اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
لود بالانسر چیست؟

آشنایی با لود بالانسر

لود بالانسر یکی از تکنولوژی‌هایی است که برای مدیریت بهتر سرور استفاده می‌شود. این ابزار، باعث بهبود امنیت و کارایی سرور می‌شود و برای توزیع بار بین سرور‌ها طراحی شده است.لودبالانسر، نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که بر روی دستگاهی که توزیع اتصالات از مشتریان را بین مجموعه‌ای از سرور مجازی انجام می‌دهد، نصب می‌شود. لودبالانسرها به عنوان یک پروکسی معکوس (reverse-proxy) عمل می‌کنند تا سرورهای کاربردی را از طریق آدرس IP مجازی (یا همان VIP) به کلاینت نشان دهند.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 می خواهیم بدانیم لود بالانسر چیست و چه کاربردی دارد. با ما همراه باشید.

لود بالانسر چیست؟

لود بالانسر، نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که بر روی دستگاهی که توزیع اتصالات از مشتریان را بین مجموعه‌ای از سرور مجازی انجام می‌دهد، نصب می‌شود. لودبالانسرها به عنوان یک پروکسی معکوس (reverse-proxy) عمل می‌کنند تا سرورهای کاربردی را از طریق آدرس IP مجازی (یا همان VIP) به کلاینت نشان دهند. به این فناوری، لود بالانسر سرور (SLB) گفته می‌شود.

SLB برای کار با مجموعه‌ای از سرورهای کاربردی در یک وب‌سایت یا شبکه‌ی محلی (LAN) طراحی شده‌است. یکی از مزایای لودبالانسر که ظرفیت سرور را فراتر از حد معمول می‌برد، قابلیت دسترس‌پذیری و مقیاس‌پذیری است. در صورتی که سرورهای موجود به منابع بیشتری نیاز داشته باشند، لودبالانسر با استفاده از الگوریتم‌های لودبالانسر، ترافیک را به آن سرورها هدایت می‌کند. اگر به منابع بیشتری نیاز شد، می‌توان سرورهای اضافی را به مجموعه سرورها اضافه کرد.

یکی از قابلیت‌های لودبالانسر، بررسی سلامت (health check) است. لود بالانسر، برنامه را روی سرور بررسی می‌کند تا از دردسترس‌بودن آن مطمئن شود. اگر بررسی سلامت ناموفق باشد، آن برنامه توسط لودبالانسر از مجموعه سرورهای موجود حذف می‌شود. پس از اینکه برنامه دوباره آنلاین شد، بررسی سلامت آن را تأیید می‌کند و دوباره آن سرور در استخر سرورهای دردسترس قرار می‌گیرد.

از آنجایی که Load Balancer رابط بین سرویس‌گیرنده و برنامه‌ی کاربردی است و اتصال را مدیریت می‌کند، می‌تواند طیف وسیعی از کارها مانند سوییچ محتوا، برقراری امنیت مبتنی بر محتوا مانند فایروال برنامه‌های کاربردی وب (WAF)، بهبود احراز هویت و غیره را انجام دهد.

لود‎بالانسر از چه چیز‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

لود‎بالانسر برای دسترس‌پذیری مقیاس‌پذیری و امنیت برنامه طراحی شده‌است. این ابزار که یک پروکسی معکوس یا reverse proxy است، به عنوان یک سوپاپ چند‎منظوره برای هدایت و کنترل ترافیک بین کلاینت و انواع سرور‌ها مانند سرور اختصاصی عمل می‌کند. برخی از مواردی که توسط لود‎بالانسر پشتیبانی می‌شوند، عبارتند از:

شناسایی خودکار خرابی‌های سرور و تغییر مسیر ترافیک کلاینت به سمت سرور‌های در‎ دسترس دیگر؛

  • امکان نگهداری سرور بدون هیچ کار اضافی؛
  • ارائه بازیابی خودکار اتفاقات طبیعی به سایت‌های پشتیبان؛
  • امکان اضافه و حذف کردن سرورهای برنامه بدون هیچ اختلالی؛
  • نظارت و مسدود‎ کردن محتوای مخرب.

نحوه‌ی کار لود بالانسر – لود بالانسر چطور کار می‌کند؟

Load Balancer یک پروکسی معکوس است که یک آدرس IP مجازی (VIP) را به کلاینت ارائه می‌دهد. پس از اتصال کلاینت به VIP، لود بالانسر از طریق الگوریتم‌های خود تصمیم می‌گیرد که اتصال را به یک نمونه برنامه‌ی خاص در یک سرور ارسال کند یا نکند. در تمام مدت اتصال، لودبالانسر به مدیریت و نظارت بر اتصالی که ایجاد کرده، ادامه می‌دهد.

برای اینکه کار لود بالانسر را بهتر درک کنید، یک مثال می‌زنیم. فرض کنید یک مدیر برنامه می‌خواهد برای یک ستاره‌ی جدید فوتبال، تیم باشگاهی پیدا کند و بین آن‌ها قراردادی ببندد. مدیر برنامه‌های فوتبالیست، درخواست پیوستن به باشگاه را از فوتبالیست می‌گیرد و برای تیمی که به آن فوتبالیست علاقه‌مند است، ارسال می‌کند. تیم نیز پیشنهادات خود را به نماینده ارسال می‌کند و نماینده آن پیشنهادات را به فوتبالیست ارائه می‌دهد.

این کار آنقدر انجام می‌شود تا تیم و فوتبالیست به توافق برسند و قرارداد بسته شود. در اینجا، مدیر برنامه نقش لود بالانسر را دارد. مدیر برنامه می‌تواند بر اساس نقش خود در مکالمه، پیشنهادات اضافی را وارد معامله کند. به طور مثال، جزئیات خاصی مانند تعداد بادیگارد‌ها (در اینجا همان امنیت سرور‌هایی مانند کلاسترینگ سرور است) را در نظر بگیرند یا خیر.

همچنین، اشخاصی که با فوتبالیست به طور مستقیم صحبت می‌کنند (در اینجا می‌تواند احراز هویت باشد) را نیز می‌توان مشخص کرد. همچنین، اگر تیم در یک فصل بازی نداشته باشد، مدیر برنامه می‌تواند بر سر اینکه فوتبالیست به لیگ دیگری ارسال شود یا خیر (در این مثال، همان دسترس‌پذیری سرور‌های دیگر است) بحث کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *