اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
بررسی UX

چگونگی بررسی UX وب سایت و راه های مختلف انجام آن

بررسی UX یا همان تجربه کاربری یکی از موارد بسیار مهم در طراحی وب سایت است. روش های مختلفی برای بررسی UX وب سایت وجود دارد. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی برخی از این روش ها می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا بررسی UX اهمیت دارد؟

بررسی UX بسیار مهم است. مشتریان مانند جریان خون برای بدن کسب‌ و کار شما حیاتی هستند. بسیاری از کاربران وب‌ سایت شما به‌ طور بالقوه‌ ای در آینده به مشتریان شما تبدیل می‌ شوند. این موضوع که آن‌ ها در داخل سایت شما بتوانند احساس راحتی کرده و تجربه خوبی را پشت سر بگذارند، می‌ تواند تأثیر مستقیمی بر روی تعداد مشتریان آینده شما داشته باشد.

حال فکر کنید شما تمام تلاش خود را کرده‌اید، محصول یا خدمات عالی طراحی کرده و در یک وب‌ سایت زیبا قرار داده‌اید. اگر وقتی‌که مشتری از سایت شما بازدید می‌کند نتواند با سایت شما ارتباط برقرار کرده یا نتواند برای سؤالات خود در این مکان جوابی پیدا کند و یا بدتر از همه برای خرید محصول خود نفهمد که چطور از فروشگاه شما خرید کند چه اتفاقی می‌افتد؟

این همان دلیل بررسی UX وب سایت است. باید در نظر داشته باشید که زمان کاربران برای خودشان بسیار مهم است و در بسیاری از مواقع تنها چند ثانیه کافی است تا آن‌ها سایت شما را قضاوت کرده و آن را ترک کنند. هر زمان که یک کاربر برای استفاده از وب‌سایت شما تلاش می‌کند، ممکن است تصمیم بگیرد که این کار ارزشش را ندارد. از طرفی ایجاد یک تجربه فوق‌العاده برای مشتری منجر به ملاقات مکرر کاربر به وب‌سایت شما می‌شود.

اکنون از این موضوع باخبر هستیم و می‌دانیم که چرا درک چگونگی استفاده کاربران از سایت شما و هر چیزی که باعث ناامیدی آن‌ها می‌شود مهم و ضروری است. سؤالی که پیش می‌آید این است که چگونه UX وب‌سایت را بررسی کنیم؟ آیا بررسی UX‌ سایت به این موضوع کمک می‌کند؟

بررسی UX چه مزایایی دارد؟

تمام تلاش ما برای بررسی UX سایت، در جهت این موضوع است که آیا کاربران هنگام استفاده از سایت احساس راحتی می‌کنند یا نیازهای آن‌ها به‌خوبی برطرف می‌شود یا خیر. درصورتی‌که بتوانیم UX سایت را به‌خوبی طراحی و تنظیم کنیم، سایت ما نسبت به دیگر سایت‌های مشابه دارای یک سری برتری‌های بخصوص می‌شود. افزایش وفاداری مشتریان حفظ مشتریان فعلی برای مدتی طولانی‌تر، صرفه‌جویی در مسائل مالی (مانند تبلیغات اضافه و بدون بازدهی)، درک کردن چگونگی استفاده کاربران از وب‌سایت شما بخشی از مزایای بررسی UX سایت است.

بررسی UX
بررسی UX

با داشتن UX قوی، کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایت شما مانده و رتبه سایت افزایش می‌یابد افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتریان شما پس باید در نظر داشت که فقط با بررسی UX سایت و برنامه‌ریزی برای بهبود آن، چطور می‌توان وضعیت کل سایت را دگرگون کرد.

معیارهایی مفید برای اندازه‌گیری و بررسی UX سایت شما

باید بتوانیم با ردیابی کردن حرکات کاربران در سایت و تجزیه‌وتحلیل معیارهای مشخص، حدس و گمان‌های اضافی را حذف کرده و بتوانیم دقت خود را روی نکات مهم‌تر متمرکز کنیم. باید بفهمیم وقتی کاربران در سایت ما هستند دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد و چرا آن‌ها سایت ما را ترک می‌کنند؟
دو معیار اصلی در بحث اندازه‌گیری و بررسی UX سایت داریم: معیارهای عینی و معیارهای کیفی.
معیار عینی یا واقعی چیست؟

برای رصد کاربر دو تعریف وجود دارد؛ یکی معیار عینی یا واقعی که راحت‌تر قابل اندازه‌گیری است و می‌توان با مشاهده رفتار کاربر آن‌ها را به دست آورد و دیگری معیار شخصی یا ذهنی کاربر. معیارهای عینی عناصری هستند که یک سری اعداد و آمار دقیق مانند زمان انجام هر کار و فعالیت یا میزان موفقیت هر کاربر در انجام یک عملیات یا تعداد خطاهایی (Errors) که کاربران می‌گیرند را شامل می‌شود.
از سوی دیگر معیارهای شخصی و ذهنی که مربوط به هر یک از مخاطبان بوده و هرکدام با دیگری متفاوت است، به شما اطلاعاتی درباره احساس کاربر در رابطه با کارکرد وب‌سایت می‌دهد. برای تعیین کیفیت و سنجش این معیار، می‌توان با سؤال و پرسش در رابطه با سهولت استفاده از سایت به‌صورت نظرسنجی کار را پیش ببریم و با نتایج حاصل از آن به بررسی UX سایت بپردازیم.
معیار کیفی چیست؟

این معیار کیفیت تجربه مشتری را در سایت موردنظر شما اندازه‌گیری می‌کند و شامل توصیه‌ها، اعلام رضایت‌ها و نظرسنجی‌های مختلف می‌شود. معیارهای رفتاری مشتریان، نحوه تعامل کاربران با وب‌سایت را در طول بازدیدشان به‌صورت اعداد نشان می‌دهد.

سخن پایانی

در مقاله حاضر به دلایل نیاز بررسی UX سایت و راه های کلی این کار پرداخته شد. در مقالات آتی به صورت جزئی روش های بررسی UX سایت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *