل انگاری کنید ضربه مستقیمی به کسب و کار شما وارد می شود. امیدوارم مطالعه این مطلب برای شما مفید باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات