اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
راکی‌ لینوکس چیست؟

آشنایی با راکی‌ لینوکس

راکی‌ لینوکس یک سیستم عامل سازگار با باینری است که براساس کد منبع Red Hat Enterprise Linux (RHEL) توسعه داده شده است. درواقع این سیستم عامل به‌عنوان جانشین غیررسمی برای لینوکس CentOS محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت و پراستفاده بودن CentOS در محیط‌های سروری و توسعه نرم‌افزار، تصمیم گرفته شد تا توزیع جدیدی با نام راکی لینوکس ایجاد شود که بتواند نیازهای کاربران را در زمینه‌های پشتیبانی بلند مدت، پایداری و سازگاری برطرف کند.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با راکی لینوکس بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

راکی‌ لینوکس چیست؟

درست مانند CentOS، توزیع پایین‌دستی آن یعنی راکی‌لینوکس نیز یک گزینه محبوب برای ورک‌استیشن‌ها و سرور مجازی (VPS) به‌حساب می‌آید. بنیاد RESF مسئول توسعه این سیستم عامل است و 10 سال پشتیبانی با به‌روزرسانی‌های منظم را ارائه می‌دهد. این توزیع سازمانی لینوکس، عموما برای سرورها و ورک‌استیشن‌ها استفاده می‌شود.

راکی لینوکس (Rocky Linux) یک توزیع لینوکس متن ‌باز است که به عنوان جایگزینی پایدار برای CentOS ایجاد شده است. هدف اصلی این توزیع، ارائه پشتیبانی بلند مدت، پایداری و سازگاری با سیستم‌های موجود در محیط‌های سروری و توسعه نرم‌افزار می‌باشد. راکی لینوکس توسط جامعه توسعه‌دهندگان پویا و فعال توسعه داده می‌شود و به‌صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. این توزیع با ارائه به‌روزرسانی‌های منظم و پشتیبانی دقیق از نسخه‌های قبلی، سعی در تامین یک محیط مطمئن و قابل اعتماد برای کسب‌وکارها و توسعه‌دهندگان دارد.

تاریخچه راکی لینوکس

راکی‌ لینوکس (Rocky Linux) در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ توسط گرگوری کرتز (Gregory Kurtzer)، یکی از بنیان‌گذاران پروژه CentOS، به عنوان پاسخی به اعلام تغییر جهت توسعه CentOS تأسیس شد. تصمیم بر توسعه راکی‌لینوکس در پی اعلام سازمان CentOS از تغییر استراتژی و انتقال تمرکز به CentOS Stream اتخاذ شد. گرگوری کرتز، که قبلاً در توسعه CentOS مشارکت داشته بود، تصمیم گرفت تا با تشکیل یک تیم توسعه‌دهندگان حرفه‌ای و ارتباط با جامعه علاقه‌مند به لینوکس، پروژه راکی‌ لینوکس را آغاز کند. او اعلام کرد که هدف اصلی این پروژه، ارائه یک جایگزین پایدار و سازگار برای CentOS با بهبودهایی در زمینه‌های پشتیبانی، امنیت، و قابلیت استفاده است.

آشنایی با سیستم عامل Rocky Linux

در ادامه به‌طور مختصر به برخی از امکانات و ویژگی‌های راکی‌ لینوکس به‌منظور آشنایی شما با این سیستم عامل اشاره شده است.

لایسنس‌ها

Rocky لینوکس نسخه رایگانی از RHEL است، چرا که برای خرید نسخه اصلی RHEL باید هزینه‌ای معادل ۳۴۹ دلار در سال بپردازید. از آنجایی که این نسخه از RHEL بدون لایسنس ارائه می‌شود، برخی از ویژگی‌های Red Hat در آن در دسترس نیستند. برای مثال، RHEL 8.1 با قابلیت کرنل پچینگ لایو یا kpatch عرضه می‌شود. اما راکی‌ لینوکس از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند و برای دسترسی به آن باید یک سرویس جانبی را خریداری کنید.

راکی‌ لینوکس چیست؟
راکی‌ لینوکس چیست؟

تمام اجزای مربوط به پروژه راکی لینوکس تحت لایسنس توزیع نرم‌افزار Berkeley Software Distribution (BSD) هستند. این لایسنس استفاده، توزیع مجدد و اصلاحات سیستم عامل را پوشش می‌دهد. به‌عنوان یکی از توزیع های لینوکس، راکی لینوکس شامل چندین بسته یا نرم‌افزار با لایسنس‌های مختلف است که شما باید با آن‌ها آشنا باشید.

مخازن و ریپازیتوری‌ها

Rocky Linux برای هر نسخه اصلی، مجموعه‌ای متفاوت از مخازن پایه را فراهم می‌کند. همچنین، مخازن تایید شده توسط کامیونیتی نیز وجود دارند که از مخازن اضافی قابل نصب هستند. راکی‌ لینوکس از سه نوع مخزن که به‌طور پیش‌فرض و یا به‌صورت دستی نصب می‌شوند، پشتیبانی می‌کند:

  • پایه: مخازن پیش‌فرض که در راکی لینوکس از قبل نصب شده‌اند.
  • اضافه: شامل بسته‌های اضافی با هدف بهبود کارایی سیستم شما است. برخی از این بسته‌ها برای نصب مخازن تایید شده توسط جامعه ضروری هستند.
  • تایید شده توسط کامیونیتی: این مخازن برای توزیع‌های سازمانی دیگر لینوکس نیز در دسترس هستند.

اکثر مخازن پایه به‌طور پیش‌فرض در راکی لینوکس ۸ و ۹ وجود دارند. با این حال، برخی از آن‌ها باید به‌صورت دستی فعال شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *