اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
روش های مقابله با فیشینگ

روش های مقابله با فیشینگ چیست؟

روش های مقابله با فیشینگ راه های ساده ولی موثر هستند. فیشینگ مخفف عبارت Password Harvesting Fishing به معنی به دست آوردن اطلاعات حساس کاربران نظیر رمزهای عبور ،مشخصات کارت اعتباری و غیره توسط فیشر یا در اصطلاح هکر میباشد که سعی دارد با استفاده از روش های جعل ،خود را به جای صفحات و یا منابع قابل اعتماد جا بزند تا اطلاعات مورد نظر را با استفاده از طعمه به دست آورد .

وب سایت های محبوب اجتماعی، بانک ها، درگاه های پرداخت آنلاین و یا حتی مدیران IT معمولا طعمه های phishing قرار می گیرند. در کلاهبرداری فیشینگ قربانیان به صورت مستقیم اطلاعات حساس و محرمانه خود را در وب سایت های جعلی که در ظاهر کاملا شبیه وب سایت های سالم و قانونی می باشد وارد می نمایند. حقه ی فیشینگ راهکاری برای فریب کاربران می باشد .

در مقاله قبل به معرفی فیشینگ و انواع روش های آن پرداختیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا با روش های مقابله با فیشینگ آشنا شویم.

روش های مقابله با فیشینگ

پیش از معرفی روش های مقابله با فیشینگ بهتر است با چند نوع دیگر از روش های فیشینگ آشنا کنیم.

فیشینگ از طریق پیام رسان‌ها

ربات های تلگرام این روزها به بسیاری از کارهای ما سرعت بخشیده اند، اما به هر روی تلگرام بستر مناسبی برای انتقال وجه نیست و دیده شده به بهانه انتقال وجه اطلاعات بانکی افراد از این طریق سرقت شده است.

فیشینگ از طریق تلفن

در این نوع حمله معمولا فیشر با استفاده از یک شماره تلفن ناشناس با کاربر تماس گرفته و یا به وی پیام ارسال می کند. پس از آن فیشر خود را مسئول بانکی که کاربر در آن حساب دارد معرفی کرده و سپس از کاربر می خواهد تا برخی اطلاعات خود را جهت تکمیل پرونده و یا هر موضوع دیگری، بازگو نماید. اگر کاربر این اطلاعات را به فیشر بدهد، حمله با موفقیت انجام شده است.

فیشینگ درگاه های پرداخت

در این روش فیشر یک وب سایت راه اندازی کرده و در آن اقدام به فروش اقلام و یا سرویس های مختلف می کند. معمولا این وب سایت ها اسم و رسم چندانی نداشته و تنها قیمت پایین خدمات و کالاهای آن ها ترغیب کننده می باشد. کاربر به این وب سایت ها وارد شده، کالا یا سرویس مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس به صفحه پرداخت ارجاع داده می شود.

در این هنگام پس از این که کاربر اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نمود، بسته به نظر فیشر، یا پیغام خطا در تراکنش و یا پیغام موفقیت آمیز بودن خرید برای کاربر ارسال می گردد ولی اطلاعات کارت بانکی در پایگاه داده وب سایت ذخیره شده و می توان از آن استفاده نمود.

راه کارهایی برای مقابله با فیشینگ

روش های مقابله با فیشینگ راهکارهای ساده ای است که رعایت آنها بسیار موثر است. در ادامه به معرفی روش های مقابله با فیشینگ می پردازیم.

 • دقت در آدرس درگاه
 •  عدم خرید از وب سایت های نامعتبر
 •  اگر ایمیلی دریافت کردین و مشکوک به فیشینگ بود حتما ایمیل ارسال کننده را بررسی کنید که ایمیل رایگان نباشد
 •  دقت در نصب برنامه ها و نرم افزار ها
 • اطلاعات خود را فاش نکنید
 • از پسوردهای یکسان استفاده نکنید
 •  از شبکه های عمومی استفاده نکنید
 • به صورت دوره ای اطلاعات حساب خود را تغییر دهید
 • بر روی هر لینکی کلیک نکنید. ابتدا نشانگر موس را بر روی لینک مورد نظر ببرید و popup لینک را مشاهده نمایید و بررسی نمایید که آدرس لینک ارسالی متعلق به سازمانی واقعیست.
 • نگاه دقیقی به آدرس url داشته باشید. به اصلی و تقلبی بودن لینک دقت داشته باشید. بهتر است برای انجام امور مالی و بانکی از آدرس هایی که دارای پروتکل امن “Https” هستند استفاده نمایید.
 •  قابلیت هایی نظیر تایید دو مرحله ای را فعال کنید. – وب سایت هارا با تایپ نامشان در آدرس بار دنبال کنید و هرگز از لینکهای داده شده برای رفتن به سایت های مورد اعتمادتان استفاده نکنید.
 • چنانچه احتمال می دهید فیشینگ صورت گرفته است اطلاعات خود را سریعا تغییر دهید.
 • می توانید برای امنیت بیشتر از نرم افزار های آنتی فیشینگ استفاده کنید .امنیت 100 درصد نیست و باید همواره موارد امنیتی و بروزرسانی ها در سایت اعمال شود تا سایت ایمن باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *