اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
بررسی UX وب سایت

روش های مختلف بررسی UX وب سایت

در مقاله قبلی به معرفی این موضوع پرداختیم که اساسا UX چیست و چه کاربرد هایی دارد. همچنین در مقاله قبلی به راه حل های کلی بررسی UX وب سایت پرداخته شد. در مقاله حاضر قصد داریم تا به صورت جزئی تر به بررسی UX وب سایت بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع معیارهای مختلف برای بررسی UX وب سایت

 

گوگل مثل همیشه در راستای سنجش وب‌سایت‌ها به‌صورت پیشتاز عمل کرده و سیستمی به اسم «Heart framework» را ایجاد کرده است. این سیستم به کمک فرمولی ترکیبی از معیارهای عینی و کیفی، می‌تواند تصویری واضح از UX سایت موردنظر به دست آورد.
این فریم‌ورک به ما کمک می‌کند تا در مورد معیارهایی که برای ما مهم‌تر است بهتر تصمیم بگیریم. این سیستم می‌تواند مواردی مانند میزان تعامل کاربران، شادی و لذت هنگام کار با سایت، ثبات در انجام یک کار تا انتها را برای شما اندازه‌گیری کند.
البته باید به این نکته دقت کنید که اندازه‌گیری و بررسی UX وب سایت ممکن است به شما بگوید که کاربران در سایت شما چه می‌کنند اما نمی‌تواند دلیل اینکه چرا کاربران این‌گونه رفتار می‌کنند را به شما بگوید تا بتوانید مستقیماً به این چالش‌ها رسیدگی کنید.

بررسی UX وب سایت
بررسی UX وب سایت

شما نمی‌توانید مثل کارمندان بخش ارتباط با مشتریان، از هر کاربر بپرسید مشکلش چه بوده یا یک شماره تماسی از او برای ارتباط بیشتر به دست آورید؛ مگر آنکه تمام نفرات تحت بررسی را خودتان انتخاب کرده باشید.
این آمار یک نمای خوب و چشم‌اندازی از بالا به پایین ازآنچه که در وب‌سایت شما اتفاق می‌افتد است و به شما این امکان را می‌دهد تا ویژگی‌ها یا راه‌حل‌های مختلف را امتحان کنید و از طریق تست A/B ببینید نتایج کدام تغییرات مثبت و کدام‌یک منفی بوده است.
در زیر لیستی از روش‌های مختلفی که طراحان UX می‌توانند در هنگام ایجاد یا به‌ روز رسانی یک وب‌ سایت برای بررسی تجربه و رضایت کاربر اندازه‌گیری کنند گردآوری شده است.

تعاملی که کاربران با فرم‌ها دارند

فرم‌های موجود در هر سایت یک مکان بسیار مهم از نظر میزان تعامل کاربران با شما است. مشتریان از این فرم‌ها به‌عنوان یک روش متداول برای تماس با شما، ثبت‌نام در سایت یا حتی ارائه پیشنهادهای اختصاصی به شما استفاده می‌کنند.
داده‌هایی که مشتریان در فرم‌ها ثبت می‌کنند، بسیار ارزشمند هستند؛ زیرا آن‌ها با اختیار خود آن موارد را به شما داده‌اند. فقط باید توجه کنید که تعداد آیتم‌های لازم برای پر کردن فرم زیاد نبوده یا پر کردن آن برای کاربران دردسرساز نباشد.
یک ابزار مناسب برای رصد کردن نحوه کار کاربران با فرم‌ها و جمع‌آوری اطلاعاتی که کاربران علاقه‌ای به پر کردن آن در فرم‌ها ندارند، استفاده از ابزار Hotjar است. این آنالیزور به شما کمک می‌کند تا با طرز تفکر مشتریان در هنگام کار با فرم‌های سایت شما بیشتر آشنا شوید. این سیستم حتی ویدئوهایی را از نحوه تعامل مخاطب با فرم‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. شما برای بررسی UX وب سایت خود به آنالیزورهایی مانند این نیاز دارید.
تمام کسب‌وکار شما بر اساس اطلاعات بنا شده و در اکثر موارد کاربران از پر کردن بسیاری از فرم‌ها امتناع می‌کنند. بیزینس شما به این اطلاعات کاربران نیاز دارد.
دلیل آن‌ها ممکن است سخت بودن رابط کاربری، سؤالات بی‌مورد، تعداد سؤالات زیاد یا هر چیز دیگری باشد. برای اینکه هرچه زودتر جلوی ضرر را گرفته و بفهمید مشکل از کجاست باید بتوانید این فرم‌ها را مجدداً طراحی کنید و برای فهمیدن نقص این فرم، هیچ‌کس مانند مشتریان نمی‌توانند به شما کمک کند.
باید توجه داشته باشید که نسخه موبایل فرم‌های موجود در سایت را کمی راحت‌تر از نسخه‌های تمام صفحه ایجاد کنید. مردم هنگام پر کردن فرم‌ها با گوشی موبایل، به کیبورد لپ‌تاپ خود دسترسی ندارند و باید در تلفن خود این کار را انجام دهند. این کار باعث می‌شود که اوضاع کمی سخت‌تر شده و برخی از انجام آن منصرف می‌شوند.

چگونگی حرکت کاربران در یک صفحه از وب‌سایت شما

شما به‌عنوان طراح UX وب‌ سایت باید بدانید که بازدیدکنندگان سایت شما روی چه موضوعات و قسمت‌هایی بیشتر توقف می‌کنند، روی چه لینک‌هایی کلیک می‌کنند، چه چیزی باعث می‌شود تا روی گزینه‌های مختلف کلیک کنند و بیشتر از همه کدام مورد است که از دیدن آن سر باز می‌زنند یا باعث می‌شود از سایت شما خارج شوند؟ تمام این موارد برای بررسی UX وب سایت شما ضروری است.
داشتن اطلاعاتی مانند آنچه گفته شد، می‌تواند باعث ایجاد بینش بسیار مناسبی درمورد وب‌سایت شما شود. اگر بتوانید رد پای دیجیتال بازدیدکنندگان را در سایت خود مشاهده کنید، قطعاً می‌توانید آنالیزهای مناسبی را درباره تعامل کاربران با سایت خود متوجه شوید. ابزارها و سرویس‌هایی مانند Crazy Egg این خدمات را در اختیار شما قرار می‌دهند. این ابزار برای تست کردن قابلیت‌های سایت و اینکه مشتریان از چه تغییری استقبال کرده و چه چیزی باعث ناراحتی آن‌ها شده بسیار کاربردی است.
اطلاعات به‌ دست‌ آمده از این آنالیز را می‌ توانید برای پیدا کردن آیتم‌ هایی که توجه زیادی به خود جلب می‌ کنند ولی از نظر شما مهم نیستند استفاده کنید و آن‌ها را تغییر دهید. با این کار کاربران به سمت دکمه‌ ها و آیتم‌ هایی کشیده می‌ شوند که تعامل بیشتری برای شما ایجاد کرده یا فروش بیشتری را ایجاد نماید. باید دقت کنید که بررسی UX وب سایت فقط مخصوص اضافه کردن موارد جدید نیست، بلکه در مواردی باید آیتم‌های حواس‌ پرت‌ کن را از صفحه حذف نمود.
از نتایج این مورد می‌ توانید به این شکل استفاده کنید که موارد مورد علاقه طرفداران را در هنگام ساخت صفحات جدید در نظر گرفته و آن‌ها را در ترکیب با موارد جدید دوباره به کار بگیرید. همچنین با کمک ابزار Confetti در سیستم Crazy Egg می‌ توانید میزان کلیک‌ های مختلف روی یک وب‌ سایت را اندازه‌ گیری کرده و نقاط پرتکرار را به شما نشان می‌دهد.

سخن پایانی

بررسی UX وب سایت نیاز دارد تا شما به عنوان یک طراح خود را جای مخاطب خود قرار دهید. این کار باعث می شود تا بتوانید کاربر را درک کرده و بهترین طراحی را برای ارائه یک تجربه فوق العاده در اختیار کاربر قرار دهید. در مقالات آتی صحبت های بیشتری در رابطه با بررسی UX وب سایت ارائه خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *