اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
بررسی UX سایت

نحوه بررسی UX سایت

در مقالات گذشته به اهمیت بررسی UX سایت پرداختیم. همان طور که مشاهده کردید تجربه کاربری یا همان UX سایت تاثیر بسیار مهمی در جذب و ماندگاری کاربران در وب سایت شما دارد. در واقع سایت شما اگر کاربر پسند نباشد هر چه قدر محتوای غنی در آن تولید شود باز هم فایده ای ندارد. در این مقاله می خواهیم نکات پایانی در رابطه با بررسی UX سایت را به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

قابلیت کارکرد یک صفحه برای بررسی UX سایت

اگر می‌خواهید بدانید که طراحی جدید وب‌ سایت شما به‌ خوبی کار می‌ کند یا نه نیاز به متخصص خاصی ندارید؛ فقط کافیست که از چند نفر از افراد نزدیک یا دوستان خود که خارج از تیم طراحی هستند بخواهید به سایت شما سر زده و اصلی‌ترین کارهایی که انتظار دارید کاربران در سایت انجام دهند را همانند یک مشتری عادی انجام دهند و در نهایت اشکالات و پیچیدگی‌هایی که با آن روبرو شدند را به شما بگویند.
آیا می‌توانند در سایت چرخیده و بین صفحات جابجا شوند؟ می‌توانند فرم‌ها را پر کنند و در صورت وجود یک فروشگاه، از شما خرید کنند؟ آن‌ها باید هرکاری که ممکن است یک کاربر جدید در وب‌ سایت شما سعی کند انجام دهد را یک‌بار تکرار کنند. باید از گفته این افراد استفاده کنید تا ببینید چه‌کاری می‌توانید انجام دهید تا تجربه کاربر را هموارتر و دل‌ نشین‌ تر کنید. این مورد یکی از ساده‌ ترین اقدامات برای بررسی UX سایت شما است.

بررسی UX سایت با بررسی میزان ماندگاری مخاطب

میزان زمان ماندن افراد در یک صفحه در آمارهای پیش روی شما بسیار مهم است. میزان زمانی که کاربران حاضر هستند در سایت شما صرف کنند نشان‌دهنده راحت بودن آن‌ها با وب‌سایت شما بوده و تعداد صفحات بازدید شده توسط آن‌ها بیانگر آن است که می‌توانند به‌راحتی در میان صفحات مختلف جابجا شوند. این آمار نشان می‌دهد کاربران تا چه مقدار از تجربه کار کردن با سایت شما لذت می‌برند. در هنگام بررسی UX سایت و در دفعات اول ممکن است که برایتان سؤال شود تا چه مقدار زمان ماندن افراد در یک قسمت یا یک صفحه ایده آل است؟

باید گفت بسته به نوع سایت، محتوا و نوع مشتریان شما این زمان متفاوت است؛ اما اصولاً بهترین زمان همان مقداری است که کاربر برای گرفتن اطلاعات اولیه لازم دارد تا بتواند قدم بعدی را در سایت شما بردارد. اگر هدف فروش است، پیشرفتی که می‌توانید با این آنالیز انجام دهید این است که مطالب را به‌اندازه و مقدار درست آماده کنید و در قسمت مناسب کلیدهای فراخوانی برای اقدام را که کاربر را به صفحه بعدی راهنمایی می‌کند جایگذاری کنید.

به این نکته دقت کنید که زمان ماندن مخاطبان بیش‌ از اندازه طولانی ممکن است نشانه بدی باشد؛ یعنی آن‌ها برای دریافت اطلاعات کامل نیاز به‌صرف زمان طولانی دارند و در این صورت تعداد زیادی از مشتریانی که حوصله یا وقت مطالعه مطالب طولانی را ندارند، از این صفحات بازدید نکرده و یا از سایت خارج می‌ شوند.

استفاده از راهنمایی های تیم خدمات مشتری

معمولاً وقتی کاربران در وب‌ سایت به مشکلی برخورد می‌ کنند، بدون لحظه‌ای درنگ آن صفحه را بسته و به سایت دیگری مراجعه می‌ کنند. در برخی موارد کاربران مشکلات ایجاد شده را مهم دانسته و می‌خواهند این موضوع را به گوش یک نفر برسانند و در این موقعیت چه کسی در دسترس است؟ اعضای تیم خدمات مشتریان شما! این تیم یک منبع بزرگ از سؤالات و مشکلات مکرر در مورد مشکلات استفاده از وب‌سایت شما است.

در اکثر موارد با رفع این مشکلات، نگرانی‌ها و مشکلات اصلی برطرف شده و سایت شما یک شروع دوباره را تجربه می‌کند. کافیست برخی طراحی‌ ها را بهبود دهید، برخی شکاف‌های اطلاعاتی را پر کرده و در برخی نقاط یکسری به‌روزرسانی کوچک انجام دهید. همیشه به دنبال مشکلات رایج باشید، این روش یکی از سریع‌ ترین روش‌ ها برای رفع مشکلات طراحی و یک روش عالی برای بررسی UX سایت شما است.

بررسی UX سایت
بررسی UX سایت

اندازه‌گیری سرعت بارگذاری صفحه برای بررسی UX سایت

یکی از مواردی که در بررسی UX سایت مهم است، سرعت بارگذاری سایت است. بارگذاری یک صفحه نقش بسیار حیاتی در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو مانند گوگل داشته و در نهایت به میزان معرفی شدن شما به کاربران و فروش مربوط می‌شود. جدای از این نکته مهم، کاملاً مشخص است که اگر کاربران وارد یک سایت شده و سرعت بارگذاری اطلاعات آن بیش‌ از اندازه معمول طول بکشد، آن صفحه را سریعاً می‌بندند.

پس در واقع قبل از اینکه کاربر بخواهد وارد سایت شود و در آن‌جا تعاملی انجام دهد تا ما بتوانیم با روش‌های گفته شده در موارد قبلی مشکل را درست کنیم، او از فضای سایت خارج شده و دیگر به او دسترسی نداریم و درعین‌حال این موضوع روی رتبه سایت نیز اثر منفی می‌گذارد.

پس جدای از تمام تست‌ها و همه اندازه‌گیری‌های دیگر، باید  UX سایت و دیگر طراحی‌های سایت به گونه‌ای باشد که سایت در کمترین زمین ممکن بالا آمده و برای کاربر قابل استفاده باشد. با توجه به یک نظرسنجی، تقریباً 70 درصد از مصرف‌کنندگان اینترنت می‌گویند سرعت بارگذاری صفحه بر تمایل آن‌ها برای خرید از آن سایت تأثیر مستقیم می‌گذارد.

سخن پایانی

بررسی UX وب سایت یکی از موارد مهم در جهت توسعه کسب و کار شما است. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم تا در این زمینه هیچ کم کاری ای نکنید و نهایت تلاش خود را نمایید که بهترین تجربه کاربری را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای بررسی UX سایت به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *