اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
مجازی ساز VSphere چیست؟

آشنایی با مجازی ساز VSphere

مجازی ساز VSphere یک پلتفرم مجازی‌سازی رایانش ابری است که توسط VMware ارائه می‌شود. مجازی ساز vSphere یک نرم‌افزار خاص نیست، بلکه یک بسته نرم‌افزاری است که چندین جزء فرعی دارد. vSphere چندین محصول و فناوری را در بر می‌گیرد تا یک زیرساخت کامل برای مجازی‌سازی فراهم کند. مجازی ساز vSphere شامل یک نسخه به‌روز شده از vCenter Configuration Manager و Application Discovery Manager و همچنین vMotion برای جابه‌جایی چندین ماشین مجازی (VM) در یک زمان از یک سرور میزبان به سرور دیگر است.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با مجازی ساز VSphere بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مجازی ساز VSphere چیست؟

مجازی ساز VSphere در ابتدا به عنوان زیر ساخت VMware Infrastructure شناخته می‌شد که در اوایل دهه 2000، به عنوان مجموعه‌ای از محصولات مجازی‌سازی به بازار عرضه شد. از آن زمان، چندین بار تکرار و تغییر نام را پشت‌ سر گذاشته است که در آخرین نسخه‌ی آن یعنی vSphere 7.0 به اوج خود رسیده است.

vSphere دارای دو جز اصلی است: ESXi و vCenter Server. EXSi جز اصلی مجازی‌سازی vSphere و یک Hypervisor نوع یک است. Hypervisors نرم‌افزارهای شبیه‌سازی هستند که برای اجرای ماشین‌های مجازی طراحی شده‌اند. یک هایپروایزر نوع یک می‌تواند مستقیما روی سخت‌افزار ماشین میزبان اجرا شود؛ اما نوع دو فقط روی یک سیستم عامل اجرا می‌شود.

کامپوننت ESXi که بر روی یک ماشین میزبان نصب شده است؛ وظیفه اجرای ماشین‌های مجازی را برعهده دارد. مجازی ساز vSphere در دو نسخه اصلی وجود دارد: VMware vSphere Standard برای کسب‌وکارهای کوچکی که به دنبال راه‌اندازی با مدیریت متمرکز VM هستند عالی است. vSphere Enterprise Plus Edition دارای ویژگی‌هایی برای مهاجرت دیتاسنترهای فعلی به محیط‌های پردازش ابری است.

مجازی ساز vSphere چه کاری انجام می‌دهد؟

توانایی اصلی vSphere مدیریت متمرکز ماشین‌های مجازی و محیط‌هایی مانند سرور مجازی شما است. vSphere طیف گسترده‌ای از عملکردها را ارائه می‌دهد؛ البته این امر با توجه به اجزای مجموعه‌ای که هر سازمان استفاده می‌کند با سازمان دیگر متفاوت است. برخی از مهم‌ترین قابلیت‌های ارائه شده توسط vSphere عبارتند از:

به راحتی چندین ماشین مجازی را ایجاد و مدیریت می‌کند. حجم‌های کاری و تعمیر و نگهداری دیتاسنتر را به‌صورت بلادرنگ منتقل و از خرابی جلوگیری می‌کند. دفاتر را از راه‌ دور با تعداد کمی یا بدون مدیران IT محلی مدیریت می‌کند. محیط انعطاف‌پذیری را که با نیازها و نیازهای خاص سازمان شما سفارشی شده است ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های مجازی ساز vSphere

مجازی ساز vSphere 7.0 به‌عنوان یک پلتفرم مدیریت مجازی‌سازی چندین ویژگی را ارائه می‌کند که برای واحد‌های IT که به دنبال استقرار دیتاسنترهای مجازی، راه‌حل‌های ابری خصوصی یا راه‌حل‌های ابری ترکیبی برای سازمان‌های خود هستند، آن را به گزینه‌ای مناسب تبدیل می‌کند. برای مدیریت مجازی سازی سرور‌هایی نظیر سرور مجازی ایران نیز از همین بستر استفاده می‌شود.

پشتیبانی از کانتینرهای Kubernetes

ویژگی جدید vSphere 7.0 پشتیبانی از برنامه‌های کانتینری با استفاده از سیستم منبع باز Kubernetes است. vSphere این قابلیت را با VMware Tanzu فعال می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های مدرن را بدون محدودیت زیرساخت توسعه دهند. علاوه بر این، مدیران IT با vSphere می‌توانند حجم‌های کاری Kubernetes را از سرور vCenter مستقیما روی ماشین‌های میزبان EXSi مستقر کنند.

بهبود مدیریت منابع با زمان‌بندی منابع توزیع‌شده (DRS)

زمان‌بندی منابع توزیع‌شده (DRS) یکی از ویژگی‌های vSphere است که برای گروه‌بندی ماشین‌های میزبان مجازی ساز VMware ESXi و ماشین‌های مجازی مرتبط با آن‌ها در کلاسترهای منابع، برای مدیریت آسان‌تر حجم‌های کاری و نگهداری استفاده می‌شود. با فعال بودن مجازی‌ ساز vSphere، زمان‌بندی منابع توزیع‌شده می‌تواند فعالیت‌های VM و کانتینر را کنترل و تخصیص مجدد منابع موجود را برای عملکرد بهتر پیشنهاد دهد.

مدیریت چرخه حیات متمرکز (Concentrated LifeCycle Mamager)

با vCenter Server می‌توانید کل چرخه زندگی همه میزبان‌های ESXi خود را از نصب تا از کار انداختن مدیریت کنید. نسخه‌های قدیمی‌تر vSphere برای برخی از این قابلیت‌ها از یک منیجر به‌روز شده استفاده می‌کردند؛ اما نسخه 7.0 دارای یک Lifecycle Manager اختصاصی است که به‌روزرسانی‌ها و ارتقاها را برای ماشین‌های میزبان و کلاسترهای VM کنترل می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *