سوییچ شبکه چیست؟

1402/08/18
17 بازدید

آشنایی با سوییچ شبکه

سوییچ شبکه چیست؟ در شبکه، سوئیچ یک دستگاه سخت افزاری است که بسته‌های شبکه را از یک دستگاه شبکه مثل روتر، کامپیوتر، سرور و غیره به یک دستگاه دیگر فیلتر و ارسال می‌کند.امروزه استفاده از شبکه‌ها رواج بسیاری زیادی داشته و در بسیاری از فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف استفاده می‌شود. برای راه اندازی شبکه‌ها تجهیزات و وسایل مختلفی استفاده می‌شود. یکی از وسایل بسیار مهم و کاربردی در شبکه سوئیچ است. در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا بدانیم سوییچ شبکه چیست؟ با ما همراه باشید.

سوییچ شبکه چیست؟

در شبکه، سوئیچ یک دستگاه سخت افزاری است که بسته‌های شبکه را از یک دستگاه شبکه مثل روتر، کامپیوتر، سرور و غیره به یک دستگاه دیگر فیلتر و ارسال می‌کند. این داستان به طور گسترده‌ای در شبکه‌های محلی یا همان LAN برای ارسال هر فریم دریافتی با نگاه کردن به آدرس دستگاه فیزیکی یا مک آدرس استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم سوییچ شبکه را به زبان ساده کنیم، این دیوایس بسته دریافتی را باز می‌کند، به آدرس مقصد پیام نگاه کرده و با توجه به مک آدرس بسته و نگاه به جدول مک خود، بسته را در پورت خاصی ارسال می‌کند. در واقع به عنوان یک پل شبکه چند پورت در نظر گرفته می‌شود که از آدرس‌های سخت افزاری برای پردازش و ارسال داده‌ها در لایه پیوند داده (لایه 2) مدل OSI استفاده می‌کند.

برخی از آن‌ها نیز داده‌ها را در لایه شبکه (لایه 3) به وسیله پروتکل IP پردازش می‌کنند. چنین سوئیچ‌هایی اغلب به عنوان سوئیچ‌های لایه 3 یا سوئیچ‌های چندلایه شناخته می‌شوند. انواع مختلفی از سوییچ شبکه در دسترس است که می‌توان به معرفی سوئیچ‌های نکسوس، سیسکو و … اشاره کرد.

هدف از سوییچ شبکه

اتصال چند میزبان به طور معمول، یک سوئیچ تعداد زیادی پورت برای اتصالات کابل فراهم میکنه که امکان مسیریابی توپولوژی ستاره را فراهم میکنه که معمولاً برای اتصال چندین کلاینت به شبکه استفاده میشه. یک پیام را به یک میزبان خاص فوروارد می کند مثل یه پل، یک سوئیچ با فیلتر کردن یکسانی توی هر پورت استفاده میکند.

زمانی که هر میزبان توی شبکه یا یه سوئیچ پیامی را به میزبان دیگه ای توی همان شبکه یا همان سوئیچ ارسال میکنه سوئیچ فریم ها رو دریافت میکنه و رمزگشایی میکنه تا قسمت آدرس فیزیکی (MAC) پیام را بفهمه. همون چیزی که توی تعریف سوئیچ گفتم بهتون. این کار به وسیله ابزاری مثل وایرشارک امکان پذیر است.

مدیریت ترافیک

با استفاده از سوئیچ توی شبکه می تونیم ترافیک ورودی یا خروجی از شبکه رو مدیریت کنیم. همچنین میتونیم دستگاه هایی مثل سیستم ها رو به راحتی به هم متصل کنیم.

افزایش پهنای باند LAN

یک سوئیچ شبکه , LAN رو به چندین محدوده با پهنای باند مستقل تقسیم میکنه. بخاطر همین پهنای باند LAN رو افزایش میده یا حداقل پهنای باند پایین نمیاد.حالا بریم از صحبتامون یه نتیجه گیری کلی داشته باشیم.

سوئیچ شبکه چه کاری انجام می‌دهد؟

اتصال چند میزبان

به طور معمول، یک سوییچ شبکه تعداد زیادی پورت برای اتصالات کابل فراهم می‌کند که امکان مسیریابی توپولوژی ستاره را فراهم کرده که معمولاً برای اتصال چندین کلاینت به شبکه استفاده می‌شود.

یک پیام را به یک میزبان خاص فوروارد می‌کند

زمانی که هر میزبان در شبکه یا یک سوئیچ پیامی را به میزبان دیگری در همان شبکه یا همان سوئیچ ارسال می‌کند، سوئیچ فریم‌ها را دریافت و رمزگشایی می‌کند تا قسمت آدرس فیزیکی (MAC) پیام را به دست آورد. همان کاری که در تعریف سوئیچ نیز بیان شد. این کار به وسیله ابزاری مثل وایرشارک امکان پذیر است.

مدیریت ترافیک

با استفاده از سوئیچ شبکه می‌توانیم ترافیک ورودی یا خروجی از شبکه را مدیریت کنیم. همچنین می‌توانیم دستگاه‌هایی مثل سیستم‌ها را به راحتی به یکدیگر متصل کنیم. افزایش پهنای باند LAN یک سوئیچ در شبکه، LAN را به چندین محدوده با پهنای باند مستقل تقسیم می‌کند. به دلیل همین پهنای باند LAN را افزایش داده یا حداقل پهنای باند کم نمی‌شود.

انواع حافظه در سوئیچ‌های سیسکو

تمام روترها و سوئیچ‌های سیسکو دارای چهار نوع حافظه هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

حافظه RAM

در این نوع حافظه تمام اطلاعات و تنظیمات سیستم ذخیره می‌شود و با خاموش شدن سوئیچ تمام این اطلاعات از بین می‌روند.

حافظه NVRAM

NVRAM حافظه بسیار کوچکی است که تمام تنظیمات مرتبط با IOS در آن قرار می‌گیرند.

حافظه FLASH

این حافظه برای نگهداری فایل IOS استفاده می‌شود. برای مشاهده اطلاعات آن می‌توانید از دستور show flash استفاده کنید.

حافظه ROM

در حافظه ROM لودر قرار داده شده است تا به وسیله آن فلش بوت شده و سیستم بالا بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات