زبیکس چیست؟

1402/06/09
20 بازدید

آشنایی با زبیکس

زبیکس یک راه حل نظارتی توزیع شده منبع باز کلاس سازمانی است. Zabbix نرم افزاری است که سلامت و یکپارچگی چندین پارامتر یک شبکه و سرور را بررسی می کند. Zabbix از یک مکانیسم اعلان انعطاف پذیر استفاده می کند که به کاربران اجازه می دهد تا هشدارهای مبتنی بر ایمیل را برای تقریباً هر رویدادی که در سرور اتفاق می افتد را پیکربندی کنند. این کار امکان پاسخگویی سریع به مشکلات سرور را فراهم می کند.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با زبیکس آشنا کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

زبیکس چیست؟

زبیکس به عنوان یک ابزار نظارت منبع باز تعریف می شود که برای نظارت بر سرورها، شبکه ها، اجزای فناوری اطلاعات، خدمات ابری و ماشین های مجازی استفاده می شود. ابزار نظارت Zabbix برای ارائه معیارهای نظارت و نظارت بر استفاده از شبکه، مصرف فضای دیسک و بار CPU استفاده می شود. این ابزار از سیستم عامل های مختلفی مانند Mac OS، Solaris، Linux و بسیاری دیگر پشتیبانی می کند.

زبیکس
زبیکس

این ابزار از یک پایگاه داده جداگانه برای ذخیره داده ها و نظارت بر برنامه ها استفاده می کند. Zabbix به زبان برنامه نویسی C توسعه یافته شده و از زبان برنامه نویسی PHP برای رابط تحت وب خود استفاده میکند.

رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب زبیکس به کاربران این امکان را می دهد که محیط خود را از طریق داشبوردهای قابل تنظیم بر اساس ویجت ها، نمودارها، نقشه های شبکه، نمایش اسلایدها و گزارش ها مشاهده کنند.

مزایای استفاده از Zabbix

  • یک سیستم مانیتورینگ مرکزی پیشرفته با ذخیره اطلاعات در دیتابیس این امکان را خواهد داشت تا تمامی اطلاعات را ذخیره کند. به همین دلیل هنگامی که به این اطلاعات نیاز پیدا کردید تمامی اطلاعات در دسترس شما قرار خواهد داشت.
  • نصب و استفاده از این ابزار بسیار اسان بوده که هزینه های مربوط به آموزش سازمانی را کاهش میدهد.
  • شما میتوانید با چند جستجو کوتاه و یا مطالعه مقاله های مربوط به این نرم افزار، Zabbix را بصورت عملیاتی مورد استفاده قرار دهید.
  • زبیکس برای پلتفرم های پایه ویندوز و یونیکس Agent ارائه کرده است که این Agent ها باعث افزایش سرعت مانیتور و افزایش کارایی و امکانات خواهند شد.
  • این نرم افزار بصورت رایگان و Open-source در اختیار عموم قرار گرفته است که این مورد هزینه های تمام شده شرکت ها را کاهش میدهد.

البته توجه داشته باشید زبیکس برای نصب نیاز به کامپوننت هایی نظیر Linux, apache, MySQL و PHP دارد. برای مانیتور سنسور های مختلفی در سیستم تعریف شده است. برای مثال با استفاده از Agent میتوان میزان مصرف دیتابیس، وضعیت میزان فضای دیسک ، میزان مصرف رم و سی پی یو بصورت Real -Time و… را برسی و مانیتور نمایید. Zabbix می تواند اعلان های ایمیل را بر اساس رویدادهای از پیش تعریف شده در محیط IT کاربر ارسال کند.

زبیکس چندین گزینه نظارتی فراتر از agent ارائه می دهد. زبیکس بعد از نسخه 2 یک قابلیت جدیدی که به زبان جاوا نوشته شده ، به نام Zabbix Java Gateway را اضافه کرده که امکان مانیتور کردن نرم افزارهای مبتنی برJava را با استفاده از (JMX (Java Management Extensions ایجاد می نماید.

افزونه های مدیریت جاوا (JMX)، مانیتورینگ وب و روش های دیگر نیز جایگزین هایی برای استفاده از agent ها هستند. در Zabbix، JMX می تواند برای نظارت بر برنامه های کاربردی مبتنی بر جاوا استفاده شود. مانیتورینگ وب برای بررسی در دسترس بودن وب سایت ها و پشتیبانی از HTTP و HTTPS استفاده می شود.

API Zabbix

رابط برنامه نویسی برنامه زبیکس یک API مبتنی بر وب برای ایجاد برنامه های کاربردی جدید، خودکارسازی وظایف و ادغام با نرم افزارهای شخص ثالث مانند go-zabbix، Zabbix::Tiny یا Zabbix sender است. قالب جاوا اسکریپت Object Notation (JSON) برای پایه گذاری API به عنوان یک رابط فرانت وب استفاده می شود.

Zabbix API متشکل از متدهای زیادی است که با هم در APIهای جداگانه گروه بندی می شوند و هر کدام سرویس خاصی را انجام می دهند. با استفاده از API، کاربران می توانند برنامه هایی را برای کار و نمایش اطلاعات Zabbix ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات