اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN چگونه است؟

آشنایی با عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN

عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN بر اساس دو مکانیسم است. عبارت CDN در واقع مخفف عبارت CONTENT DELIVERY NETWORK است. این عبارت به معنی شبکه توزیع محتوا یا همان CDN است. در دنیای امروزی ارائه‌دهندگان محتوا (مانند شرکت‌های تولیدکننده محتوای رسانه‌ای مانند اینستاگرام و یوتیوب و فروشگاه آنلاین مانند آمازون) به اپراتورهای CDN پولی پرداخت می‌کنند تا محتوای خود را با استفاده از سرورهای CDN به مخاطبان خود یا همان کاربران نهایی ارائه دهند.

در مقاله قبل در وب سایت ایران هاستینگ 24 به آشنایی با CDN پرداختیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا به بررسی عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN بپردازیم. با ما همراه باشید.

عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN

عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN بر اساس دو مکانیسم است: شبکه توزیع محتوا CDN محتوای مهم را در چندین مرکز داده در سطح جهانی توزیع می‌کند و آن را برای دانلود سریع‌تر در اختیار کاربران نهایی قرار می‌دهد. همچنین از فرایندهای بهینه‌سازی سرور بر اساس نوع محتوا استفاده می‌کند تا آن محتوا را تا حد امکان به صورت کارآمد و با بالاترین کیفیت به دست کاربر برساند.

شبکه توزیع محتوا CDN علاوه بر عملکرد بهتر، ترافیکی را که مستقیماً از زیرساخت مبدأ ارائه‌دهنده محتوا می‌آید، تخلیه می‌کند. این منجر به صرفه جویی در هزینه‌های ارائه دهنده محتوا می‌شود. سرورهای CDN همچنین در برابر حملات DDOS مؤثر هستند. آن‌ها زیرساخت سرور توزیع شده بزرگ خود را دارند که با آن می‌توانند این‌گونه حملات را به راحتی دفع کرده و آسیبی نبینند.

منظور از محل شبکه توزیع محتوا CDN چیست؟

حال که به خوبی با عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN اشنا شدیم در خصوص موارد دیگر شبکه توزیع محتوا CDN به شما اطلاعاتی را ارائه می‌دهیم. اولین و یکی از مهم‌ترین موارد در این شبکه محل قرارگیری سرورهای CDN است. در این بخش به این سوال پاسخ می‌دهیم که منظور از محل قرار گیری سرورها در شبکه توزیع محتوا چیست؟

یافتن مکان‌های مناسب برای نصب و راه‌اندازی سرور CDN یک چالش بزرگ است. سرورها باید به خوبی در بین قاره‌ها و کشورها قرار بگیرند تا نزدیک‌ترین دسترسی را ایجاد کنند. قبل از اینکه در خصوص این موضوع صحبت کنیم باید به یک مشکل اساسی و سنتی اشاره کنیم. این مشکل سنتی این است که در حالت عادی همه محتوا یک سایت در یک سرور قرار دارد. این بدان معنی است که هر چه کاربر نهایی از سرور حاوی محتوا دورتر باشد، محتوا با تأخیر و دیرتر به دست او می‌رسد.

در هنگام خرید هاست باید به نوع مخاطب و بعد مسافت مخاطب تا هاست توجه داشت. به عنوان مثال، اگر محتوای یک وب‌سایت خاص در سروری در آمستردام هلند ذخیره شود، کاربران نهایی چینی زمان بارگذاری (دانلود) قابل توجه و بیشتری نسبت به بازدیدکنندگان از شهر آنتورپ بلژیک دارند. در واقع به دلیل بعد مسافت، ارسال محتوا از طریق اینترنت به چین بیشتر طول می‌کشد. حال می‌توان به راحتی جواب سوال منظور از محل قرار گیری سرورها در شبکه توزیع محتوا چیست را پاسخ داد. منظور محل استقرار فیزیکی سرورهای CDN در کشورها و نقاط مختلف دنیا است.

در واقع برای حل مشکل مسافت و دوری سرور تا کاربر بهتر است که سرورهایی در قاره‌ها، کشورهای خاص و نقاط مختلف دنیا قرار گیرند تا کاربران به راحتی به نزدیک‌ترین سرور خود دسترسی داشته باشند. حتی برخی از سایت‌های بزرگ دولتی در کشور ما نیز این فرآیند در داخل کشور استفاده می‌کنند. به عنوان مثال چندین سرور در استان‌های مختلف قرار می‌دهند تا در زمان ورود کاربران به سایت مشکلی بابت ترافیک بالا مشاهده نشود. به همین دلیل محل قرارگیری سرورهای CDN برای عملکرد شبکه توزیع محتوا CDN از اهمیت بالایی برخوردار است. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *